Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Memurlara ‘Emsallik’ Karar!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Memurlara ‘emsallik’ karar!

Memurlara ‘emsallik’ karar!

İzmir Emniyeti’nde görevli bir polis şefinin kira davası Danıştay’da emsal teşkil edecek bir kararla son buldu. Danıştay memurdan alınan ‘işgaliyelik lojman kirasını’ yasaya aykırı buldu.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 1. Sınıf Emniyet Müdürü A.Ü., oturduğu lojmanı süresinde boşaltmadığı gerekçesiyle maaşından ‘işgaliye bedeli’ kesilince bu uygulamaya dayanak oluşturan Kamu Konutları Yönetmeliği’nin 34. Maddesi’nin 3. Fıkrası’nın yürütmesinin durdurulması istemiyle avukatı Mehmet Emin Keleş aracılığıyla Danıştay’da dava açtı.

A.Ü., dava dilekçesinde, ‘Kamu Konutları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe’ dayanarak lojmanda oturma süresini doldurduğu gerekçesiyle maaşından otomatik olarak kesilen ve kira parasının 4 katı tutarındaki ‘işgaliye bedelinin’, Kamu Konutları Kanunu’na aykırı olduğunu savundu.

Kamu Konutları Kanunu’nun davalı idareye yalnızca konutu boşaltma yetkisi tanıdığını, işgaliye bedeli tahsil etmek yetkisi vermediğini ifade eden A.Ü, yasanın vermediği bir yetkinin yönetmelikle idareye tanınamayacağını, bu nedenle Kamu Konutları Yönetmeliği’nde 2011 yılında yapılan değişiklikle eklenen 3. fıkranın anayasaya ve kanuna aykırı olduğu iddiasıyla uygulamanın yürütmesinin durdurulmasını ve kendisinden yapılan kesintinin yasal faiziyle iadesini talep etti.

Müdürün Avukatı Mehmet Emin Keleş kararı bir hukuk zaferi olarak nitelendirdi.

DANIŞTAY MEMURU HAKLI BULDU

Dava dosyasını görüşen Danıştay 5. Dairesi, oy çokluğu ile aldığı kararla ‘Kamu Konutları Yönetmeliği’nin 34. Maddesi’ne 2011 yılında eklenen 3. fıkranını hukuka aykırı olduğuna ve söz konusu yönetmeliğin yürütmesini durdurdu.

Danıştay, tahsil edilen işgaliye bedellerinin de yasal faiziyle davacıya iadesine karar verdi.

Kararda özetle, “size binayı boşaltma yetkisi verilmiş fazladan işgaliye parası alma yetkisi değil” görüşlerine yer verildi.

Bu kararla emniyet ve genelkurmay mensubu başta olmak üzere yüzbinlerce memura “İşgaliyelik” adı altında kesilen paralarının faiziyle tahsil etmelerinin yolu açıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

DanıştayİzmirPolis
Görüş Bildir