Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı İstifa Mı Etti?

25PAYLAŞIM

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı İstifa Mı Etti?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı İstifa Mı Etti?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 82. Olağan Genel Kurul toplantısı, Bankanın idare merkezi konferans salonunda yapıldı. Genel Kurulun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "İstifa edeceği" iddialarına ilişkin, "Yapılan resmi açıklamalar dışında söylentilere itibar etmeyin. Biz görevimizin başındayız" dedi.

Başçı, Türkiye'de ekonominin bu yıl yüzde 4 veya hafif altında gerçekleşeceğini öngördüklerini belirterek, şu aşamada aşağı yönlü revizyon öngörmediklerini bildirdi.

Başçı, "Enflasyon yüzde 5'in üzerinde, cari işlemler dengesi gelişmelere bağlı olarak belki 5 ile 6 arasında olabilir. Büyüme de yüzde 4'ün hafif altında görünüyor. Türkiye, ihracatı arttırarak büyümeye devam edebilir" dedi.

Erdem Başçı, "Haziran ayı ile birlikte enflasyonun aşağı yönlü bir seyir izlemesini bekliyoruz. Türkiye'de enflasyon tek haneye düşmesine karşın henüz fiyat istikrarı denilen seviyelere gelinemedi. Kredilerin genel büyüme hızı da bizim sürdürülebilir olarak gördüğümüz yüzde 15'lik referans değere her hafta yaklaşıyor. Türkiye, mali disiplin konusunda sağlıklı ve sürdürülebilir bir trende girdi" diye konuştu.

"Yüzde 4,5 olarak belirlendi"

10- Kalkınma Planı'nda enflasyon hedefinin 2018 yılı için yüzde, 4,5 olarak belirlendiğini dile getiren Başçı, "Demek ki henüz fiyat istikrarıseviyesinde değiliz. En azından enflasyonu yüzde 4,5 seviyesine belki ilerleyen yıllarda, 2023 yılında, yüzde 4,5'in altında bir seviyeye indirmemiz fiyat istikrarıyla daha tutarlı olacaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin kamu borç yükünün düştüğüne dikkati çeken Başçı, "Ülkenin mali disiplin konusunda sağlıklı ve sürdürülebilir bir trende girdiğini" ifade etti. Başçı, Türkiye'de enflasyonun tek haneye düşmesine karşın henüz fiyat istikrarı denilen seviyelere gelinemediğine işaret eden Başçı, gelecek 3 yıl için enflasyon hedeflerinin yüzde 5 olarak belirlendiğini dile getirdi.

Genel Kurulda, 30 Nisan 2014'te görev süresi dolacak 2 banka meclisi üyeliği ve 1 denetleme kurulu üyeliği için seçim yapıldı.

Yapılan oylamada, Banka Meclisi Üyeliğine Mehmet Vehbi Çıtak ile Doç. Dr. Lokman Gündüz yeniden seçildi. Denetleme Kurulu Üyeliğine ise görev süresi 30 Nisan'da dolacak olan Hasan Türedi'nin yerine Mehmet Ziya Gökalp seçildi. Banka meclisi üyelerinin görev süresi 3 yıl, denetleme kurulu üyelerinin görev süresi ise 2 yıl olacak.

cnntürk

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir