Meteoroloji'den 'Yoğun Kar, Kuvvetli Yağış ve Fırtına' Uyarısı

9PAYLAŞIM

Yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Sakarya, Bitlis, Muş, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Hakkari, Şırnak ve Ağrı ile Batman ve Siirt'in yükseklerinde kuvvetli kar, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay çevreleri ile Adana'nın doğu ilçeleri ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Ayrıca Orta Karadeniz ve Akdeniz’de fırtına bekleniyor, dikkat...

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derecede (8-10 derece) azalacağı tahmin ediliyor, diğer yerlerde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey, kuzeybatı, güney ve doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Orta Karadeniz, Güney Ege kıyıları, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (30-60 km/s), zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde (40-80 km/s) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

  • YOĞUN KAR VE KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Batı Karadeniz (Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ile Kastamonu ve Karabük'ün kuzeyi ) , Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Sakarya, Bitlis, Muş, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Hakkari, Şırnak ve Ağrı ile Batman ve Siirt'in yükseklerinde kuvvetli kar(10-20 cm ) Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay çevreleri ile Adana'nın doğu ilçeleri ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  • KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Orta Karadeniz, Güney Ege kıyıları, Orta ve Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda kuvvetli (30-60 km/s), zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde (40-80 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (deniz ve hava ulaşımında aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  • ÇIĞ TEHLİKESİ: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli alanlarda çığ tehlikesi riski bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  • SOBA VE BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ: Yurdumuzun doğu kesimlerinde rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Çok bulutlu, bölgenin doğusunun aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 

BURSA Parçalı çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı 1

EDİRNE Parçalı çok bulutlu -1

İSTANBUL Parçalı çok bulutlu ve hafif kar yağışlı, 1

KIRKLARELİ Parçalı çok bulutlu -1

EGE 

Çok bulutlu ilk saatler Afyonkarahisar, Denizli ve Kütahya çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Güney Ege kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) şekilde eseceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR Parçalı çok bulutlu, ilk saatler hafif kar yağışlı -1

İZMİR Parçalı çok bulutlu 6

KÜTAHYA Parçalı çok bulutlu, ilk saatler hafif kar yağışlı -2

MANİSA Parçalı çok bulutlu 5

AKDENİZ 

Çok bulutlu, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar yağışı olmak üzere Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana'nın doğu ilçeleri ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde güney yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

ADANA Çok bulutlu, doğu ilçeleri kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı 13

ANTALYA Parçalı ve çok bulutlu 12

HATAY Çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuvvetli olması bekleniyor. 12

ISPARTA Parçalı ve çok bulutlu 1

İÇ ANADOLU 

Çok bulutlu, doğusu ile Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevreleri ile Konya'nın güney ve doğu kesimlerinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

ANKARA Çok bulutlu, kısa süreli ve hafif kar yağışlı 0

ÇANKIRI Çok bulutlu, hafif kar yağışlı 0

KAYSERİ Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 2

KONYA Çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif kar yağışlı 1

BATI KARADENİZ 

Çok bulutlu, bölge genelinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ile Kastamonu ve Karabük'ün kuzeyinde yerel olarak kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

BOLU Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı 0

KARABÜK Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuzey kesimlerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. 1

SİNOP Çok bulutlu, karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 4

ZONGULDAK Çok bulutlu, kuvvetli olmak üzere aralıklı kar yağışlı 2

ORTA ve DOĞU KARADENİZ 

Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur, iç kesimlerde kar şeklinde olması beklenen yağışların, iç kesimlerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Orta Karadeniz kıyılarında kuzey yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) esmesi bekleniyor.

AMASYA Çok bulutlu, yerel kuvvetli olmak üzere kar yağışlı 3

ARTVİN Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmur, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8

SAMSUN Çok bulutlu, yağmurlu zamanla karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor. 4

TRABZON Çok bulutlu, yağmurlu zamanla karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların iç ve yüksek kesimlerinde kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor. 9

DOĞU ANADOLU 

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Ağrı, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde kuvvetli kar yağışı şeklinde olması tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney yönlerden yer yer kuvvetlice güneydoğunda kısa süreli fırtına şeklinde (60-80 km/s) esmesi bekleniyor.

ERZURUM Parçalı çok bulutlu aralıklı kar yağışlı -1

HAKKARİ Çok bulutlu aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuvvetli ve yer yer yoğun olması bekleniyor. -1

IĞDIR Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu yüksekleri kar yağışlı 4

KARS Parçalı çok bulutlu aralıklı kar yağışlı -3

GÜNEYDOĞU ANADOLU 

Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, kuzey ve doğu kesimlerinin yer yer karla karışık yağmurlu, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adıyaman ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, kuzey kesimleri yer yer karla karışık yağmurlu 1 4

GAZİANTEP Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 2 5

SİİRT Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, yüksekleri karlakarışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yükseklerinde yer yer kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor.

ŞANLIURFA Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 6 9

DENİZLERDE HAVA

Akdeniz'de kuvvetli fırtına, Orta Karadeniz'de fırtına, Van gölünün güneyinde fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ Hava DurumuParçalı bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, Rüzgar: Batı Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/s), batısında 3 ila 5(20-40 km/s), Doğu Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/s), doğusu 3 ila 5(20-40 km/s) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Orta Karadeniz'de 3,0 ila 4,0m, Görüş: İyi, Batı ve Orta Karadeniz'de orta.

MARMARA Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve karla karışık yağmurlu, Rüzgar: Kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/s) zamanla güneydoğudan (10-30 km/s) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m Görüş: İyi, yağışta orta.

EGE Hava Durumu: Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgar: Kuzey Ege'de kuzey kuzeydoğudan 3 ila 5 (30-50 km/s), zamanla doğu güneydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/s) , Güney Ege'de kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/s), zamanla kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/s) kuvvetinde, Dalga 1,0 ila 2,0m, Görüş: Orta.

AKDENİZ Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgar: Batı Akdeniz'de batı ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/s), yer yer 9 (60-90km/s), Antalya körfezi kuzeybatıdan 5 ila 7 (40-60km/s), Doğu Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/s), yer yer 9 (60-90km/s)kuvvetinde, Dalga: 4,0 ila 5,0m, Antalya Körfezi 3,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve kar yağışlı, Rüzgâr: Doğu ve güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/s) güneyinde yer yer 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,50m, güneyinde yer yer 1,5m. Görüş: İyi, yağış anında orta.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir