Görüş Bildir

Mescid-i Aksa'da Gerilim Tırmanıyor

Anasayfa > Gündem

AA

İsrailli radikal bir grubun yaptığı çağrı üzerine sabah erken saatlerde çok sayıda Yahudi yerleşimci Mescid-i Aksa’ya girdi ve karşı koymaya çalışan Müslümanlarla İsrail askerleri arasında çatışma çıktı.

Bölgedeki Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile, çok sayıda Yahudi yerleşimcinin sabah 07.30’da İsrail askerlerinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya girmeye başladığını aktardı.

Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’nın girişinde sıkı güvenlik tedbirleri alarak Müslümanların girişine izin vermediğini belirtti. O sırada Mescid-i Aksa’nın içerisinde bulunan Müslümanların yerleşimcilerin girişine karşı koymaya çalışması sonucu çatışma yaşandı. İsrail askerleri Müslümanlara plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Al Jazeera yayınına telefonla bağlanan Mescid-i Aksa Müdürü Omer Kisvani, Aksa’yı basan kişilerin Megaribe Kapısı’ndan içeri alındığını açıkladı. Kisvani, İsrail askerlerinin saldırısı sonucu bazıları ağır 20 kişinin yaralandığını belirtti.

Mescid-i Aksa Müdürü, baskınların engellenmesi amacıyla bazı yöneticiler ve diplomatlarla telefon görüşmeleri yaptıklarını ancak bu çabalarının yerleşimcilerin eylemini engellemeye yetmediğini ifade etti.

Al Jazeera muhabiri, Kudüs’te yaşayan Filistinlilerin baskın üzerine yardım ve Aksa’da toplanma çağrısı yaptıklarını söyledi.

İsrail askerleri İmamın namaz kıldırdığı yere postallarıyla girdi

Mescid-i Aksa'nın yönetimini üstlenen İslami Vakıflar Dairesi Müdürü Azzam Hatib, AA muhabirine yaptığı açıklamada ‘Yaklaşık 300 İsrail askeri Mescid-i Aksa'yı bastı. Askerlerin bir kısmı Kıble Mescidi'nin içinde mihrab ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girdi’ dedi.

İsrail askerlerinin 1967'den beri ilk kez mescidin içine postallarıyla girdiğini kaydeden Hatib, ‘Bu çok tehlikeli bir adım. Daha önce olmamıştı. Kabul edilemez bir durum. İsrail bunun sonuçlarına katlanacaktır’ ifadelerini kullandı.

Cuma namazlarında imam, Mescid-i Aksa külliyesinin kıble tarafında yer aldığı için Kıble Mescidi olarak tanımlanan bölümdeki mihrabı kullanıyor ve cemaat oradaki kubbenin altından itibaren saf tutuyor.

Mihrabın hemen bitişiğinde yer alan Selahaddin Eyyubi'den kalma minber, 1969 yılında radikal Yahudiler tarafından yakılmış, 38 yıl aradan sonra minberin bir benzeri Türk kündekari ustaları tarafından tekrar yapılarak 2007'de yerine konulmuştu.

Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor.

Geçtiğimiz hafta Doğu Kudüs'te bir hahama suikast girişiminin ardından, İsrail olaydan sorumlusu olmakla suçladığı Filistinli Mutez Hicazi’yi öldürmüş ve Mescid-i Aksa’yı Müslümanlara tamamen kapatmıştı. Yoğun baskılar üzerine kararından geri adım atan İsrail sadece elli yaşın üzerindeki kişilerin girişine izin veriyor.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/aks...

AA

AA

AA

AA

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?