Mektubu Getiren Gazeteci Konuştu

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Mektubu Getiren Gazeteci Konuştu

Gazeteci-Yazar Fehmi Koru, AK Parti - Cemaat gerilimi ve sonrasında yaşananlarının ardından hem Cumhurbaşkanı Gül hem de Başbakan Erdoğan ile görüştüğünü söyledi. Bir dizi görüşmeden sonra ABD'ye Fethullah Gülen ile konuyu istişare etmeye giden Koru, dünün en önemli gündem maddesi olan 'mektup' sürecini Haber7'den Ahmet Gemici'ye anlattı. İşte o detaylar...

ANKARA'DAN SONRA ABD'YE GİTTİM

Öncesi ve 17 Aralık sonrası ile birlikte yaşananlardan ciddi rahatsızlık duyduğunu söyleyen Gazeteci-Yazar Fehmi Koru, "Hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüşmelerim oldu. O görüşmelerde her ikisinin de rahatsızlıkları aşikardı. Bu sürecin hem onları hem de içinde bulundukları yönetim olarak ülkenin çok ciddi sıkıntılara doğru yer aldığından endişe ediyorlardı. Bu görüşmeden sonra cemaat tarafı ne düşünüyor diye sorduğumda yolumu Pensilvanya'ya yolumu düşürdüm" dedi.

TEKLİF BENDEN GELDİ...

"Fethullah Gülen ile görüştüm. O da tüm hassasiyetlerini benimle paylaşma cömertliğini gösterdi. Onun da hassasiyetlerinden bir tanesi dershaneler konusu. Ayrıca kendisine sempati duyan insanların devletle irtibatlarının kesilmesine kadar varabilecek ihtimali onu rahatsız eden gelişmeler içindeydi. Sayın Gülen bunları söyleyince bende kendisine 'mümkünse bunları yazıya dökebilir misiniz?' diye sordum. Teklif benden geldi. O yazının mektuba dönüşeceğini hiç düşünmemiştim. Mektubu alıp muhatabı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ilettim."

GÖRÜŞMEDEKİ ÜÇÜNCÜ KİŞİ

Fethullah Gülen ile görüşmesinde bir ismin daha olduğunu söyleyen Koru şöyle konuştu:

"Görüşmede Alaattin Kaya vardı. Alaattin Bey ile çok eski dostum ve halen çok yakın görüştüğüm bir kişi. Dolayısıyla onun bulunmasında bir mahsur olup olmadığı soruldu bende 'hayır mahsuru yok' dedim. Görüşme üçlü olarak sürdü."

MAALESEF MEDYA GERİLİMİ DEVAM ETTİ

"Medyadan kaynaklanan rahatsızlığa sahipler. İki tarafı destekleyen arkadaşlarımız, kalem erbabı malesef bu işin daha tırmanmasını getirecek şekilde manşetleri ve köşe yazılarını yazmaya devam ettiler. Aslında tansiyon bir parça aşağıya çekilebilseydi bugün çok daha farklı bir noktada olabileceğimizi düşünüyorum. Ben oraya gittiğimde "beddua" denilen konuşma yapılmıştı. Dolasıyla giderken ben çok değişik bir havayla karşılaşacağım rahatsızlığı içerisindeydim. Ama öyle karşılanmadım. Netice itibariyle ben Fetullah Gülen için bilinmeyen bir isim değilim."

SANKİ O KONUŞMA YAPILMAMIŞ GİBİ DAVRANDI

"Zaman Gazetesi'nin 13 yıl ilk önce genel yayın yönetmenliğini sonra baş yazarlığını, Ankara temsilciliğini yapmış, dolayısıyla kendisini çok yakından tanıyan ama daha öncede İzmir yıllarından kendisiyle dostluğumuz bulunan bir isimdir. O bakımdan zaten rahatsızlıkla karşılanacağımı hiç düşünmemiştim. Orada da böyle bir hava yoktu. Sanki o konuşma yapılmamış gibi davrandı. O konuşmadan sonra böylesine olumlu böylesine yumuşak mesajları vermesi de bana umut vermişti. O umudumu hem Cumhurbaşkanı'yla hem Başbakan ile paylaştım ve tansiyonun düşürülmesinin ülkenin yararına olacağı noktasında hepsinde bir beklenti vardı. Ama sonrasında bu beklentiyi zayıflatan yayınlarla karşı karşıya kaldık."

HER İKİ TARAF DA HUSUMETLİ GİBİ DEĞİLDİ...

"Özellikle zannediyorum sosyal medyada kişilerle ilgili şahsiyetleri rahatsız eden sözlerin fazlaca kullanılması her tarafı rahatsız ediyor. Çünkü onlara bu bilgi olarak ulaştırılıyor ve sanki karşı taraf bu düşüncelerdeymiş benim vasıtamla öğrendikleri görüşler doğru değilmiş gibi bir hisse belki de kapıldılar. Onu bilemiyorum. Ama şunu çok büyük bir ehemmiyetle söyleyebilirim. Ben hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den, hem Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan hemde kendisiyle uzunca bir görüşme yaptığım Fetullah Gülen'den birbirleriyle ilgili bir olumsuzluk duymadığım gibi, herhangi bir şekilde bu sürecin düşmanca husumetli bir anlayış içerisinde sürdürüleceği bir izlenim almadım hiç birinden."

Gerçek Gündem

Haberin Tamamı İçin:

Mektubu Ben Getirdim, Taraflar Düşmanca Bir Tutum İçinde Değil

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin son dönemdeki gelişmelerle ilgili düşüncelerini paylaştığı mektuba aracılık eden gazeteci-yazar Fehmi Koru, mektubun muhatabının Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olduğunu söyledi.

Haber7’ye ve Habertürk Televizyonu’na konuşan Koru, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın mektubu açıklamasına ve pazarlık kelimesini kullanmasına çok şaşırdığını ifade etti. Koru, hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan ile görüştükten sonra ABD’ye giderek Hocaefendi’nin düşüncelerini aldığını belirtti. Hocaefendi’nin dershaneler konusunda hassas olduğunu ifade eden Koru, “Gül’den, Erdoğan’dan ve Gülen’den birbirleriyle ilgili olumsuzluk duymadığım gibi, sürecin düşmanca bir anlayış içinde sürdürüleceği izlenimi de almadım.” dedi.

Gazeteci-yazar Koru, Amerika’ya gidiş sürecini ve orada nasıl karşılandığını şöyle anlattı: “Hem Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le hem de Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan ile ayrı ayrı görüşmelerim oldu. O görüşmelerde her ikisinin de rahatsızlıkları aşikârdı. Ülkenin çok ciddi sıkıntılara doğru yol aldığından endişe ediyorlardı. Bu görüşmelerden sonra cemaat tarafı ne düşünüyor diye sorduğumda yolumu Pensilvanya’ya düşürdüm. Ben oraya gittiğimde ‘beddua’ denilen konuşma yapılmıştı. Dolayısıyla giderken ben çok değişik bir havayla karşılaşacağım rahatsızlığı içerisindeydim. Ama öyle karşılanmadım. Görüşmede Alaattin Kaya da vardı. Alaattin Bey halen çok yakın görüştüğüm dostum. Dolayısıyla onun bulunmasında bir mahzur olup olmadığı soruldu ben de ‘hayır mahzuru yok’ dedim. Sayın Gülen bunları söyleyince ben de kendisine ‘Mümkünse bunları yazıya dökebilir misiniz?’ diye sordum. Teklif benden geldi. O yazının mektuba dönüşeceğini hiç düşünmemiştim. Mektubu alıp muhatabı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ilettim.”

Fehmi Koru, Habertürk TV’de yayınlanan ‘Enine Boyuna’ programında da açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan’ın mektubu açıklamasına ve ‘pazarlık’ kelimesini kullanmasına çok şaşırdığını dile getirdi.

Zaman

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah GülAdalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBaşbakanFethullah GülenİzmirRecep Tayyip Erdoğandizigündem
Görüş Bildir