Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Memur Meydanı Adres Gösterdi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Memur Meydanı Adres Gösterdi

Memur Meydanı Adres Gösterdi

Memura toplu sözleşme hakkı veren yasa çıktı, yönetmeliklerin yayınlanması bekleniyor.
Bakan Çelik'le bugün görüşecek olan Memur-Sen, "Masa için hazırız" mesajı verecek. hükümetin yüzde 3 zam teklif etmesi halinde memur meydanlara inecek
Bugün'ün haberine göre milyonlarca memur ve memur emeklisinin heyecanla beklediği toplu sözleşme yasasının çıkmasının ardından şimdi de masaya ne zaman oturulacağı konusunda belirsizlik yaşanıyor. Memur sendikaları, yasanın yayımının hemen ardından hükümetin toplu pazarlık masasını kurup tarafları masa etrafına davet etmesini bekliyorlardı.
YÖNETMELİK ÇIKMADAN OLMAZ
Ancak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı sürecin başlayabilmesi için önce yönetmeliklerin çıkması gerektiğini memur sendikalarına iletti. Buna göre, önce toplu sözleşme sisteminin ayrıntılarını, yasanın nasıl uygulanacağını belirleyen yönetmelik yayınlanacak, daha sonra da sözleşme süreci başlayacak. Yönetmeliğin bu hafta başında ya da hafta içinde yayınlanması bekleniyor.
BİZ HAZIRIZ BAŞLAYALIM
Toplu sözleşme için gereken tüm hazırlıkları yasanın Meclis görüşmeleri sırasında tamamlayan memur sendikaları hükümetin süreci ağırdan aldığı görüşünde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in, toplu sözleşme görüşmelerinin en geç 30 Nisan'da başlayacağı yönündeki açıklamalarından endişelenen Memur-Sen yönetimi, bugün Bakan Çelik'i makamında ziyaret ederek "30 Nisan'ı beklemeye gerek yok. Biz hazırız, hemen başlayabiliriz" çağrısında bulunacak.
ZAM İÇİN UYARI
Memur sendikaları, zam pazarlığında ilginç bir uyarıyı da BUGÜN aracılığıyla gündeme getirdi. Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, hükümetten gelecek yüzde 2,5 artı 2,5 ya da 3 artı 3 gibi tekliflerle masaya oturulamayacağını belirtirken, "Hükümet masada kabul ettiremediği bu tarz teklifleri Hakem Kurulu aracılığıyla uygulamak isterse meydanlar ısınır" değerlendirmesinde bulundu.
ENFLASYONUN PEŞİNDEN NİYE GİDEYİM
Başkan Tonbul, işveren kanadından gelen mesajlarda, eskiden olduğu gibi memura yine enflasyon hedefine paralel zam verilmesi, enflasyon farkının ise daha sonra ödenmesi şeklinde yaklaşımlar edindiklerini belirtti. Bu yaklaşıma masada sıcak bakılamayacağını ifade eden Tonbul, "Enflasyon hedefi hiç tutturulamadı. Enflasyon farkını sonra almak memur için hak kaybı oluyor. Enflasyonda hedef yüzde 5, gerçekleşme yüzde 10. Tutmayacak enflasyonun arkasından niye gidelim ki" diye sordu.
HAK-İŞ, 81 İl temsilcisi ile Ankara'da buluştu. Toplantıda Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı, 1 Mayıs, örgütlenme, temsil ve iletişim ile sağlık kampanyası gibi çalışma hayatını yakından ilgilendiren konular masaya yatırıldı. Toplantının sonuç bildirgesinde Toplu İş İlişkileri Kanununun bir an önce yasalaşmasını istendi. HAK-İŞ İl Temsilcilerinin tasarının yasalaşması için başlattığı girişim, faaliyet ve eylemlerini devam ettireceği belirtilen bildirgede, Toplu İş İlişkileri Kanunu'nun çıkmamasına bağlı olarak işkolu istatistiklerinin yayınlanamadığına dolayısıyla çalışma hayatında bir kaosun kapıda olduğuna dikkat çekildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

1 MayısAnkaraZammemurzam
Görüş Bildir