Merkez Bankası Faizde Değişikliğe Gitmedi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Merkez Bankası Faizde Değişikliğe Gitmedi

Kurul politika faizini yüzde 4,5'te bırakma kararı aldı. Faiz koridorunun alt bandı yüzde 3,5, üst bandı da yüzde 6,5'te kaldı.

Merkez Bankası son iki ayda faizi 1 puan düşürmüştü.

Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Son dönemde açıklanan veriler iç ve dış talep gelişmelerinin öngörüldüğü şekilde seyrettiğini göstermektedir. Yurt içi nihai talep sağlıklı bir toparlanma sergilerken, ihracat zayıf küresel talebin etkisiyle yavaşlamaktadır. Mevcut politika çerçevesi ve emtia fiyatlarının seyri iktisadi faaliyetteki artışın cari işlemler açığına yansımasını sınırlamaktadır. Yakın dönemde küresel düzeyde para politikalarına ilişkin artan belirsizlik nedeniyle sermaye akımlarında zayıflama gözlenmiştir. Öte yandan kredi artış oranları referans değerin üzerinde seyretmeye devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

'GEREKEN AYARLAMALAR YAPILACAK'

Açıklamada ek olarak , “İç talep ve kredilerdeki artışlar ile döviz kuru hareketlerinin fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin ve sermaye akımlarındaki oynaklığın sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Bu doğrultuda Merkez Bankası tarafından sağlanan Türk lirası likiditesinin kompozisyonunda gereken ayarlamalar yapılacaktır” denildi.

FAİZDE DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYORDU

CNBC-e PPK anketine katılan ekonomistler politika faizinde değişime gidilmesini beklemiyordu. Ekonomistler faiz koridorunun üst ve alt bandında değişiklik beklemediklerini ifade etmişti.

CNBC-e

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DövizMerkez Bankası
Görüş Bildir