Görüş Bildir

Merkez Bankası Son Dakika: Aralık Ayı Faiz Kararı Ne Oldu, Düştü Mü? Mevduat Hesabı Faizleri Yüzde Kaç?

Anasayfa > Güncel

Türkiye’de ekonomi piyasalarının merakla beklediği karar nihayet açıklandı. Merkez Bankası, aralık ayı mevduat hesabı faizlerinde 100 baz puan indirime gitti ve faizleri yüzde 14’e çekti. Eylül ayında başlayan faiz indirimleriyle birlikte toplam 500 baz puan indirim yapılmış oldu. Peki, şimdi ne olacak? PPK aralık ayı faiz kararı açıklaması geldi mi? İşte Merkez Bankası faiz kararı ile ilgili tüm detaylar…

Merkez Bankası’nın faiz kararı gündemde. Amerika Merkez Bankası (FED) dün yaptığı açıklama ile faizleri değiştirmemişti. Bugün ise Merkez Bankası PPK toplantısından faizlerle ilgili son karar açıklandı.

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası Faiz Kararı

Merkez Bankası, aralık ayı faiz kararı belli oldu. Bugün yapılan Merkez Bankası PPK toplantısından 100 baz puan indirim kararı çıktı. Türkiye’de mevduat hesabı faizleri yüzde 14’e çekilmiş oldu.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar ve euro yukarı yönlü hareketlendi.

Merkez Bankası’nın faiz kararı detaylı açıklaması az sonra haberimizde olacak…

Merkez Bankası'ndan Faiz Kararı

Merkez Bankası'ndan Faiz Kararı

TCMB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

'Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15'ten yüzde 14'e indirilmesine karar vermiştir.

Salgında yeni varyantlar nedeniyle kapanma tedbirlerinin ve seyahat kısıtlamalarının yeniden başlaması, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizlikleri artırmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir.

Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?