Melih Gökçek'ten Greve Katılan Memurlara Tehdit

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Melih Gökçek'ten Eyleme Katılanlara 'İşten Atarım’ Tehdidi

Melih Gökçek'ten Eyleme Katılanlara 'İşten Atarım’ Tehdidi

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası’nın (TÜM BEL-SEN) belediyelerdeki eylem çağrısına Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ’eylemlere katılanı devlet memurluğundan çıkarırız’ tehtidi geldi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek imzalı genelgede bugün akşama kadar pişmanlıklarını bildirenlerin ise affedileceği kaydedildi. Gökçek, kendisine Twitter’da itiraz eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın’a da ‘Bilesin ki sen de Büyükşehir’de çalışsan ve greve katılsan seni de atarım” diye yanıt verdi.

TÜM BEL-SEN’in geçtiğimiz gün belediye çalışanlarına yönelik yaptığı ‘tüm yerel yönetim ve emekçilerini bu baskıcı, otoriter ve hukuk tanımaz hükümete karşı mücadeleyi ortaklaştırmaya ve yükseltmeye çağırıyoruz’ çağrısına Ankara’dan sert bir dilekçe ile yanıt geldi.

Büyükşehir, ASKİ ve EGO’nun tüm birimlerine gönderilen Melih Gökçek imzalı genelgede, belediyede dağıtılan bildiride belediye önündeki eylem ve greve çağrı suçlarının fiilen işlendiğine ve devlet memurluğundan çıkarma cezası gerektiren 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 125′inci maddesine birebir uyduğuna dikkat çekildi. Bu fiillere katılanlar hakkında yasal işlem başlatıldığı ifade edilen genelgede, “Ancak iş barışı ve demokratik anlayışımız gereği bu fiile ilk anda katılan kişiler 5 Haziran akşamına kadar pişmanlıklarını bildirmeleri halinde yasal işlem yapılmayacaktır. Fiile katılıp pişmanlık bildirmeyenler ile işe gelmeyerek iş barışını siyasi ve ideolojik olarak sabote eden memurlar hakkında 657 satılı kanunun 125/E maddesi gereğince yasal işlem yapılarak devlet memuriyetinden çıkartılacaklardır” denildi.

SENİ DE ATARIM

Öte yandan konu ile Twitter’da Gökçek ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın arasında bir tartışma yaşandı. Gökçek’in uygulamalarını eleştiren Günaydın, ‘Melih Gökçek Genelgesi: Ankara BŞB, ASKİ ve EGO’da eyleme katılanlar işten atılacak. Elinden gelse tüm “çapulcuları” kentten atacak’ diye yazdı.

Gökçek de bunun üzerine önce ‘Gökhan Bey 657 sayılı kanuna göre siyasi grev yasaktır. İnsanları kanuna karşı gelmeye teşvik ederek suç işliyorsunuz…’ dedi. Ardından da ‘Bilesin ki sen de Büyükşehir’de çalışsan ve greve katılsan seni de atarım’ diye tvit attı.

Haberin Tamamı İçin:

Gökçek'ten Greve Katılan Memurlara Tehdit

KESK'in iş bırakma eylemine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı "İşten atılırsınız" tehdidiyle yanıt verdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediyede örgütlü KESK'e bağlı Tüm Bel-Sen'e üye çalışanların iş bırakması halinde "işten atılacakları" yönünde bir genelge yayınladı.

Melih Gökçek imzasını taşıyan genelgede, Tüm Bel-Sen’in “AKP faşizmine karşı işyerlerinde ve alanlarda mücadele çağrımızdır” başlığıyla bir bildiri dağıttığına dikkat çekilerek, bu bildirgeyi dağıtan ve işe gelmeme çağrısına katılan çalışanlarla ilgili yasal işlem başlatıldığı ifade edildi. Genelgede “belediyenin demokratik anlayışı çerçevesinde” 5 akşamına kadar pişmanlık bildiren çalışanlar için işlem yapılmayacağı belirtilirken, eyleme katılanların ise devlet memuriyetinden çıkarılacağı belirtildi. Birim müdürlerinin 4 ve 5 Haziran günü her saat başı imza alarak eyleme katılanları tespit edeceği belirtilen genelge, büyükşehir, ASKİ ve EGO’nun tüm birimlerinde dağıtıldı.

4 Haziran 2013 tarihini taşıyan genelgede şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’da Tüm Bel-Sen üyeleri tarafından ‘AKP faşizmine karşı işyerlerinde ve alanlarda mücadele çağrımızdır’ başlığıyla bir bildiri dağıtılmıştır. Bildirinin son kısmında ‘tüm yerel yönetim emekçilerini bu baskıcı, otoriter ve hukuk tanımaz hükümete karşı mücadeleyi ortaklaştırmaya ve yükseltmeye çağırıyoruz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz’ denilmektedir.

Tüm Bel-Sen memur haklarını korumak için kurulmuş bir sendikadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125. maddesi, devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiileri düzenlemektedir. 125/5 maddesinde şöyle denilmektedir:

‘125/E a-ideolojik ve siyasi amaçlarla kurumların, huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak ve bu amaçla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak

125/E b-Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek’

Görüldüğü gibi şu an itibariyle belediyede dağıtılan bildiri, belediye önündeki eylem ve greve çağrı suçları fiilen işlenmiş olup yukarıdaki iki maddeye birebir uymaktadır. Bu fiile katılanlar hakkında yasal işlem başlatılmıştır. Ancak iş barışı ve demokratik anlayışımız gereği bu fiile ilk anda katılan kişiler 5 Haziran 2013 akşamına kadar pişmanlıklarını bildirmeleri halinde işlem yapılmayacaktır.

Fiile katılıp, pişmanlıklarını bildirmeyenler ile işe gelmeyerek iş barışını siyasi ve ideolojik olarak sabote eden memurlar (sözleşmeliler dahil) hakkında 657 sayılı kanunun 125/E maddesi gereğince yasal işlem yapılarak devlet memuriyetinden çıkarılacaklardır.“

Haberin Tamamı İçin:

Gökçek 'Özür Ya Da İşten Çıkarılma' Dedi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraCumhuriyet Halk PartisiMelih GökçekTwittermemurmemurlar
Görüş Bildir