Merkez Bankası Faiz Oranlarını Değiştirmedi

 > -

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) yılın son toplantısında, beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, yüzde 8.25 politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin değiştirilmediği belirtildi. Merkez Bankası gecelik borç verme faizini yüzde 11.25 ve borçlanma faizini de yüzde 7.50 düzeylerinde sabit tuttu.

Ayrıca, yüzde 10.75 düzeyinde olan açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı da değiştirilmedi.

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle, kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilen açıklamada, dış talep zayıflarken, iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiğinin altı çizildi.

Başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının da enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendirmesine yer verilen açıklama şöyle devam etti:

"Mevcut para politikası duruşu altında Kurul, enflasyonun 2015 yılında, ilk yarıda daha hızlı olmak üzere, Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceğini öngörmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir."

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Merkez Bankası
Görüş Bildir