'Gaz Altında Kalınsa da Gaza Gelinmemelidir'

 > -

MHP Meydanlarda Neden Yok?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Bahçeli'nin konuşmasının satır başları:

Gerilim dolu döneme girmiş bulunmaktadır. Türkiye yaklaşık 1 haftadır Taksim Gezi Parkı merkezli olaylarla kaynamaktadır. Şiddet baskı zulüm ve anlaşmazlıklar her tarafa yayılmıştır. Herkes endişelidir, kutuplaşma artmıştır.

Başbakan yanan ateşe benzinle gitmiştir hiçbir uyarıyı kaale almamıştır.

Hakikaten yaşananlar alarm vericidir. Gündeme gelen hadiseler ilişkiler ittifaklar restleşmeler gidişatı çığrından çıkarmaktadır. Taksim Gezi Parklı çakışma ve çekişmeler fecaate kapı aralaması an meselesidir. AKP hükümeti kriz yürütmektedir. Biz-siz ayrımı gütmektedirler. İşin tehlikesi de buradadır. Başbakan Erdoğan her alanda birliği sabote etmektedir.

BAŞBAKAN'IN KİBRİ

Başbakan'ın her sözü olay olmaktadır, Toplum beyanını dinlememektedir "ben yaptım oldu" demektedir. Başbakan başına buyruk ve ölçüsüzdür. Başbakan kibirli ve kinlidir. "Milletin hizmetkarıyım" derken otoriteyi sürdürmektedir. Erdoğan sert ve cebri yöntemlere iyice abanmıştır. Başbakan ve hükümeti artık husumetin hıncın adresi haline gelmiştir.

MHP'nin çeşitli vesilelerde uzun zamandır tam bir isabetle öngördüğü tehlikeler başlamıştır. Bugünkü tablo AKP'nin siyasetinin kaçınılmaz ürünüdür. Başbakan'ın balkon konuşmaları ertesi gün kendisi tarafından çiğnenmiştir.

AKP'nin ucuz yaklaşımları yıkım ve çözülmenin şifrelerini inşa etmiştir. Bizzat partimiz tarafından dile getirilen iyi niyetli ihtarlar muhattap alınmamıştır.

BİLİNÇLİ HUZURSUZLUK ÜRETİYOR

Küçümsemeyi aşağılamayı marifet sayan başbakandır. Teröristlere sevimlilik yapan başbakandır. Türk milletinin bin yıllık kazanımını heba etmiştir. İktidar bunalımlardan istifade etmiş, krizleri kullanmıştır. Düne kadar bilinçli bir şekilde huzursuzluk üretmiştir. Ancak Taksim'de yaşanan ve ülkemizin geneline yayılan olayların diğerlerinden farklı olduğu gerçektir.

OLAYLARIN ARKASINDA BİRİKMİŞ ÖFKE VE KIZGINLIKLAR VAR

Olan biten bütün vakaları yalnızca ağaca bağlamak bir tarafı eksik bırakacaktır. Şüphesiz Taksim'de ağaçları kesmek olayları tetiklemiştir. Ancak meselenin gerisinde birikmiş öfke ve kızgınlıklar görülmektedir.

Bize göre bu olayların ikiye ayırmak gerekir. Birincisi ağaçların kesilmesi ve rant elde etme çabasıdır. Durup dururken Topçu Kışlası'nı yapmak siyasetçinin sapmasıdır. Buna karşılık dernekler söz konusu park yerine Topçu Kışlası'nın AVM yapılması'nı yargıya götürmüştür. 31 Mayıs'ta yapımı durdurulmuştur. Bu durum olayları dindirmemiştir. Başbakan Erdoğan mahkemenin bu kararını sorgulamış ve maksatlı bulmuştur.

BAŞBAKAN'IN YENİ SIFATI: TENÖR

Erdoğan AKM'yi de yıkarak opera binası yapacağını söylemiştir. Herhalde kendisinin eşbaşkanlık sıfatının yanına tenör sıfatı da ekleyecektir.

YENİ HEDEF ANITKABİR Mİ?

Aklımızın almadığı husus Taksim'in tek eksiği opera binası mıdır? Başbakan AKM'den ne istemekte? İsminin başında Atatürk olmasından mı gocunmaktadır. Anıtkabir de hedefte midir?

Gezi Parkı'nın suyu mu çıkmış? İstanbul'un nefes aldığı mekan Başbakan'ın uykularını mı kaçırmıştır? Taksim'in yağması konusunda fikir birliği içinde kimseler bulunmaktadır. Gezi Parkı'na dozerlerle girilmesi toplumsal infialin ilk belirtisini verdi.

TAKSİM'DEKİ PKK PAÇAVRALARI

Dikkatimizi çeken bir konu da Başbakan'ın ihanet sürecini birlikte götürdüğü kimselerin Taksim'de bulunması ve İmralı canisinin posterlerinin olması, PKK paçavralarının da olmasıdır. Samimi ve duyarlı bir şekilde Gezi Parkı'na sahip çıkan vatandaşlarımızla bölücü millitanları aynı kefeye koymamız söz konusu değildir.

Demokratik haklarını seslendiren masum vatandaşlarımızın içine sızarak ülkemizi belirsizliğe götürmek istemektedirler. Maskeli yüzlerin polise saldırmalarının, parti binalarına saldırmalarının başka bir izahı bulunmamaktadır.

TAKSİM'DE MHP OLMAYACAK

Taksim alaborasını kimler ihale yapmıştır? Türkiye nereye götürülmek istenmektedir? Bölücü mihraklarla nereye varılmak istemektedir. MHP'nin onlarla bırakın yanyana gelmesi isminin bile anılması alçaklıktır. Erdoğan'ın TİM'de yaptığı konuşmasında partimizi değişik unsurlarla aynı kategoriye alması saptırmaktadır. Biz parti olarak değil olayların içinde olmak yanından bile geçmeyiz. Biz dibi görünmeyen kuyulardan su içmeyiz.

Biz o çapsızlıkta olmadık, olamayız. Netiz, tutarlıyız, öngüven içindeyiz. Biz vatan savunması yaparken ağaç gölgesinde yatanlar neredeydi?

AĞACIN DERDİNE DÜŞENLER KONU VATAN OLUNCA NEREDEYDİ?

Ağacın derdine düşenler konu vatan toprakları olunca hangi caddelerde boy gösteriyorlardı? Bugünlerde ortalığı karıştırmak için diş bileyen ana muhalefet partisi, sözde çözüm süreci varken aklı neredeydi ne hakla kredi açıyordu? MHP'nin hiçbir mensubu olayların içinde yer alamayacaktır.

AKP'NİN DEVRİLECEĞİ TEK YER SANDIKTIR

Bunun aksini söyleyen kim olursa olsun aramızda yer alamayacaktır. AKP'nin devrileceği yer sandıktır. Bunu yapacak olan Türk milleti iradesidir. Sokaktan sonuç çıkmaz çıksa da kimsenin yararına olmaz.

Erdoğan bir basın mensubuyla polemiğe girerek evde zorla tuttuğumuz yüzde 50 var demesi sorumsuluzluktur. Sen kimsin ve kimi tehdit ediyorsun? Sen de Taksim'deki itirazları bir kaşık suda boğmak istiyorsun. Bindirilmiş kıtalarını nerede konuşlandırdın. Son çare olarak Tunus'un devrik lideri Binali gibi ülkeden kaçtığın gün Türkiye'nin de iç savaşa sürüklenmesini mi sağlacaksın?

AKP'ye oy vermiş vatandaşlarım Başbakan'ın konuşmalarından rahatsızdır. Sayın Cumhurbaşkanı Gül de demokrasinin sadece sandık olmadığını söyleyerek ders vermiştir. İstanbullu kardeşlerimin onayı olmadan Gezi Parkı'nda AVM bulunamaz, AKM yıkılamaz

Taksim'den Tahrir çıkarmaya yönelerek, Türk baharı çıkarmak isteyen istihbarat elemanlarının ekmeğine yağ sürerek hiçbir sonuç elde edemeyiz.

İKİ AYYAŞ SÖZÜ BOMBA ETKİSİ YARATMIŞTIR

İki ayyaş sözü bomba etkisi yapmıştır, kafası kıyak nesil tartışması kindar nesili körüklemiştir, kürtajdan tiyatroculara kadar bulaşmıştır. Tencere tava hep aynı hava demiştir. Tencere dibin kara seninki herkesten kara.

Türkiye kritik bir eşikte, tarihi bir virajdadır. Ya alevlenen yangını hep birlikte önleyeceğiz ya da hep birlikte yanacağız

BAŞBAKAN KENDİ KENDİSİNİ YEDİ

Başbakan Erdoğan'ı yedirmeyiz diyerek sanal kahramanlık yapanlar, başbakanın kendi kendisini yediğini görmelidir.

Türkiye'yi Tunus'a Suriye'ye ve Mısır'a çevirmek isteyenlere meydan verilmemeli, karanlık hesaplar yapanlara duvar örülmeli. Sanal medya üzerinden üretilen yalanlara kanılmamalı

TENCERE TAVA

Tencere tavalar çalınmış, ışıklar yakıp söndürülerek tepki gösterilmiştir. Başbakan Erdoğan'ın tencere tava hep aynı hava sözleriyle halkımızla dalaga geçmiştir. Biz de kendisine diyoruz ki "Tencere dibin kara seninki herkesten kara"

ÜLKEYİ TERKEDİP KAÇAR

Başbakan Erdoğan'ın bu böyle bir ortamda kaçıp gitmesi nasıl bir durumdur. Yarın öbür gün daha zor bir durumda ülkeyi terk edip kaçar.

HEMEN TÜRKİYE'YE DÖN

Türkiye'ye hemen dönmelisin ve gerilimin azalması için çalışmalısın. İmralı canisi ve PKK'ya gösterdiğin sevgiyi sana karşı çıkanlara da göstermelisin. İstanbul'da yapılacak 3. köprü birçok tartışma ve fikir ayrılığını da beraberinde getirmiştir. İstanbul'un fethi yıldönümü olan 29 Mayıs'ta temeli atıldı. Yeni köprü trafik sorununu azaltacaktır.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ

Cumhurbaşkanı Gül Yavuz Sultan Selim isminin verildiğini açıklamıştı. Alevi kardeşlerimizin itirazlarıyla gün yüzüne çıkan gerilimle ilgili şunu söylemek istiyorum ne kadar görmezden gelsek de Alevi Sünni olarak ikiye ayrılma Osmanlı- Safevi rekabetinde başlamıştır.

Haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

Bahçeli: Gaza Gelinmemeli

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Bahçeli: 'Taksim Olaylarının İçinde Olmayız'

Bahçeli'nin konuşmasından satır başları

Türkiye bir haftadır Taksim Gezi Parkı merkezli olaylara kilitlenmiştir. Sokaklar karışmış, şehirler kaynamış, istikrarsızlık kanalı açılmıştır. Türkiye allak bullak olmuştur. Taksim'de çatlayan fay hattı ülkemizi baştan sona sarmıştır. Demokratik kültür ağır yara almıştır. Başbakan ve hükümeti toplumsal ateşin üzerine benzinle gitmiş, bildiğini okumayı sürdürmüştür. Başbakan Erdoğan her alanda birlikteliği sabote etmekte, ben yaptım oldu diyerek sabırları zorlamaktadır. Eleştirilere kulak asmamakta, ikazlara dikkat etmemektedir. Başbakan başına buyruk ve ölçüsüzdür. Kaba, kinli ve keskindir. Başbakan Erdoğan sert ve cebri yöntemlerle iyice abanmıştır. İnsafını, merhametini kaybetmiştir. Başbakan ve hükümeti artık husumetin, hıncın, hizbin adresi haline gelmiştir. Oynamadık, bozmadık bir şey bırakmamıştır. MHP'nin çeşitli vesilelerle, uzun zamandır tam bir isabetle öngördüğü tehlikeler kristalize olmaya başlamıştır. Bugünke olaylar AKP'nin benimsediği yanlış ve yozlaşmış siyasetin bir ürünüdür. Başbakan için makul olan sadece kendisi ve yandaşlardır. 10,5 yıldır milletin AKP'den çekmediği kalmamıştır. Ne kadar uğraşsak da AKP bozuk sicilinin izinden gitmeyi tercih etmiştir.

AKP'nin sürdürdüğü siyaset Türkiye'nin aleyhine ne varsa hayata geçirmiştir. AKP'nin zorlamaları demokrasimize zararlar vermiştir. İktidar krizleri kullanmış ve toplumsal gelgitleri hanesine yazmıştır. Taksim'de yaşanan ve ülkemizini geneline yayılan olay ve protestonun diğerlerinden farklı olduğu gerçektir. Başbakan ve partisi bu defa zora girmiş, köşeye sıkışmış ve tökezlemiştir. Elbette Taksim Gezi Parkı eylemi farklı yönleriyle ele alınmalı, mesajlar doğru okunmalı, derinlemesine analiz edilmelidir. Başbakan Erdoğan tepkileri başta basite almış, doğan krizin kendisine yarayacağını sanmış ancak yanıldığı günler sonra ortaya çıkmşıtır. Olayların bize göre iki boyutu vardır. İlk başta ağaçların kesilmesi, bu alanın rant haline getirilmesi...

Topçu Kışlası süsü verilerek AVM yapılması isteği mahkemeye götürülmüştür. Yürütmeyi durdurma kararı gecikmeli de olsa verilmiştir. Ancak bu bile dünya gündemine oturan ilkel görüntülerdi engellememiştir. Taksim'deki AKM'yi yıkarak bir opera binası yapacağını duyurmuştur. Başbakan'ın birden bire ortaya çıkan opera merakı gözden kaçmamıştır. Aklımızın almadığı husus Taksim'in tek eksiği opera binası mıdır? Yoksa isminin başında Atatürk olmasından mı gocunmaktadır. Başbakan Erdoğan kime sormuş, kimlerden etkilenmiştir de AKM'nin yıkım butonuna basmaya karar vermiştir? Anıtkabir de hedefte midir? Türkiye'nin her tarafından AVM açarken, esnafı dışlarken, Taksim'e AVM temeli kazmanın ne manası ve ne gereği vardır? Gezi Parkı'nın suyu mu çıkmıştır. Anlaşılan Başbakan'ın birilerine verdiği söz vardır. Yeşilin bitirilmesi konusunda fikir birliği içinde olduğu kimseler vardır. Gezi Parkı'na dozerlerle girilmesi, buna karşı çıkanlara sert tepkiler gösterilmesi, sabaha karşı yapılan müdahaleler, insanlıkla bağdaşmayan muameleler Gezi Parkı'nı kabusa çevirmiştir. Şiddet tablosunu onaylamadığımız gibi telin ettiğimizi de buradan duyuruyorum. Polise emir verenler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını da bekliyoruz. Samimi ve duyarlı bir şekilde meydanlara inenlerle bölücü unsurları aynı kefeye koyamayız. PKK sempatizanları, marjinal sol örgütlerin kalabalıkların arasına sızarak, ülkemizi belirsizleşmeye çekmeye çalıştıkları görülmektedir. Cam ve çerçeveleri indirerek, belediye otobüslerine verilen zararların, parti binalarının ateşe verilmesinin başka bir açıklaması olamaz. Terör gruplarının Gezi Parkı'na sahip çıkması eşyanın tabiatına aykırıdır. Şiddet taraftarlarını buradan kınıyor ve herkesi sağduyuya davet ediyorum. Buradan Başbakan ve hükümetiyle neyin pazarlığı yapılmakta, Türkiye nereye götürülmek istnmektedir? MHP'nin bölücü ve yıkıcı unsurlarla bırakın yan yana gelmesi, bu unsurlarla birlikte anılması alçaklıktır. Başbakan'ın TİM toplantısında partimizi değişik unsurlarla aynı kareye alma çabası izansızlıktır. Taksim'deki olayların değil içinde olmak, kıyısında köşesinde dahi olamayız. Biz yangından mal kaçırmak için köşe başında saklanan, karanlıktan faydalanarak heybesini doldurma çabasında hamdolsun olmadık, olmayız. Netiz, tutarlıyız, özgüven içindeyiz. Sapasağlam içinde ilkelerimiz neyi gerektiriyorsa onun peşindeyiz. Bugünkü toplumsal gerilimden ve gelişmelerden kaygılıyız. Biz Türkiye sevdalısıyız. Türkiye'yi küçük düşürecek hiçbir eylemin içinde olmayız. Taksim'de neden MHP yok diyenlere, sanal alem üzerinden bizi eleştirenlere gözümüzde, gönlümüzde kapımız kapalıdır.

Biz vatan mücadelesi verirken 3 - 4 ağaç gölgesinde yatanlar acaba neredeydi. Ağacın derdine düşenler, konu Türk milletinin bölünmezliği olunca hangi caddelerde boy gösteriyorlardı. Bugünlerde ortalığı karıştırmak için diş bileyen ana muhalefet partisi sözde barış sürecinde neredeydi. Bizim için AKP'nin devrileceği tek yer sandıktır. Sokakların kontrolsüzlüğünden sonuç çıkmaz, çıksa da kimsenin yararına olmaz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAleviBaşbakanGezi ParkıİmralıİstanbulMilliyetçi Hareket PartisiMısırSuriyeTercihTerörTunusolay
Görüş Bildir