Mersin'de Gezi Parkı Eylemine Müdahale

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Mersin'de 4 Gösterici İle 2 Polis Yaralandı

Mersin'de 4 Gösterici İle 2 Polis Yaralandı

4 gösterici ile 2 polis yaralandı

Mersin'de Gezi Parkı göstericilerine polis müdahale etti. Çıkan olaylarda 4 sivil ve 2 polis yaralandı. Yararlanan göstericilerin tedavileri Mersin Devlet Hastanesi'nde yapıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Mersin'de Gezi Parkı'na Destek Yürüyüşüne Polis Müdahalesi

Mersin'de Gezi Parkı'na Destek Yürüyüşüne Polis Müdahalesi

Mersin'de Gezi Parkı eylemlerine destek olmak için yürümek isteyen gruba polisin müdahale etmesi sonucu 2'si polis 6 kişi yaralandı

Çıkan olaylarda 8 eylemci de göz altına alındı. Adnan Menderes Bulvarı'nda bulunan Barış Meydanı'na gitmek isteyen grubun önü polis tarafından k...

Haberin Tamamı İçin:

Mersin'de Gezi Parkı Eylemine Müdahale

Mersin'de Gezi Parkı Eylemine Müdahale

Mersin’de Gezi Parkı eylemlerine destek olmak için yürümek isteyen 300 kişilik gruba polis müdahale etti. Çıkan olaylarda 4 sivil ve 2 polis yaralandı. Yararlanan göstericilerin tedavileri Mersin Devlet Hastanesi'nde yapıldı.

Merkez Yenişehir İlçesi’ndeki bir alış veriş merkezinin önünde akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, sloganlar atarak deniz kenarındaki Adnan Menderes Bulvarı’na yürümek istedi. TOMA ve panzerlerle yolu kesen Çevik Kuvvet ekipleri, grubun yürümesine izin vermedi. Polis yetkilileriyle yapılan görüşme sonuç vermeyince, grupların dağılması için uyarılarda bulunuldu. Ancak yolu kapatıp, eylemlerini sürdüren eylemcilere tazyikli su sıkılarak müdahale edildi. Çıkan olaylarda 4 sivil ve 2 polis yaralandı. Yararlanan g...

Haberin Tamamı İçin:

'Mersin Polisi' yürüyüşe izin vermedi

'Mersin Polisi' yürüyüşe izin vermedi

'#direnmersin' adı altında insiyatif oluşturan sivil toplum örgütleri sosyal medya üzerinden, "24 GÜNDÜR SÜREN POLİS ŞİDDETİNE, AKP DAYATMALARINA, YASAKLARA, İŞSİZLİĞE, DOĞANIN TALANINA, ÖTEKİLEŞTİRME POLİTİKALARINA, İŞÇİ ÖLÜMLERİNE, AÇLIĞA, SAVAŞA HAYIR DEMEK ve YAŞAM İÇİN, DEMOKRASİ, BARIŞ VE ADALET İÇİN 20 HAZİRANDA SOKAKLARDAYIZ! AKDENİZ OYUNLARI AÇILIŞINDA DİKTATÖR TAYYİBE DUR DEMEK ve DÜNYA BASININA SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN 2 KOLDAN YÜRÜYÜŞE GEÇİYORUZ!" sloganıyla bir yürüyüş düzenlendi. Bir grup Forum Mersin AVM önünden, diğer grup ise Mezitli ilçesinden hareketle Kipa AVM önünde buluşmak istiyordu. Fakat Mersin polisi bu yürüyüşe izin vermedi.

"POLİS, BEŞ DAKİKAN VAR, BARİKATI AÇ!"

Polis Forum Mersin AVM çevresini kuşattı. Yürüyüşe izin vermemekte ısarlıydı. Uzun diyaloglar buna çare olmadı. İnsiyatif adına megafonla konuşma yapan bir doktor, "Anayasada yazılı olan yürüyüş hakkımızı kullanmak istiyorum. Barikatı açmanız için beş dakikanız var." dedi. Bu da sonuç vermedi. Bunun üzerine yürümek isteyen gruba polis tazyikli suyla müdahale etti.

SERT MÜDAHALE

Tazyikli su müdahalesi çok sürmedi. Eylemciler sakinleştikten sonra tekrar polis amirleriyle diyalog kuruldu. Yine insiyatif tarafından dile getirilen 'yürüyüş' isteğine olumlu yanıt gelmedi. Eylemciler yine barikatı açmak isteyince bu sefer polisin biber gazı, jop ve tazyikli su kullanmasına engel olamadı.

AYTUĞ ATICI ve VAHAP SEÇER'DE GELDİ

Akşam saatlerinde CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer'de Forum AVM önüne geldi. Yaralanan bir eylenciyle ilgilenen Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer, polis amirleriyle uzun bir görüşme yaptı. Sonuç alınamadı. İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürü'nü arayan Aytuğ Atıcı bu görüşmelerden de sonuç alamadı ve oturma eylemine geçildi.
Uzun bir süre oturma eylemi gerçekleştirildikten sonra, toplanan halk adına #direnmersin insiatifi bir karar aldı ve polisin çekilmesini istedi. Polis çekildikten sonra basın açıklaması yapılacağı ve dağınılacağı bildirildi. Yoğun uğraşlar sonu polis çekildi ve basın açıklaması yapıldı.

KEFEN GİYME DEMAGOJİSİ

direnmersin insiyatifi adına yapılan basın açıklamasında; "Başbakan her konuşmasında kefen giyip yola çıktığını ifade ediyor. 10 bin polisle, 20 helikopterle kefen giyme demagojisini yapmak kolay. Bu ülkenin onurlu insanları, yüreğini barikatlara koyuyor, kefenleri ceplerinde sokağa çıkıyorlar. Başbakan bir ilki daha başardı. 'Ülkenin %50'sini evlerinde zor tutuyoruz.' diyerek açıkça iç savaşa teşvik etmiş, halkı kışkırtmıştır. Bir gün iktidarı yıkıldığında bu halk onu yüce divanda 'savaş suçlusu' olarak yargılayacak." dedi.

Daha sonra CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı; "Bugüne kadar Mersin'de bulunduğun süre içerisinde bütün eylemlere katıldım, gaz da yedim jop da yedim. Bunlardan çekinmeyiz. Bugün Mersin'de çok önemli bir gün yaşanıyor. Her ne kadar, alçakça bütün biletleri kendi yandaşlarına sattılarsa da, her ne kadar korkakça, binlerce güvenlik görevlisini çevre illerden buraya yığdılarsa da, Mersin bizimdir. Mersin Akdeniz Oyunları bu halkın ortak değeridir." dedi.

bağımsızmersin.com

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanBiber GazıCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıMersinPolisSavaşSosyal Medya
Görüş Bildir