Mersin'de 18 Polis 'Denetimli' Serbest

1PAYLAŞIM

MERSİN'de yasadışı dinleme operasyonu kapsamında gözaltına alınan, aralarında İstihbarat Eski Şube Müdürleri Ali Çengelci ile Ali İhsan Kaya'nın da bulunduğu 18 polis adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Alkışlar ve ıslıklar eşliğinde karşılanan 18 polis, yakınları ile kucaklaşarak kararı kutladı.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan, İstihbarat Eski Şube Müdürleri Ali Çengelci ile Ali İhsan Kaya, eski Şube Müdür Yardımcısı Hakan Işılak, eski Büro Amiri Koray Gün, komiserler İlyas Avcı, İlyas Işık, Yavuz Efe, Yunus Sezgin, Mustafa Cihan, polis memurları İsmail Aydoğdu, Akın Yaşkeçeli, Faruk Yiğit, Ali Yıldırım, İbrahim Demir, Gökhan Kotan, Aziz Yılmaz, Ökkeş Serdar Durak ile Ahmet Yılmaz, dün sabah erken saatlerde adliyeye sevk edildi. Mahkemede ifadeleri alınan emniyet mensupları, somut delil bulunmaması ve kaçma durumlarının olmaması göz önünde bulundurularak hakim kararı ile adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gece 01.00 sıralarında adliyeden çıkarak kendilerini bekleyen yakınları ile buluşan emniyet mensupları, kararı sarılarak kutladı.

'DEMEK Kİ VİCDANLAR TIKALI DEĞİLMİŞ'

Kararın ardından serbest kalan İstihbarat eski Şube Müdürü Ali Çengelci, sonucu değerlendirerek, "Demek ki hala vicdanlar ölmemiş, adliyemiz çalışıyor. Hesap vermeye 2 gün önce geldik, hesabımızı verdik ve yolumuza devam edeceğiz. İstanbul’da iki arkadaşlarımız cezaevinde olduğu sürece bizim sevinmemiz mümkün değil. Onların da özgürlüğüne kavuştuğu gün sevineceğiz beraber. 2008-2012 yılları arasında İstihbarat Şube Müdürlüğü yaptım. O günlerde hakim kararı ile yapmış olduğumuz dinlemelerin usulsüz olduğu yönündeki iddialar ile müfettiş soruşturmaları ve ardından adli soruşturmalar geçirdik. Yaptıklarımızın yasal olduğunu anlattık. Terör ile, organize suç örgütleri ile mücadele ettiğimizi, çaba ve gayretlerimizin halkımızın rahat ve huzuru için olduğunu anlattık. Demek ki bizi duyanlar varmış. Herkesin kulakları ve vicdanları tıkalı değilmiş. Hakimimiz kararını verdi ve bu gün serbest kaldık. Ailelerimizin ve dostlarımızın desteklerini hep hissettik. Gururlandım. Mersin’de de bu desteği görmek sevindirici" dedi.

"SEVİNCİMİZ BURUK"

İstihbarat Şube eski Müdürü Ali İhsan Kaya ise, buruk bir sevinç yaşadıklarını belirterek, "Bir çoğu ile geçmişte çalıştığımız arkadaşlarımız, bu teşkilatın değerli, çok kaliteli, çok fedakar insanları, vatan sever insanları şuan İstanbul’da halen cezaevinde. Onların halini düşündükçe kendi halimizi sevinemiyoruz. Teslim olurken bazı şeyleri ifade etmeye çalıştım. Söylenecek çok şey var. Her şeyi bir anda söylemiyoruz. Zamanı gelince daha da söyleyeceğiz. Orda belirttiğim gibi bu surecin nasıl işlediğini herkes biliyor. Ama yalan haberlerle, gerçek dışı iddialarla bir yere kadar yapılabilir Yani birileri zulüm yapmaya çalışıyor ama bunu biliyoruz. Şu anda bulunduğumuz halden memnunuz. Çünkü başımız dik, hiçbir yanlış yapmadık. Arkadaşlarımda öyle inanın şuan bizler için bir tutuklama kararı da çıkmış olsa, aynı şekilde davranacaktık. Başımız dik olacaktı. Hiçbir çekincemiz bir korkumuz yok. Gerçekten bunu samimiyetle söylüyorum. Yaptığımız işlerden hiç sorunumuz hiçbir sıkıntımız yok. Hiçbir yanlışımız yok. Bu bir algı çalışmasıydı ve buraya kadar yapıldı. Birileri zulüm yaptı. Bizde burada bulunmamız gerekiyordu buda kader dedik. Zaten istinat edilen suçlarla hiçbir delil yok. Aylardır bunu anlatmaya çalışıyoruz. Basında çıkan bazı haberlerle bu soruşturmanın neticesinde ortaya atılan iddialar burada sürekli değişiyor. Müfettişlerin soruşturmanın başlangıçta yaptığı iddia farklı, suçlama farklı ihraç edilirken meslekten bize isnat edilen suçlamalar farklı. Akabinde gözaltına alınırken bize istinat edilen suçlamalar farklı, tutuklamaya sevk edilirken isnat farklı ve biz aylardır yaptığımız şeylerin yasal olduğunu herkese anlattık. Bu konuda bizden bilgi talep ede, işlem yapan herkes aslında yaptığımız her şeyin yasal olduğunu zaten görüyor ve biliyor" diye konuştu.

BATTANİYE ALTINDA DESTEK NÖBETİ

Mahkemeye çıkarılan emniyet mensuplarının aileleri ve yakınları, destek olmak için saatlerce adliye binası önünde bekledi. ‘Yiğitler Burada Hırsızlar Nerede’ sloganları atan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayrakları ile yaşanan süreci protesto etti. Soğuk havaya aldırmadan saatlerce bekleyen polis yakınları, soğuktan korunmak için battaniyelere sarıldı. Ailelerini yalnız bırakmayan çocuklar ise, uykuya yenik düşerek yere serilen battaniyelerin üzerinde uyudu. Uzun süren mahkemenin ardından yakınlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan emniyet mensupları, yakınları ile birlikte adliyeden ayrıldı.

18 polisin de serbest kalması ile birlikte, gözaltına alınan 27 emniyet mensubunun tamamı serbest kalmış oldu.

İbrahim MAŞE- Mustafa İNSAN/ MERSİN, (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir