Windows Live Messenger Kapanıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Messenger İçin Yolun Sonu!

Messenger İçin Yolun Sonu!

Bir efsanenin sonu: Dünyanın en popüler sohbet yazılımlarından Messenger için yolun sonu göründü...

The Verge 'den gelen habere göre, Microsoft çok kısa süre içinde ünlü sohbet programı Windows Live Messenger'ı kapatabilir . Yazılım devinin bu kararını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

Ancak Microsoft, Messenger hizmetini ilk etapta tamamen ortadan kaldırmayıp bir şekilde Skype'a entegre etmenin yollarını arayacak. Microsoft'un halihazırdaki Windows Live Messenger kullanıcılarını zorla Skype'a yönlendirip yönlendirmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Skype ekibi son birkaç aydır Microsoft hesaplarını Skype'ın ortak çatısı altında toplamak için oldukça mesai harcıyor. Görüntülü sohbet programının son sürümünde, Facebook ve Microsoft hesabı kullanarak giriş yapılabilmesi bunun son örneği. Microsoft'un 2011 Mayıs'ında 8,5 milyar dolar kazanç sağladığı açıklanan programa bu denli yatırım yapması da oldukça doğal.

Eğer iddialar gerçekleşirse, son on yılın en çok kullanılan sohbet programı Windows Live Messenger artık aramızda olmayacak demek. Microsoft ünlü "chat" programını bir çırpıda silip atabilecek mi, gerçekten merak konusu.

Haberin Tamamı İçin:

Windows Live Messenger Kapanıyor

Bir zamanların en popüler mesajlaşma programlarından Windows Live Messenger‘ın kullanıcıları artık tanıdıklarıyla Skype üzerinden iletişim kurabilecekler. Dün Microsoft’un Windows Live Messenger’ı geri çekip Skype’ı ön plana çıkarma kararının ortaya çıkması üzerinde bugün de iki servisin birbirine entegre edildiği haberi geldi. Messenger kullanıcıları Skype’ı güncelleyerek, arkadaşlarıyla anında mesajlaşıp görüntülü konuşabilecek.

Skype’ın başkanı Tony Bates şirket blogundan, 2013’ün ilk çeyreğinde Messenger’ın Çin hariç tüm ülkelerden çekileceğini doğruladı.

Windows Messenger ve Skype’ın evliliğinin temelleri Ekim ayında Mac ve Windows için çıkan Skype 6.0 versiyonuyla atılmıştı. Skype 6.0, kullanıcılara Microsoft ID ile hesaplarına erişim imkanı tanıyor. Skype arama yapmak ve aramayı cevaplamak için Windows Live Messenger’ın sistemini kullanırken, anlık mesajlaşmaların %80’i için de yine Messenger sisteminden yararlanıyor.

Yeni değişklikle ise, kullanıcılar Live Messenger ID ile Skype hesaplarına giriş yapıyor ve isterlerse hesaplarını mevcut Skype hesaplarıyla birleştirebiliyor. Bu hesap birleştirme seçeneği pratik olsa da Microsoft Messenger protokolünü kullanan üçüncü parti müşterilerin akıbeti henüz bilinmiyor. Ayrıca bu değişikliklerin XBox Messenger’ı da etkileyip etkilemeyeceği konusuna da henüz bir açıklık getirilmedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AppleÇinFacebookMicrosoftWindows 8Xbox
Görüş Bildir