Merkel: 'Türkiye ile İyice Konuşmalıyız'

 > 
6PAYLAŞIM

Avusturya Başbakanı Werner Faymann'la mülteci krizini görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, acilen AB özel zirvesi istedi. Merkel, “Türkiye'yle de bunu iyice konuşmalıyız” dedi.

İkili basın toplantısında konuşan Başbakan Merkel, AB Konseyi Başkanı Tusk’un AB zirvesini toplama sözü aldığını söyledi. Başbakan Merkel, 28 AB ülkesi devlet ve hükümet başkanlarının katılacağı özel zirvede “AB olarak Türkiye ile de oturup bu konuyu iyice görüşmemiz gerekir” dedi. 

Merkel, mülteci krizinin çözümünde Türkiye’nin önemini vurguladı. Gelecek hafta yapılması istenen zirvede mülteci krizinin çözümü için en başta AB sınırlarında mülteci kamplarının kurulması ele alınacak. 

Bu kamplarda AB ülkelerinden görevliler mültecilerin kayıt işlemlerini yapacak ve iltica dilekçelerini inceleyecek. Ekonomik nedenle gelen mülteciler ayrılarak, ülkelerine geri gönderilecek.

"Felaketi görmezden gelmek utanç verici olur"

Avusturya Başbakanı Werner Feymann, göçmenlerin kapı önünde bırakılmasının Avrupa Birliği’nin ruhuna aykırı olduğunu söyledi: “İnsanlık utanç verici olarak kabul edilmemeli. Bu konuda haklı talepler var. Aksi taktirde ihtiyacı olanlara yardım etmemek ve Avrupa’da bir insanlık felaketi olduğunu görmezden gelmek utanç verici olur. Bunun anlamı, bir şeyler yapmamak çok insanın kalbindeki ‘Avrupa projesi’ni tehlikeye atar.”

Celal Özcan ve Euronews

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir