Michael Phelps Tarihe Geçti

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

"Harika bir kariyerim oldu"

"Harika bir kariyerim oldu"

Londra Olimpiyat Oyunları'nda, yüzmede erkekler 4x200 metre serbest bayrak yarışında ülkesinin kazandığı altın madalya ile oyunlar tarihine en fazla madalya kazanan sporcu olarak geçen ABD'li yüzücü Michael Phelps, harika bir kariyere sahip olduğunu ifade etti.

Michael Phelps, kariyerinin son olimpiyat oyunlarında adını spor tarihine yazdırdı. Yüzme finallerinin 4. gününde, önce 200 metre kelebekte gümüş madalya alan Phelps,, ardından 4 çarpı 200 serbestte altına uzandı. Böylece Phelps'in, olimpiyat oyunlarında kazandığı madalya sayısı 19'a yükseldi. Bu da Amerikalı yüzücünün, olimpiyat oyunları tarihinin en fazla madalya kazanan sporcusu unvanının yeni sahibi olduğu anlamına geliyor. Eski rekor, 1956 ile 1964 arasında, toplam 18 madalya kazanan efsanevi Sovyet jimnastikçi Larisa Latnina'ya aitti.

Yüzme dünyasının son dönemdeki en büyük ismi Phelps'in, kariyeri boyunca kazandığı 19 olimpiyat madalyasının 15'i altın, 2'si gümüş, 2'si de bronz. Phelps, Atina 2004'e 6 olimpiyat altını kazanarak damga vurmuştu. 2008 Pekin'de ise yinelenmesi çok güç bir başarının altına imza atmıştı. Katıldığı 8 yarışın tamamını kazanan Phelps, bir olimpiyatta en çok altın madalya kazanan sporcu unvanını da, vatandaşı eski yüzücü Mark Spitz'den devralmıştı.

Londra Olimpiyat Oyunları'nda, yüzmede erkekler 4x200 metre serbest bayrak yarışında ülkesinin kazandığı altın madalya ile oyunlar tarihine en fazla madalya kazanan sporcu olarak geçen ABD'li yüzücü Michael Phelps, "Harika bir kariyerim oldu" dedi.
Phelps, yarıştan sonra yaptığı açıklamada, "Bu anı yaşamam için yardımcı olan tüm takım arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Büyük bir liderlik istediğimi arkadaşlarıma söylemiştim. Bunu yaşattıkları için onlara teşekkür ederim" diye konuştu.
27 yaşındaki ABD'li yüzücü ayrıca, "Harika bir kariyerim oldu" dedi ancak, Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele etmesi gereken yarışlar olduğuna dikkati çekti.
2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda, yüzmede erkekler 4x200 metre serbest bayrak yarışında altın madalyayı ABD, 6:59.70'lik derecesiyle kazanmıştı.
reklam

ABD takımında yer alan Michael Phelps, olimpiyatlardaki 19. madalyasını kazanarak, oyunlar tarihinde en fazla madalya kazanan sporcu olarak tarihe geçmiş oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınAmerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir