Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Merkez Bankası'na Güvenerek Risk Almayın'

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Merkez Bankası'na Güvenerek Risk Almayın

Merkez Bankası'na Güvenerek Risk Almayın

ERCAN BAYSAL - ANKARA

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, liranın aşırı değer kaybetmesi veya değerlenmesi halinde müdahale edeceklerini söyledi. Buna karşılık kur riskinin piyasalarda olduğunu dikkate alarak işletmelerin gerekli mekanizmaları oluşturmalarını isteyen Başçı, “Mutlaka risk yönetiminin herkes tarafından çok iyi yapılması lazım.” dedi.

Küresel krize ilişkin belirsizlikler devam ederken, Merkez Bankası’ndan piyasalara ‘dikkatli olun’ uyarısı geldi. Türk Lirası’ndaki aşırı oynaklığa karşı kayıtsız kalmayacaklarını belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Merkez Bankası dövizdeki dalgalanmaların dalga boyunu azaltacakmış, o zaman ben de risk alayım, dememek lazım. Dünyada ne olacağı belli olmaz. Herkes kendi riskini iyi yönetsin. Biz elimizden geleni yaparız, her zaman yapıyoruz. Ama mutlaka risk yönetiminin herkes tarafından çok iyi yapılması lazım.” dedi. Başçı, 2008’de başlayan küresel krizin Euro Bölgesi’nde şekil değiştirdiğini, çözüme yönelik adımların atıldığını ifade etti. Finansal tarafından bakılınca krizin derinliğinin azaldığını kaydeden Başçı, “Reel etkileri devam ediyor. Finansal açıdan iyi bir noktaya geldik. Reel açıdan değil.” şeklinde konuştu.

Ankara’da ‘2013 Yılı Para ve Kur Politikası’nı basın toplantısıyla açıklayan Merkez Bankası Başkanı Başçı, 2012 enflasyonunun yüzde 6,5’in altına ineceğini, 2013’te ise yüzde 5’e yakın olmasına gayret edeceklerini söyledi. Başçı, enflasyon hedeflemesine başlanılan dönemin en düşük yıl sonu enflasyonunun bu yıl gerçekleşebileceğini bildirdi. Kredilerde herhangi bir sınırlama uygulaması olmadığını dile getiren Başçı, yüzde 14 büyüme öngörüsüne rağmen 2012 yılının yüzde 15’in üzerine çıkacağını söyledi. Başçı, 2013’te daha iyi bir büyüme beklediklerini, kredi büyümesinin gelecek yıl yüzde 10-15 aralığında olacağını kaydetti.

Erdem Başçı yüzde 5’lik enflasyon hedefine 2013’te ulaşmanın kolay olmayacağını belirterek, 2015 yılı enflasyon hedefinin Orta Vadeli Program’da yüzde 5 olarak açıklandığına işaret etti. Başçı, “Şu anda da resmen açıklıyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki 3 yıl boyunca enflasyonun yüzde 5’e yakın gerçekleşmesini arzu ediyoruz.” dedi. Başçı, kredi büyüme hızı ve reel efektif döviz kurlarındaki oynaklığı azaltmanın, enflasyondaki oynaklığı da azaltacağı görüşünde. İhracat reeskont kredileri yoluyla alınan dövizin gelecek yıl 12 milyar doları bulacağını kaydeden Başçı, “Zaten oradan aldığımız için ilave bir döviz alımı yapmayı planlamıyoruz.” bilgisini verdi. Bankanın portföyünde 8,2 milyar lira tutarında Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) bulunduğunu dile getiren Başçı, operasyonel risklerin en aza indirilmesi amacıyla bu rakamın 2013 yılında 9 milyar liraya çıkarılacağını açıkladı. Özelleştirmelerde son dönemdeki hızlanmaya da değinen Başçı, buradan elde edilecek gelirlerin borç azaltmada kullanılmasını istedi.

Gelecek yıl dalgalı döviz kuru rejiminin uygulanmaya devam edeceğini aktaran Erdem Başçı, son çeyrekten itibaren büyümenin hız kazanacağını aktardı. Dördüncü çeyrekte büyümede artış olacağını dile getiren Başçı, yavaşlamanın dibinin görüldüğü görüşünde. Başçı, 2013 büyümesinin en az yüzde 4 olacağını tahmin ettiklerini açıkladı. ‘2013 Yılında Para ve Kur Politikası’na göre gelecek yıl zorunlu olmadıkça döviz alım ve satımı yapılmayacak. 2013 yılında temel rezerv biriktirme aracı ihracat reeskont kredileri olacak. Bankanın gelecek yıl uygulayacağı diğer araçlar ise şöyle: “Faiz koridoru, politika faizi, TL likidite yönetimi, yabancı para likidite yönetimi, vadeye dayalı zorunlu karşılıklar, kaldıraca dayalı zorunlu karşılıklar ve rezerv opsiyonu mekanizması.” Toplantıda asgari ücrete verilecek zam oranına yönelik soru üzerine Başçı, enflasyonda yüzde 5’lik hedef olduğuna işaret ederek, pazarlıkta bunun göz önünde bulundurulması gerektiği mesajını verdi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yeni yapısal araç olarak kaldıraca dayalı zorunlu karşılıkların kullanılacağını açıkladı. Buna göre yüksek kaldıraç kullanan bankadan daha fazla zorunlu karşılık istenecek. Bu sayede bankaların öz sermayeleri de artacak. Kaldıraç oranı aralığının 2013 yılının son çeyreği ile 2015 yılının son çeyreği arasında kademeli olarak genişletilmesinin öngörüldüğünü belirten Başçı, uygulamayı ‘koruyucu hekimlik’ sözleriyle değerlendirdi. Kaldıraca dayalı ilave zorunlu karşılıklarda, 2013 yılı son çeyreği bilançosu esas alınacak. Kaldıraç rasyosu, yani sermayesinin toplam yaptığı işe göre oranı yüzde 3,25 ile 3,5 arasında bulunan bankadan üç aylık dönem için bir puan ilave zorunlu karşılık istenecek. Eğer oran yüzde 3 ile 3,25 arasındaysa yıl sonunda, 1,5 puanlık ilave zorunlu karşılık talep edilecek. Banka sermaye koyarsa veya kredilerini normalleştirirse bu yükümlülükten kurtulmuş olacak. Erdem Başçı, 2014 yılı sonunda buradaki aralığı biraz açtıklarını ve yüzde 4’ün altındaki bankalardan itibaren ilave zorunlu karşılık uygulamaya başladıklarını belirtti. Başçı’nın verdiği bilgilere göre Türkiye’de kaldıraç oranı yüzde 3,5’in altında olan banka yok. Yüzde 3 ile yüzde 5 arasında ise üç banka bulunuyor.

Erdem Başçı’dan satırbaşları

Türkiye 2012’de ihracatla büyüdü, iç talep büyümeye katkı yapmadı.

Yatay seyir gerekli idi, yoksa cari açık problemi çözülemezdi.

Bankalar gönüllü Merkez’de para tutuyorlar, bu rakam 27 milyar dolar.

Özel sektörün borçlanmasını büyük şirketler yapıyor, aşırı değil.

Tüketici finansman şirketlerini takip ediyoruz, şimdilik sorun yok.

Tüm bankaların kaldıraç oranları şu an iyi seviyelerde, yüzde 3,5’in altında banka yok.

Faiz indirimi konusu dahil son adımları finansal istikrar amacıyla attık.

Kredilerin yüzde 15 ve altı büyümesi ekonomiye gereken desteği verir.

Merkez Bankası TL’deki aşırı oynaklığa kayıtsız kalmayacaktır, aşırı sapma görürsek harekete geçebiliriz.

2012 yılı boyunca döviz alımı yapmadık, buna rağmen rezervimiz 120,8 milyar dolara ulaştı.

Döviz kurlarında oynaklık 2013’te de düşük olacak, kaygı duymuyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDövizMerkez Bankasızam
Görüş Bildir