Mersin Limanında İşçi Eylemi: 14 Gözaltı

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Mersin Limanında İşçi Eylemi

Mersin Limanında İşçi Eylemi

MERSİN Limanı'nda çalışırken 34 gün önce gerekçesiz işten çıkarıldıklarını savunan 22 işçi ile arkadaşları eylem yaptı.

Mersin Limanı'ndan işten çıkartılan işçiler ile halen çalışan 250 işçi A Kapısı önünde kurulan çadırda bir araya geldi. 'Yaşasın sınıf dayanışması', 'Burası Singapur değil', 'İşçilerin birliği sermayeyi yenecek', 'Toplu sözleşme hakkımız engellenemez' ve 'Atılan işçiler geri alınsın' sloganları attı. Eylem alanına gelen polis, işçilerin dağılmasını isterken, liman içinde de bazı işçiler vinçlere çıkarak çalışmaları durdurdu. Yaşanan gerginlik yüzünden bazı işçiler baygınlık geçirdi. Baygınlık geçiren 2 işçi arkadaşları tarafından araçlarla hastaneye kaldırdı. Mersin Liman İşletmesi yöneticilerinin şikayeti üzerine vince çıkan eski işçi Serkan İçel gözaltına alındı.

Haber3

Haberin Tamamı İçin:

Mersin’de liman direnişine gazlı saldırı: 14 işçi gözaltında

Mersin Limanı’nda 34 günden bu yana direnişlerini sürdüren liman işçileri, gece 3 sularında polisin gaz bombalı saldırısına uğradı, 14 işçi gözaltına alındı

Mersin Limanı’nda MIP patronunun baskılarına karşı direnişe geçen ve 34 günden bu yana eylemde olan liman işçileri, dün (3 Nisan) polisin “Ya iş durdurmaktan vazgeçersiniz ya da çadırı yıkarız” tehditleri üzerine limanı eylem alanına çevirdi. İşçiler, taşeron şirketin İstanbul’dan getirdiği iş makinelerini limana sokmadı.

Yüzlerce liman işçisi polisin tehditlerine “Ölmek var, dönmek yok” sloganlarıyla karşılık verdi. 8-16 saatleri arasında iş bırakan liman işçileri, polisin ve patronun tehditleri üzerine 16-24 saatleri arasındaki vardiyada da iş bıraktı. İşçiler, 95 metre yükseklikteki vinçleri de işgal etti.

Çadıra gaz bombalı saldırı

İşçilerin limanda kurdukları direniş çadırı ise gece 3 sularında polisin saldırısına uğradı. Gaz bombalarıyla saldırdıkları çadırı dağıtan polis, tuvalet ihtiyacı için vinçten inen işçileri de gözaltına aldı. Saldırı sırasında gözaltına alınan 14 işçi, Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

İşçiler limana aktı

Polis saldırısının ardından MIP patronu işçilere “Bugün gelmeyin, iş yok” dedi. Buna karşın işçiler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle limanın A Kapısı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 1500 işçi, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Atılan işçiler geri alınsın”, “TİS hakkımız engellenemez” sloganlarıyla eylemlerini sürdürüyor. Mersin polisi ise yüzlerce polisi liman ve çevresine yığınak yaptı.

Sendika.Org/ Mersin

Haberin Tamamı İçin:

Mersin Limanı'nda İstifa Baskısı

Mersin Limanı'nda işten atılan 34 işçinin liman kapısında direnişleri 34’üncü gününde kararlılıkla sürerken MIP işvereni işçilerin sendikadan istifa etmesi için baskı uyguluyor. Fabrika önünde direnen işçilere bir yandan dayanışma ziyaretleri sürerken bir yandan da limanda çalışan işçilerin vardiya çıkışlarındaki destek eylemleri sürüyor. İşçiler, limanda yaşananlarla ilgili Mersin halkını bilgilendirmek için kent merkezinde bildiri dağıtımı gerçekleştiriyor. İşçiler önceki gün de Mersin İdmanyurdu-Beşiktaş maçına pankartlarıyla giderek limanda yaşananlara dikkat çekti ve dayanışma çağrısı yaptı.

İŞVEREN TAŞERON ARACILIĞIYLA İŞÇİ ALIYOR

İşçilerin direnişi çeşitli etkinliklerle sürerken MIP işvereni de rahat durmuyor. Taşeron şirketler aracılığıyla limana işçi alıyor. Konuyla ilgili konuştuğumuz Liman-İş Genel Sekreteri Ahmet Uçar, MIP’in limanda Uğursan taşeronu adına işçi aldığını belirterek, “Üyemiz olan operatörlerden yeni işbaşı yaptırılan 12 işçiye operatörlük öğretmelerini istiyorlar. Bu 170 operatör işçisine ‘siz öğretin ben sizi atacağım’ demektir” dedi. İşverenin bazı mahallelerde işçi bularak sigorta girişlerini yaptırdığını, maaşlarını dahi verdiğini söyleyen Uçar, “Limana giremeyen bu işçilerin toplusözleşme düzeninin ve sendikal örgütlülüğün tasfiyesi için kullanılacağından şüphemiz yok” diye konuştu. Uçar, işverenin işçileri polis nezaretinde noterden istifa ettirmeye çalıştığını ancak direnen işçilerin kazanacağına inancının tam olduğunu kaydetti.

DOĞACAK KAZALARDAN MIP SORUMLU OLACAK

Murathan Atlı işten atılan 34 işçiden biri. Arkadaşlarının yoğun bir baskıyla karşı karşıya olduğunu belirten Atlı, “Liman işçiliği dikkat isteyen ağır bir işkolu. Bu kadar baskının yapılması iş kazalarına davetiye çıkarmak anlamına gelir. Limanda oluşabilecek tüm iş kazalarından doğrudan MIP sorumludur. İşverenin bu yollara başvurmak yerine bir an önce sendika ile anlaşma yapmasını istiyoruz” dedi.

Gazetemiz Evrensel aracılığıyla limanda çalışan işçi arkadaşlarına çağrı yapmak istediğini söyleyen Adem Kurt, “Müdürler ne kadar baskı yaparlarsa yapsınlar bu baskılara, bu oyunlara asla boyun eğmemeliler. Er ya da geç biz limanın asli sahipleri işimize geri döneceğiz” dedi.

BİZİM BİRLİĞİMİZİ BÖLEMEZLER

Liman işçilerinin işten atma tehditlerine rağmen atılan 34 işçiye sahip çıktığını söyleyen Harun Özkan, “MIP bizleri karakollara çektirerek, sendikadan istifaya zorlayarak, taşerona işçi alarak asla işçilerin birliğini bölemeyecek. Patron günlerce, aylarca servisleri farklı kapılardan çıkarsa dahi liman işçileri 34 işçi için liman A kapısını kullanarak çadırdaki işçilerle bir araya gelecek” dedi.

Daha önce de limandan atıldığını, her atılmanın ardından mücadele ederek tekrar işinin başına geçmesini bildiğini vurgulayan Mehmet Eren şöyle konuştu; “Bu birlik ve mücadele ile oldu. Bizler mücadeleye girince farklı gözle dünyaya bakıyoruz. Kürt olarak ya da Türk, Arap olarak değil işçi sınıfı olarak neyin bizim için iyi neyin kötü olduğuna ortak karar verebiliyoruz.”

(Mersin/Sinan Cem Kaya/ EVRENSEL)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Beşiktaş Jimnastik KulübüİstanbulMersinPolis
Görüş Bildir