Microsoft'a Rekor Ceza Gündemde

 > -

Microsoft'a Rekor Ceza Gündemde

Microsoft'a Rekor Ceza Gündemde

Avrupa Birliği(AB), yazılım devi Microsoft'u, Windows 7 işletim sisteminde kullanıcılara tarayıcı seçeneği sunmadığı gerekçesiyle resmi olarak uyardı. 2009 yılında benzer bir şikâyetle uyarılan ve büyük bir para cezası ödemekten son anda kurtulan Microsoft'un bu kez AB rekabet kurallarını ikinci kez ihlal ettiği gerekçesiyle cezaya çarptırılabileceği öngörülüyor.

Komisyondan yapılan yazılı açıklamada "Avrupa Komisyonu, yaptığı ön incelemede kullanıcılara istedikleri tarayıcıyı kolayca seçebilecekleri bir ekran sunma taahhüdü veren Microsoft'un, bu sözünü yerine getirmediği konusunda Microsoft'u bilgilendirmiştir." ifadelerine yer verildi. Microsoft tarafından yapılan açıklamada ise konunun ciddi bir şekilde ele alındığı ve hatanın en kısa sürede giderilmesi için harekete geçildiği bilgisi verildi.

AB Rekabet Komiseri Joaquin Almunia konuyla ilgili kararını bildiren açıklamasında "Şirketler verdikleri sözlere riayet etmemek veya görevlerini ihmal etmekten caydırılmalıdır." diyerek Microsoft'a ceza verilebileceğinin sinyalini verdi. Savunma hakkı bulunan Microsoft'un Avrupa Komisyonu'na resmi bir cevap sunması için 4 hafta süre verildi.

Hatanın teknik problemlerden kaynaklandığını ileri süren ve AB'den özür dileyen Microsoft'un para cezasına çarptırılması halinde yazılım devinin ödeyeceği rakamın rekor bir ceza olabileceği ifade ediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiMicrosoftWindows 8
Görüş Bildir