Menderes'e 51 Yıl Sonra İade-i İtibar

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

İtibar Dosyası

İtibar Dosyası

1960 ihtilalinden sonra idam edilen dönemin başbakanı Adnan Menderes’in avukatlığını yapan Apaydın, TBMM Başkanlığı’na başvurarak müvekkiline “iade-i itibar” istedi. Başkanlık da başvuruyu Dilekçe Komisyonu’na havale etti. Komisyon, Apaydın’ın dilekçesini işleme koyarak, Adalet Bakanlığı ve Anayasa Mahkemesi ile yazıştı. CHP de Deniz Gezmiş için iade-i itibar isteyeceğini açıkladı.

MECLİS, idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’in dosyasını 51 yıl sonra yeniden açıyor. Menderes’in avukatı Burhan Apaydın’ın davanın yok hükmünde olduğunu iddia ederek yazdığı mektubu işleme alan TBMM Dilekçe Komisyonu, mahkeme kararı ile duruşma tutanaklarının incelemesi için bilirkişi oluşturulması kararını aldı. 1960 ihtilali döneminde Menderes’in avukatlığını yapan Apaydın, TBMM Başkanlığı’na başvurarak Menderes’e “iadeiitibar” yapılmasını istedi. Başkanlık da başvuruyu Dilekçe Komisyonu’na havale etti. Komisyon, Apaydın’ın dilekçesini işleme koyarak, Adalet Bakanlığı ve Anayasa Mahkemesi ile yazıştı.

BİLİRKİŞİNİN RAPORU BEKLENİYOR

Yazışmalar sonrasında Komisyon, Menderes’in yargılama dosyasının Başbakanlık’ta olduğunu belirleyerek gönderilmesini talep etti. Dosyanın ulaşmasının ardından Komisyon, iddiaların ve talebin incelenmesi için ağırlıklı olarak hukukçulardan oluşan bir bilirkişi heyeti kurulması kararını verdi.

Komisyon, bilirkişiden gelecek rapor sonrasında Başbakan Menderes’in davasıyla ilgili son kararı verecek. Gelecek yanıtlar doğrultusunda Menderes’in idam kararının iptal edilip edilmeyeceği ve iadeiitibarı gündeme getirilecek.

‘TÜRK MİLLETİ’ ADINA İFADESİ YOK

Avukat Burhan Apaydın, başvurusunda yargılama kararının hukuka uygun olmadığını savundu. Yassıada yargılamaları sırasında iki kez azledilen Apaydın, mahkeme kararında “Türk milleti adına” ifadesinin yer almadığını belirterek, idam kararının kaldırılması gerektiğini öne sürdü.

Apaydın, Milli Birlik Komitesi tarafından yargılamaları yürüten Yüksek Adalet Divanı’na atanan Hâkim Salim Başol’un, “Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor” diyerek, kararlar yazdırdığını, Menderes’in esir muamelesi gördüğünü belirtti.

İDAM KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR

Apaydın, mektubunda şunları kaydetti:

İstanbul’dan getirilen iki doktor tarafından ‘savunma yapamayacak kadar hastadır’ hükmüyle sahte rapor düzenlendi ve mahkemeye çıkarılmadı. Menderes’e iğne yapılarak mahkemede konuşması önlendi. Menderes’e ‘biriktirdiği ilaçlarla intihar etmek istedi’ ithamı yapıldı. Midesi yıkanmak üzere tam teşekküllü bir hastaneye sevk edilecek yerde, darağacına çıkarılarak son savunması yaptırılmadı, son sözü sorulmadı. Bu yapılan bir hukuk cinayetidir. Yassıada’da yapılan duruşmalar ve verilen idam kararı yok hükmündedir.”

CHP: Biz de Deniz Gezmiş'e iade-i itibar isteyeceğiz

TBMM Dilekçe Komisyonu üyeleri, bilirkişi heyeti kurulmasıyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİdamİntiharİstanbulTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir