MGK: 'Suriye'nin İnşasında Ne Rejim Ne IŞİD Ne de PYD Yer Almamalı'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında 7 saate yakın süren MGK'da, Suriye'nin geleceğinin inşasında Esad rejiminin de IŞİD ve PYD-YPG'nin de olmaması gerektiği vurgulandı. PKK ile mücadelede de "kararlılık" mesajı verildi.

Beştepe'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki 2016 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı 6 saat 40 dakika sürdü. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, "Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin ne DEAŞ ne de PYD-YPG başta olmak üzere, herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir" denildi.

"Bebekleri bile öldüren terör örgütü..."

MGK bildirisinde PKK ile mücadele ile ilgili olarak şu ifadeler yer aldı;

"Milletin temel değerlerini ve birlikte yaşama arzusunu hedef alarak, eğitim yuvalarını, sağlık kuruluşlarını, camileri tahrip edip kullanılamaz hale getiren, baskı ve şiddet ile vatandaşlarımızı göçe zorlayan, bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır."

"İnsanlık dışı terör eylemleriyle, milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden örgütle mücadelenin, hukuk kuralları içerisinde, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği konusunda hassasiyet gösterilerek yürütülmekte olduğu, zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin alınacağı ifade edilmiştir."

"Ne rejim ne DEAŞ ne de PYD-YPG"

Suriye'de yaşanan gelişmelerin de değerlendirildiği belirtilen açıklamada; "Bu ülkeden kaynaklanan tehditlerin, ülkemizin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri ile siyasi çözüm konusundaki son gelişmeler üzerinde durulmuştur. 

"Türkmenlere desteğimiz sürecek"

Muhalif gruplarla birlikte Suriye Türkmenlerine olan desteğimizin devam edeceği yönündeki kararlılığımız teyit edilmiştir. Mülteci konusu başta olmak üzere, sınır güvenliğimizi etkileyebilecek hususlar ele alınmış, son günlerde sınırlarımıza yakın bölgelerde meydana gelen hadiselerin tekerrürüne mani olmak maksadıyla, alınan ve alınabilecek ilave tedbirler gözden geçirilmiştir. 

Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin, ne DEAŞ, ne de PYD-YPG başta olmak üzere herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir." denildi.

Siber saldırılar ve güvenlik 

MGK'da, Irak’ta yaşanan son gelişmeler de değerlendirildi. Açıklamada, "terörle mücadelesinde yanında olunan Irak’la ikili ilişkileri geliştirecek unsurlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu" kaydedildi.

Toplantıda ayrıca siber saldırılar, siber güvenlik ve siber güvenlik faaliyetlerine dair Kurul’a bilgi verildiği de eklendi.

Milli Güvenlik Kurulu ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarının ağustos ayında yapılması nedeniyle takvimde sıkışıklık yaşanmaması için şubat ayında gerçekleştirilecek toplantı, bir ay öne alınmıştı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Beşer EsadDiyetIŞİDIrakRecep Tayyip ErdoğanSuriyeTerör
Görüş Bildir