Görüş Bildir

Mendil Satan Suriyeli Çocuğu Dövenler Hakkında Şikayet

Anasayfa > Gündem

İzmir’de yemek yiyen müşterilerin masalarına giderek mendil satmaya çalışan Suriyeli bir çocuk, esnafın saldırısına maruz kaldı. Suriyeli çocuğu döven esnaf için yasal süreç başlatıldı. Polisin iki günlük çabası sonucunda çocuğun annesi emniyete getirilerek esnaftan şikayetçi olması sağlandı. Çocuğu darp ettiği iddia edilen esnaf, o an başka biriyle kavga eden Suriyeli çocuğu korumak için kavgaya müdahil olduklarını ve olayın yanlış anlaşıldığını öne sürdü.

Ne olmuştu?

İzmir’de bir lokantada yemek yiyen müşterilere mendil satmaya çalışan Suriyeli çocuk, esnafın saldırısına uğradı. Türkçe bilmediği için ismi öğrenilemeyen Suriyeli çocuk, Basmane Meydanı'nda lokantada yemek yiyen vatandaşların yanına gitti.

Çocuğun alandan uzaklaşmasını isteyen lokanta çalışanı, çocuğun direnmesi üzerine küçük çocuğu tokatlamaya başladı. Çevredeki vatandaşların olaya müdahalesine rağmen çocuğu yere yatırarak dövmeye devam eden lokanta çalışanı, darbeleriyle Suriyeli çocuğun burnunu kanattı.

Fotoğraflar: @ahmetseref

Ağlayarak uzaklaştı

Aldığı darbelerden korunmak için masalara sığınan Suriyeli çocuk, ağlayarak oradan uzaklaşmaya çalıştı. 

Bazı vatandaşlar çocuğa yardım etmek istedi ancak korkan çocuk kimseyi kendine yaklaştırmadı. 

Çevredeki Suriyeli vatandaşların da araya girmesiyle yardımı kabul eden çocuk, kanayan burnunu yıkadıktan sonra ağlayarak uzaklaştı.

Dövenler hakkında şikayet

Hürriyet'ten Banu Şen'e konuşan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya iki günlük arama sonucunda Suriyeli çocuğa ulaşıldığını ve esnaf hakkında yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

Uzunkaya, “Duyduğumuz anda ekiplerimiz aramaya başladı. İki günlük aramanın sonucu çocuğa ulaşıldı. Konu şikayete bağlı suçlar kapsamında olduğundan annesiyle emniyete getirilip şikayetçi olmaları sağlandı. 

Esnafla ilgili işlem başlatılıp olay savcılığa intikal etti. Ayrıca çocuk ve annesine yardım konusunda gerekli girişimlere başladık' diye konuştu.

Esnaf konuştu

Olaya karışan Suriyeli çocukları mekanından müşterilerin rahatsız olmaması amacıyla güzel bir dille uyardığını belirten işletmeci Adnan Peyi, olay anını şöyle anlattı:

“Bayramın ikinci günü mendil satan bir çocuk yine küçük bir kızla kavga ediyorlardı. Biz de onlara mekanın önünde müşteriyi rahatsız etmemeleri amacıyla uzaklaşmalarını söyledik, ‘buradan gidin’ dedik. Uzaklaşıp 10 metre ileride yine kavga etmeye başladılar ve biz de ayırmaya gittik. Hatta bunlar birbirlerine sandalye fırlatırken benim koluma geldi. Ardından yabancı uyruklu üç kişi olayı biz yapıyoruz zannettiler ve bizimle kavga etmeye geldiler. Sonra bir tartışma oldu çocuk yere düşmüş, burunu az bir şey kanamış. Olay buydu, başka bir olay yok.”

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün olayın ardından harekete geçtiği Suriyeli çocuğa ulaşıldığı ve esnaf hakkında yasal işlem başlattığı öğrenildi.

İHA ve Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
12
7
6
5
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
SCelik

Kamplarda "sığınmacı" olarak barındırılması gerekenleri, birer vatandaşmış gibi, kimlik sahibi yapar; araçlarına plaka verir; şuursuzca toplumun içine salars... Devamını Gör

TürkMavisi

Kendinizi bir çocuk olarak hayal edin. Gözlerinizi kapatın ve şunu hissederek söyleyin kendi içinizden bi bakalım: "Yabancı bir ülkedeyim, etrafımda koca koc... Devamını Gör

Islam Ali Meşeli

helal olsun.. tespit gibi tespit. keşke herkes böyle düşünebilse...

arkadaşlar esnafı hemen suçlamayın. evet bu olay kesinlikle hoş bir durum değil ancak insanı çileden çıkarana kadar zorluyorlar. bence gerçek suç hunharca bu... Devamını Gör

Ali Alişan

Çok güzel anlatmışsın kardeşim. İnsanın her zaman iyisi kötüsü vardır. Yeter ki bir şey yaptıktan sonra biz kötü insan değil de hakkını savunan insan olalım ... Devamını Gör