Erdoğan: 'Mersin'de Prova Yapıyoruz'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

Mersin'de "Üç Kıta Tek Yürek" Oldu

Mersin'de "Üç Kıta Tek Yürek" Oldu

Akdeniz Oyunları'nın açılış seremonisi Başbakan Erdoğan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Rogge'un katıldığı görkemli törenle gerçekleştiriyor.

Türkiye'nin ev sahipliğinde Mersin'de gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları üç kıtayı tek yürekte birleştirdi.

Akdeniz Oyunları için inşa edilen Mersin Stadı'ndaki organizasyonun açılış seremonisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Jacques Rogge birlikte gerçekleştirecek.

24 ülkeden 2 bin 994 sporcu katılıyor

17. Akdeniz Oyunları'nda 24 ülkeden 2 bin 994 sporcu mücadele edecek. Katılımcı sayısında Türkiye, 4'üncü sırada yer alıyor. Pescara'da yapılan 16. AkdenizOyunları, 3 bin 368 sporcuyla ilk sırada yer alırken, Almeira'da yapılan 15.Akdeniz Oyunları 3 bin 214 sporcuyla ikinci ve Tunus'ta yapılan 14. AkdenizOyunları da 3 bin 41 sporcuyla üçüncü sırada bulunuyor.

Türkiye'yi 430 sporcu temsil edecek

Türkiye, sporcu sayısında 430 sporcuyla ilk sırada yer alıyor. Türkiye'nin ardından İtalya 421 sporcuyla ikinci, Fransa 258 sporcuyla üçüncü sırada bulunuyor. İç savaşın sürdüğü Suriye, 9 sporcuyla en az sporcuyla katılan ülke oldu. Suriye'nin ardından Monaco 11 sporcu, Malta 12 sporcuyla en az sporcuyla temsil edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Erkeklerde en yüksek katılım atletizmde

Erkeklerde en yüksek katılım 218 sporcuyla atletizm branşında olacak. Hentbolde 160, futbolda da 144 erkek sporcu oyunlarda yer alacak. Kadınlarda ise en yüksek katılım 240 sporcuyla voleybol branşında yaşanıyor. Atletizm 173, hentbol ise 160 kadın sporcuyla voleybolu takip ediyor. Öte yandan basketbol, boks, bisiklet, futbol, bedensel engelliler atletizm ve su topu branşlarında kadın katılımcı bulunmuyor.

Tesisler 18 ayda tamamlandı

Normal şartlarda yaklaşık 6 yılda bitirilmesi planlanan Akdeniz Oyunları'nın Mersin'deki çalışmaları, Yunanistan'ın organizasyondan çekilmesiyle 18 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlandı. Mersin'de organizasyon için yapılan tesisler için 500 milyon liranın üzerinde para harcandı.

Oyunlar için 3 bin 500 kişi kapasiteli Akdeniz Köyü, 25 bin kişilik Mersin Stadı, bin 550 kişinin aynı anda müsabakaları izleyebileceği Erdemli Atış Poligonu, Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi, cimnastik salonu, 100 seyirci kapasiteli spor salonu, bocce tesisi, tenis kompleksi, basketbol müsabakalarına ev sahipliği yapacak 7 bin 500 kişi kapasiteli Servet Tazegül Spor Salonu, olimpik yüzme havuzu ve boks müsabakalarının yapılacağı 500 seyirci kapasiteli spor salonu kullanıma hazır hale getirildi.

Ayrıca Akdeniz Oyunları'nda hentbol, binicilik, kano ve kürek branşlarına ev sahipliği yapacak Adana'da da yeni tesislerin yapımının yanı sıra mevcut tesislerin iyileştirilmesi yönündeki çalışmalar gerçekleştirildi. Bu çerçevede Çukurova Üniversitesindeki (ÇÜ) Prof. Dr. Lütfullah Aksungur Spor Salonu, 2,5 milyon lira harcamayla uluslararası ölçülere sahip modern bir salon haline getirildi. Kano ve kürek branşlarının yapılacağı Seyhan Baraj Gölü'nde ÇÜ bünyesinde bulunan daha önceki kayıkhane, yıkılarak yenisi yapılıyor ve 2 bin 300 metre uzunluğunda "Albano Sistem" kano ve kürek parkuru oluşturuldu.

Haberin Tamamı İçin:

3 Kıta, Tek Yürek

Mersin'in ev sahipliğindeki 17. Akdeniz Oyunları, Mersin Stadyumu'ndaki muhteşem bir törenle "resmen" start alıyor. Açılış töreninin sunuculuğunu Ece Vahapoğlu ile Burak Hakkı yapıyor.

Sporcuların geçiş töreni başladı. Kafilemiz de tribündeki izleyicileri selamladı. Bayrağımızı milli güreşçi Rıza Kayaalp taşıdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile protokol tribünündeki misafirler, kafilemizi ayakta alkışladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajının okunmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç bir konuşma yaptı

"Çok saygıdeğer Başbakanım, değerli konuklar sizleri saygıyla selamlıyorum. Sayın Başbakan'a teşekkür ediyorum. Ayrıca IOC Başkanı Jacques Rogge'a da teşekkür ediyorum. 18 aydır gece-gündüz mesai harcadık. 18 ayda Mersin'i bir spor kenti haline getirmek için efor sarf ettik. Hamdolsun ki vadettiğimiz her şeyi bugün sunduk. Attığımız bu adımlarla Mersin bir spor kenti haline geldi. Memleketim Samsun'a gittiğim kadar bu süreçte Mersin'e de gittim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a spora verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum."

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan: 'Mersin'de Prova Yapıyoruz'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan'dan 2020 Temennisi

**Mersin'in ev sahipliğini yaptığı 17. Akdeniz Oyunları'nın resmi açılış töreni Mersin Stadyumu'nda yapıldı.

Oyunlara katılan 24 ülkenin kafilelerinin geçiş töreni seyircilerin yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi. Türkiye

kafilesinde bayrağı milli güreşçi Rıza Kayaalp taşıdı. Başbakan'a ise açılış konuşmasında İstanbul'un 2020 Olimpiyatları'na olan adaylığına vurgu yaptı.**

Haberin Galerisi İçin Tıklayınız..

Takımların resmi geçişi sonrasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç bir açılış konuşması yaptı. Bakan Kılıç'ın konuşmasından satır başları şu şekilde; "Çok saygıdeğer Başbakanım, değerli konuklar sizleri saygıyla selamlıyorum. Sayın Başbakan'a teşekkür ediyorum. Ayrıca IOC Başkanı Jacques Rogge'a da teşekkür ediyorum. 18 aydır gece-gündüz mesai harcadık. 18 ayda Mersin'i bir spor kenti haline getirmek için efor sarf ettik. Hamdolsun ki vadettiğimiz her şeyi bugün sunduk. Attığımız bu adımlarla Mersin bir spor kenti haline geldi. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a spora verdiği destekten dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum."

Bakan Suat Kılıç'ın açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açılışa gönderdiği hoşgeldiniz telgrafı okundu. Daha sonra kürsüye Başbakan Tayyip Erdoğan geldi. Başbakan Erdoğan konuşmasında oyunların aslında Yunanistan'a verildiğini ancak yaşanan ekonomik kriz sonrası Türkiye'nin oyunların gerçekleştirilmesini üstlendiğini ve tesislerin 18 ay gibi kısa bir sürede oyunlara yetiştirildiğinin altını çizdi. Başbakan'ın konuşmasından satır başları ise şu şekilde; "Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Akdeniz Oyunları'nın değerli başlkanları; sevgili sporcular, çok değerli misafirler hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor, hepinize Mersin'e hoşgeldiniz diyorum.

Bu oyunları bildiğiniz gibi Yunanistan düzenlenecekti. Bildiğiniz gibi bu oyuunlar 6 yıl önceden belirlenir. Biz 18 ay gibi kısa sürece bu tesisleri ve kompleksleri hazırladık ve bu akşama yetiştirdik. Emeği geçen başta değerli Bakanıma ve tüm ekibine, üstlenici firmaların tüm ekiplerine huzurlarınızda kutluyor ve tebrik ediyorum.

"MERSİN İSTANBUL 2020'NİN PROVASI" Biz Mersin'de bir prova yapıyoruz. Aslında 2020 İstanbul Olimpiyatları'nın da hazırlığını gerçekleştiriyoruz. Umuyor ve diliyorum ki burada nice sporcu dostumuzu, 24 ülkeden gelen sporcu kardeşlerimizi 2020 yılında da İstanbulda misafir edelim. Buradaki tüm dostlarımızın 2020 için bizi gönülden destekleyeceklerine inanıyorum."

'BARIŞ DENİZİ' "Akdeniz bir medeniyetler havzasıdır. Akdeniz tarihi bir savaşlar ve çatışmalar tarihi değil, dostluklar ve kardeşlikler tarihidir. Akdeniz bizleri birbirimizden ayıran değil, yakınlaştıran, bizi birbirimize benzer hale getiren bir denizdir. Akdeniz barıştır, sevgidir, akrabalıktır, dostluktur, kardeşliktir. Büyük ailemizin çatısıdır. Akdeniz, 'beyaz deniz' yani 'white sea' olarak adlandırılır. Biz Akdeniz’in hep ak kalmasını istiyoruz. Ne insan kanıyla ne de başka bir şeyle kirletilmesini istemiyoruz. 17. Akdeniz Oyunları’nın önce Akdeniz’i, sonra dünyayı değiştirmesini, bizi birbirimize yakınlaştırmasını diliyor, tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Centilmenlik kazansın, spor kazansın, en çok da Akdeniz kazansın diyor sizi sevgiyle selamlıyorum."

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ardından sahneye Enbe Orkestrası çıktı ve söyledikleri parçalarla sporcuları, spor yöneticilerini, ve seyircileri coşturdular.

HAVAİ FİŞEK, SES, IŞIK VE DANS GÖSTERİSİ BAŞLADI Açılış töreni havai fişek, ses ve ışık gösterileriyle devam ediyor. Stadyum zeminine yansıtılan Piri Reis haritası ve onun üzerinden de bir gemi maketi geçiriliyor. Bu arada yüzlerce dansçının da katılımıyla Akdeniz'in üç kıtasındaki ülkelere ve kültürlere barış içinde ev shaipliği yapması dans gösterisiyle anlatılıyor. Öte yandan Piri Reis'i ise Kenan Işık seslendiriyor.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdanaBaşbakanFransaİstanbulİtalyaMersinRecep Tayyip ErdoğanSamsunSuat KılıçSuriyeTunusYunanistanboksfutbolmonaco
Görüş Bildir