Melis'in Umutları Bugün Yola Çıkıyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Melis Mutlu Son İçin Gün Sayıyor

Türkiye’yi seferber eden kampanyanın kahramanı lösemi hastası minik Melis’e uygun ilik Almanya’da bulundu. Melis’i kurtaracak olan nakil işlemi perşembe günü yapılacak

İzmir’de tedavi gören 8 yaşındaki lösemi hastası Melis Akbaş, yeni hayatı için gün sayıyor. Almanya’da yaşayan bir donörden alınan yüzde 90 uyumlu ilik yarın İzmir’e ulaşacak, günü ise Melis’e nakli gerçekleştirilecek. Baba Bahadır Akbaş, “Biz uygun iliği ABD’den gelecek diye bekliyorduk. İleri tetkiklerde sorun çıktı. Neyse ki iyi haber kısa sürede Almanya’dan geldi. Şimdi perşembe gününe odaklandık, az kaldı” dedi.

“Melis’e Kan Ver” ve “Melis’e İlik Lazım” kampanyalarının kahramanı 8 yaşındaki Melis Akbaş, hayata tutunmak için ilik bekleyen yüzlerce kişinin de sesi olmuştu. Kampanyalar sonucu tüm Türkiye seferber olmuş, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Kemik İliği Bankası’na binlerce kan bağışı yapılmıştı.

İlik Almanya’dan

Kanların analizi için gerekli maliyetin olmaması ve bürokratik engeller nedeniyle sıkıntı yaşayan Melis ve ailesi, umutlarını yurtdışındaki ilik merkezlerinden gelecek iyi habere bağlamıştı. Melis ve ailesini sevindiren müjdeli haber Amerika’dan gelmişti. Melis’e yüzde 90 oranında uyum sağlayan iliğin ABD’deki donörden alınarak Türkiye’ye getirilmesi beklenirken, donörün sağlık problemleri nedeniyle bu nakilden vazgeçildi.

Akbaş ailesini bir kez daha başa döndüren bu gelişmenin ardından neyse ki Almanya’dan gelen yeni bir müjdeyle mutlu sona yaklaşıldı. Yine Amerika’daki donör gibi Almanya’daki donörün iliği de Melis’le yüzde 90 oranında uyumlu bulundu.

Melis’in ailesi bu haberle yeniden umutlandı. Şu günlerde hastane odasında Melis’in yanı başında nakil günü bekleyen anne Sevil Akbaş duygularını, “Yarın (dün) son tur hazırlık ilaçları almaya başlıyoruz. Hayır dualarınızı bekliyorum. Rabbim kuzuma güç kuvvet versin. Şifa melekleri dokunsun kızıma. Amin...” sözleriyle ifade etti.

ESENGÜL DEMİRBAŞ İstanbul - Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Melis'in Umutları Bugün Yola Çıkıyor

İzmirli Melis artık saat sayıyor… Lösemiyle savaşı Türkiye’yi ayağa kaldıran İzmirli Melis’in naklinin yarın sabah saatlerinde yapılması bekleniyor.

Melis’in babası Bahadır Akbaş Hürriyet’e şu ana kadar her şeyin normal seyrettiğini söyleyerek şu bilgileri verdi: “Almanya’dan bugün nakil yapılacak ilik yola çıkıyor. Gece yarısı 01.00-02.00 civarında ulaşacağı söylendi. Sabah da 09.00 gibi nakil için kızımızın ameliyata alınacağı bilgisini verdiler. Şu an annesi yanında. Dualarınızı eksik etmeyin.”

Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde kendisine uygun iliğin bulunmasını bekleyen İzmirli Melis Akbaş’ın lösemiyle savaşı tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Sevil-Bahadır Akbaş’ın kızları 7 yaşındaki Melis’e, 4.5 yaşındayken lösemi teşhisi konuldu. 2,5 yıl süren tedavinin ardından hastalığı nükseden Melis için sosyal medyada adeta seferberlik ilan edildi. Binlerce insan onun için seferber oldu, sanatçı ve ünlülerin desteklediği kampanyalar düzenlendi.

Hürriyet

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik Devletleriİstanbulİzmir
Görüş Bildir