Mescid-i Aksa'da Saldırılar Sürüyor

57PAYLAŞIM

Mescid-i Aksa'da Saldırılar Sürüyor

Mescid-i Aksa'da Saldırılar Sürüyor

İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere yönelik saldırısında 7 kişi yaralandı, 24 kişi gözaltına alındı.

İsrail emniyet güçleri Aksa'da eğitim gören öğrenciler ile ibadet etmek için orada bulunan Filistinlilerin Mescid'e girmesine izin vermedi.

Bu gelişmenin ardından yaşanan olaylarda, İsrail emniyet güçlerinin darp etmesi ve göz yaşartıcı gaz kullanması nedeniyle yedi Filistinli yaralandı. İsrail polisinin saldırısına karşı koyan 24 Filistinli de gözaltına alındı.

İsrail Meclis Başkan Yardımcısı ve merkez sağı temsil eden Likud Partisi üyesi Moshe Feiglin resmi Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklamada, Paskalya Bayramı münasebetiyle Mescid-i Aksa ve doğu Kudüs'ü ziyaret edeceğini, ziyareti sırasında isteyenlerin kendisine eşlik edebileceğini duyurmuştu

Mescid-i Aksa’nın da yeraldığı Müslüman ve Hıristiyanlara ait mabetlerin yönetimi ve güvenliği 1924'ten beri Ürdün Hükümetinin sorumluluğunda.

İsrail'de Mescid-i Aksa'nın İsrail hâkimiyetine alınması çağrıları üzerine, yaklaşık 50 Filistinli protesto için geçtiğimiz Mart ayında Mescid-i Aksa'da itikafa (ibadet amaçlı inzivaya çekilme) girmiş ve İsrail güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen buradan çıkmamışlardı.

İsrail parlamentosu Knesset'te, 16 Mart'ta Mescid-i Aksa'nın İsrail hâkimiyetine alımasını görüşmek için bir oturum düzenlenmesine karar verildi. Ancak iki ülke arasında yapılan görüşmeler sonucunda oturum iptal edildi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir