Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Gecede 45 Bin Oy Yer Değiştirdi!

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

MHP'li Vekillerden Kürsü İşgali

MHP'li Vekillerden Kürsü İşgali

TBMM Genel Kurulu'nda, Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı üzerindeki görüşmelerde, MHP'li milletvekilleri kürsüyü işgal etti. AKP ile MHP'li milletvekilleri arasında kavga çıkması üzerine, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, oturuma ara verdi.

AA

Ankara- CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, bir önceki usul tartışmasında konuşmacı olarak isminin yazılmasına rağmen söz hakkı verilmediğini belirtti. Tanal, tasarının İçişleri değil Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi gerektiğini söyledi.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, tasarıda birleştirilen kanun teklifleri ile ilgili usul tartışması açılmasını talep eti. Başkanvekili Yakut, usul tartışması açtı.

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, yapılan düzenlemenin kamu bütçesine etkisinin tasarıda yer alması, bunun için de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi gerektiğini söyledi. Başkanvekili Yakut'un tutumunu da eleştiren Günaydın, ''Bizden yukarıda oturuyor olmanız, mimari yapının sonucudur, başka bir şey değil'' dedi. Yakut ise ''Kompleksiniz niye anlaşılmadı?'' dedi.

Kamer Genç, tasarıda 9 kanun teklifinin birleştirildiğini, ancak komisyon raporunda Hükümet tasarısının esas alındığını, bunun İçtüzüğe aykırı olduğunu ifade etti.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da söz konusu kanun tekliflerinin dikkate alınmadığını, raporun geri çekilerek Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yeniden görüşülmesi gerektiğini söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, tasarının ''bölgecilik ve kırsal rant paylaşımı'' tasarısı olduğunu öne sürdü. Güler de tasarının geri çekilmesini istedi.

Başkanvekili Yakut, konuşmaların ardından tutumunda bir değişiklik olmayacağını belirterek, tasarının tümü üzerinde ilk konuşmacı olarak BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu'nu kürsüye davet etti. Zenderlioğlu kürsüye gelirken MHP'li milletvekilleri raporla ilgili iddiaların sonuçlanmadığını, usule ilişkin itirazlarının sürdüğünü belirterek Yakut'a tepki gösterdi. Bu sırada MHP ve CHP milletvekilleri sıralara vurarak Yakut'a karşı tepki gösterdi.

MHP'li milletvekilleri kürsüyü işgal etti

Daha sonra MHP'li milletvekilleri, Başkanlık Divanı önünde toplanarak itirazlarını sürdürdü. Sadık Yakut, tasarıyı geri çekmek gibi bir yetkisinin olmadığını söyledi. Kimsenin konuşmasına herhangi bir sınır da koymadığını anlatan Yakut, İçtüzük çerçevesinde görevini yaptığını vurguladı. Yakut, Divan Başkanlığı önünde toplanan milletvekillerine, konuşmacıya müsaade etmeleri konusunda uyarıda bulundu. Bu arada AKP'li milletvekilleri alkışlarla MHP'ye tepki gösterdi.

Haberin Tamamı İçin:

Kürsü İşgali Kavga Çıkardı

Kürsü İşgali Kavga Çıkardı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Yenimahalle Sürprizi!

Yenimahalle Sürprizi!

Büyükşehir Kanunu Tasarısı görüşmelerinde İçişleri Bakanı'nın Ankara Yenimahalle ile ilgili verdiği sürpriz önerge kabul edildi. Yenimahalle ilçesinin bazı mahalleleri, Çankaya ve Etimesgut ilçelerine bağlanıyor

TBMM Genel Kurulu’nda, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın birinci bölümündeki ilk 2 madde kabul edildi.

"Temel Kanun" olarak iki bölüm halinde görüşülen tasarının kabul edilen maddelerine göre, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak.

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları, il mülki sınırı olarak belirlenecek.

Bu illere bağlı ilçelerin mülki sınırları içinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erecek, köyler mahalle olacak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak.

Bu illerin, bucak teşkilatları da kaldırılacak.

Söz konusu illerdeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği ile İstanbul ve Kocaeli’ndeki köylerin de tüzel kişiliği sona erecek.

Genel Kurul’da Yenimahalle tartışması-

Tasarı üzerindeki görüşmelerde, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki bazı mahallelerinin Çankaya ve Etimesgut ilçelerine bağlanmasına ilişkin önerge verildi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, önergenin bir gece yarısı operasyonu olduğunu savunarak, "Yenimahalle ilçesi paramparça edilmektedir. Hangi hakla bölüyorsunuz? Saygısız bu tutumu kınıyorum. Yazıklar olsun size. Yenimahalleliler sizi biber gazı ile kovalayacaklar. Siz kimsiniz? Kime sordunuz bunu? Haddinizi biliniz. Bu önergenin sorumluluğunu hepinizin burnundan fitil fitil getireceğiz" dedi.

Gök’ün konuşmasının ardından AK Parti’li ve CHP’li milletvekilleri arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, oturuma ara verdi. Tartışma arada da devam etti.

Aranın ardından söz alan AK Parti Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Yenimahalle’nin, fiziki olarak birbiri ile irtibatı olmayan iki bölgeden oluştuğunu, önergeyle bu durumun ortadan kaldırıldığını belirtti. Kapusuz, önergeyle Yenimahalle’deki bazı mahallelerin bağlanacağı ilçenin birinin CHP’li belediyenin bulunduğu Çankaya, diğerinin MHP’li belediyenin bulunduğu Etimesgut olduğunu ifade etti.

Konuşmalar sırasında AK Parti ve MHP’li milletvekilleri arasında sözlü sataşmalar devam etti.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan da tartışmalara değinerek, "Birbirimize tahammül etmeye mecbur olduğumuzu unutmamalıyız. Salondan çıktıktan sonra birbirimize bakamayacak söz ve davranışlardan özenle kaçınmalıyız. Hepimiz milletimiz için çalışıyoruz" dedi.

Uzlaşma kültürünün parlamentoya yerleştirilmesi gerektiğine işaret eden Toptan, bunun bir örneğinin, Hatay’ın Payas, Zonguldak’ın Kilimli ve Kozlu beldelerinin ilçe olmasını öngören önergenin altında üç partinin de milletvekillerinin imzasının bulunması olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Yenimahalle ilçesine ilişkin önerge kabul edildi. Buna göre, Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu dışında kalan kısımları Şehitali Mahallesi ile birleşecek. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye mahalleleri, Etimesgut’a bağlanacak.

Yenimahalle’nin Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevre yolu içinde kalan kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri, Çankaya’ya katılacak.

İstanbul’da ilçe değiştiren mahalleler-

Aydın’da Efeler, Balıkesir’de Karesi ve Altıeylül, Denizli’de Merkezefendi, Hatay’da Antakya, Defne ve Arsuz, Manisa’da Şehzadeler ve Yunusemre, Kahramanmaraş’ta Dulkadiroğlu ve Önikişubat, Mardin’de Artuklu, Muğla’da Menteşe ve Seydikemer, Tekirdağ’da Süleymanpaşa, Kapaklı ve Ergene, Trabzon’da Ortahisar, Şanlıurfa’da Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü, Van’da Tuşba ve İpekyolu ilçeleri kurulacak.

Tasarı üzerindeki görüşmelerde AK Parti, MHP ve CHP’nin kabul edilen ortak önergesiyle Hatay’ın Payas, Zonguldak’ın Kilimli ve Kozlu beldeleri de ilçe olacak.

Denizli’nin Akköy ilçesinin ismi de Pamukkale olarak değişiyor.

İstanbul Şişli’nin Ayazağa, Maslak ve Huzur mahalleleri, Sarıyer’e bağlanacak.

Haberin Tamamı İçin:

45 Bin Oy Yer Değiştirdi

45 Bin Oy Yer Değiştirdi

Maslak operasyonunun bir benzeri Yenimahalle için yapıldı. Geceyarısı verilen önergeyle CHP'li belediyenin mahalleleri, iki ilçeye transfer edildi.

Meclis’te, MHP ve CHP ’nin itirazları nedeniyle kavgalar arasında görüşülen Büyükşehir Belediyesi Tasarısı’nda ‘geceyarısı’ önemli bir değişiklik yapıldı. CHP’de olan Ankara ’nın Yenimahalle ilçesine bağlı bazı mahalleler, yine CHP’de olan Çankaya ile MHP’de olan Etimesgut belediyelerine bağlandı.

İstanbul ’da gökdelenler semti Maslak’ı bir gecede Şişli’den alıp Sarıyer’e bağlayan ‘büyükşehir’ operasyonu bu kez Ankara’da tekrarlandı. TBMM Genel Kurulu’nda sabah 04.10’da biten görüşmelerde, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzasıyla Ankara’nın Yenimahalle ilçesindeki bazı mahallelerin Çankaya ve Etimesgut ilçelerine bağlanmasına ilişkin önerge, tartışmalar arasında kabul edildi. Buna göre Yenimahalle ilçesine bağlı Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin çevreyolu dışında kalan kısımları Şehitali Mahallesi ile birleşecek. Şehitali, Aşağıyurtçu, Yukarıyurtçu, Ballıkuyumcu ve Fevziye mahalleleri, Etimesgut’a bağlanacak. Yenimahalle’nin Dodurga ve Alacaatlı mahallelerinin bir kısmı ile Çayyolu, Ahmet Taner Kışlalı, Ümit, Koru, Konutkent ve Yaşamkent mahalleleri, Çankaya’ya katılacak.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Yenimahalle ilçesi paramparça edilmektedir. Yenimahalleliler sizi biber gazıyla kovalayacaklar.” dedi. AKP Ankara Milletvekili Salih Kapusuz ise Yenimahalle’nin, fiziki olarak birbiriyle irtibatsız iki bölgeden oluştuğunu, bunun ortadan kaldırıldığını savundu.

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, yapılanın kâğıt üzerinde seçim kazanma çabası olduğunu savundu: “Yenimahalle’de CHP’nin 38 bin oyunu Çankaya’ya, 7 bin oyunu da Etimesgut’a kaydırıyor. AKP Yenimahalle’de kazanamadığı seçimi, mahalle bölerek kazanmaya çalışıyor. Bunun coğrafi gereklilikle açıklanabilir bir tarafı yoktur. Bunun adı gece yarısı pususudur.”

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAnkaraAntalyaAydınBarış ve Demokrasi PartisiBiber GazıBitlisBursaCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErzurumEskişehirHatayİstanbulİzmirKahramanmaraşKayseriMalatyaManisaMardinMersinMilliyetçi Hareket PartisiMuğlaSakaryaSamsunŞanlıurfaTekirdağTunceliTürkiye Büyük Millet MeclisiVantransfer
Görüş Bildir