G-20'de 40 Dakikalık Suriye Zirvesi

 > -

Meksika'da sürpriz Görüşme

Meksika'da sürpriz Görüşme

Başbakan Erdoğan Salı günü Meksika'daki G-20 zirvesinde ABD Başkanı Barack Obama ile başbaşa görüşecek.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Putin ve Obama ile Görüşecek

Başbakan Putin ve Obama ile Görüşecek

G-20 Zirvesi için Meksika'ya giden Başbakan Erdoğan, Putin ve Obama ile görüşecek.

G-20 Zirvesine katılmak üzere Meksika'ya giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, salı günü de ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelecek.
Alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, zirveye katılmak üzere Los Cabos'da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün baş başa görüşecek.

Erdoğan, salı günü de ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelecek.

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Erdoğan G-20'de

Başbakan Erdoğan G-20'de

Başbakan Erdoğan'ın Meksika'da G-20 zirvesinde Putin ve Obama ile görüşecek.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisi, kritik konularda söz sahibi 20 ülke Meksika'da toplanıyor.

G-20 zirvesine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, zirvede iki kritik görüşmesi olacak.

Biri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu akşam, diğeri Amerikan Başkanı Barack Obama ile yarın...

Gündem ise Suriye'deki gelişmeler.
Öne çıkan konu , Suriye'deki şiddet .

Esed yönetimi, ne yaptırım ne uyarı dinliyor, halkını vurmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin iki daimi üyesi Çin ve Rusya'nın, Suriye kararlarını veto etmesi, Şam'ı cesaretlendiriyor.

İLK GÖRÜŞME PUTİN İLE
Bu cesaretin kırılması ve Esed'in gitmesi şart...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, işte bu mesajı verecek, "Esed rejimini desteklemeyin" diyecek.
Putin'in de, Libya örneğini hatırlatması, "dış güçlerin müdahalesini istemiyoruz" vurgusu yapması bekleniyor.

Ancak Kremlin'in de Esed rejiminin tutumundan rahatsız olduğu biliniyor.

Rusya'nın önerdiği uluslararası Suriye konferansının da bu çerçevede gündeme gelmesi bekleniyor.
OBAMA İLE KRİTİK GÖRÜŞME
Hemen ardından, Başbakan Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ile görüşecek.
Putin'in verdiği mesajların da değerlendirileceği bu ikili zirvede, Suriye'de şiddetin durması için vakit kaybetmeden bir şeyler yapılması gerektiği üzerinde durulacak.

Yunanistan'da seçimin ardından yaşanacak gelişmeler, Avro bölgesindeki borç krizinin küresel ekonomiye etkileri, Meksika'da masaya yatırılacak.
Güneyinde siyasi, Batısında ekonomik kriz yaşanırken istikrar simgesi olarak öne çıkan Türkiye'nin başarısı da Meksika'da mercek altına alınacak.
Başbakan Erdoğan, dünya ülkelerine Türkiye'nin yaptıklarını anlatacak.

Haberin Tamamı İçin:

Beklenen Görüşme Gerçekleşti

Beklenen Görüşme Gerçekleşti

G20 zirvesi kapsamında Meksika'da bulunan Başbakan Erdoğan, dün akşam zirvenin resmi akşam yemeğine katıldı.

Yemek sonrasında ise beklenen görüşme gerçekleşti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vilademir Putin ile bir araya geldi.

Görüşmede gündem Suriye'deki şiddetti.

İki lider bu konuda görüş alış verişinde bulundu.

Görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

'Suriye konusunda süreci dışişleri bakanlarımız yürütecek'

'Suriye konusunda süreci dışişleri bakanlarımız yürütecek'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptıkları görüşmeden sonra yaptığı açıklamada Dışişleri Bakanları’na talimat verdiklerini ve sürecin bundan sonra bakanlar üzerinden işleyeceğini söyledi.

G20 Zirvesi kapsamında Putin ile görüştükten sonra kaldığı Sheraton Oteli’ne gelen Erdoğan, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, “Şimdi sayın Putin’le bizim yaptığımız görüşme geleceğe yönelik neler yapabiliriz bu istikamette oldu. Şu anda bu akşam net açık olarak sayın Putin dışişleri bakanına ben de kendi dışişleri bakanıma görevleri verdik. Bundan sonraki süreci dışişleri bakanları müşterek olarak çalışmaları yürütecekler. Bu arada doğrudan komşular diyebileceğimiz ülkelerle veyahut da daha önce alınmış olan bir karar var biliyorsunuz o kararda da Birleşmiş Milletler, Arap Ligi bu işin içindeydi onlarla beraber tekrar bu sürecin sürdürülmesine yönelik adımlar atılabilir. Yarın da sayın (ABD Başkanı) Obama’yla görüşeceğiz. Onların bugün Putin’le yapmış oldukları görüşme de var. Onun da ortak açıklamaları olmuş. Kendileriyle görüştükten sonra neler yapabileceğimizi ne gibi adım atabileceğimizi görüşebileceğiz” dedi.

Zirveyi de değerlendiren Erdoğan, “Bugün şimdi zaten tabi birinci oturumu yaptık. Sabah B20 toplantısını yaptık. Orada dünyadaki gerek en önemli şirketlerin gerekse uluslararası kuruluşların yöneticileriyle bir araya geldik. Onlarla G20-B20 şeklinde müşterek bir çalışma söz konusu. Bir tarafı işin siyasi boyutunu diğeri uygulama boyutunu ele alıyor. Bugün daha çok özellikle Yunanistan ispanya İtalya buralardaki son gelişmelerin değerlendirilmesi oldu. Para birimleri üzerinde biraz duruldu bunların konuşmalarını görüşmelerini yaptık ve şu anda da yarın ağırlıklı olarak öyle zannediyorum ki yatırım ve ticaret ve istihdam üzerinde daha çok duracağız. Yarınki oturumlar G20’nin daha belirleyici oturumları olacak diye düşünüyorum çünkü ağırlıklı olarak yarınki oturumlarda gündemleri görüşme fırsatımız olacak” ifadelerini kullandı.

Cihan Haber Ajansı

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan'dan G20 Ülkelerine 'Ekonomi' Dersi

Erdoğan'dan G20 Ülkelerine 'Ekonomi' Dersi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bizim tecrübemiz, güvenilir orta vadeli programların krizin etkilerini en aza indirmede ve istihdamı artırmada kilit önem taşıdığını ortaya koymuştur" dedi.

Erdoğan, “Küresel Ekonomi ve Güçlü, Sürdürülebilir ve Dengeli Büyüme Çerçevesi” konulu G-20 Zirvesi;nin birinci çalışma oturumunda bir konuşma yaptı. Dünyanın önde gelen ülkelerinin liderlerinin katıldığı oturumda Erdoğan, konuşmasının başında, zirveye ev sahipliği yapan Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'a, hükümet yetkililerine ve Meksika halkına teşekkür etti. 2011 yılında Cannes'te yapılan G-20 Zirvesi'nde verilen taahhütler ve sonrasında atılan adımlar neticesinde, 2012 yılının dünya ekonomisi için çok daha iyi geçmesini beklediğini anlatan Başbakan Erdoğan , şunları söyledi.

“Özellikle Avrupa Bölgesine ilişkin risk ve belirsizliklerin artarak devam ettiğini görüyoruz. Maalesef, 4 yıldır gösterilen çabaya rağmen, gelişmiş ülkelerde kamu borç oranları ve işsizlik hala çok yüksek seviyelerde seyrediyor. Ayrıca, son dönemlerde bir miktar gerilemesine rağmen, enerji fiyatlarının yüksek düzeyi ve aşırı oynaklığı, küresel ekonomi için bir tehdit olmaya devam ediyor. Bu zirveyi, söz konusu riskleri bertaraf edecek politikaları ve taahhütleri güçlü bir şekilde ortaya koymak için bir fırsat olarak görüyorum. Bu kapsamda, Los Cabos Büyüme ve İstihdam Eylem Planı'nın iyi bir yol haritası olduğunu düşünüyorum. Daha önceki zirvelerde de ifade ettiğim gibi, sadece bir eylem planı hazırlanması tabii ki yeterli değil. Bu plan kapsamında öngörülen politika ve taahhütlerin, zamanında ve kararlılıkla uygulanması gerekiyor. Uygulama sonuçlarının şeffaf bir şekilde ortaya konulması da önemli.”

Yapısal reformların önemi
Bu yaklaşımın, aynı zamanda uluslararası kamuoyunun G-20 platformuna olan inancını pekiştireceğini vurgulayan Erdoğan, bugün hemfikir olunan G-20 taahhütlerinin takibine ilişkin çerçevenin, bu zirvenin en önemli sonuçlarından biri olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Başbakan Erdoğan , şöyle konuştu:

“Küresel ekonomide yaşanabilecek her türlü yeni gelişme karşısında G-20 çatısı altında tam bir işbirliği içerisinde olmalıyız. İhtiyaç duyulabilecek yeni adımları koordineli bir biçimde hep birlikte atmalıyız. Bu kapsamda, küresel ekonomiye ilişkin olarak, önemli gördüğüm bazı hususları kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, Avrupa Birliği'nde yapısal sorunların giderilmesi konusunda adımların hızla atılmasının ve birlik içinde dayanışma ruhunun sağlanmasının son derece önemli olduğunun altını bir kez daha çiziyorum. Ayrıca kamu maliyesi ve para politikasında hareket alanı bulunan ülkelerin, atacakları adımlarda büyüme ve istihdam önceliğini korumaları önem arz ediyor. Sadece para ve maliye politikaları ile kalıcı ve gerçek bir büyüme elde edilmesi mümkün değil. Uzun vadede güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin yapısal reformlar ile mümkün olabileceği hatırdan çıkarılmamalı.”

Türkiye örneği
Bu eylemlerin, zirve sonucunda altına imza konulacak Los Cabos Eylem Planı'nın da ana iskeletini oluşturduğunu belirten Erdoğan, bunların hayata geçmesi için hep birlikte çaba sarf edilmesi ve G-20 bünyesinde oluşturulan takip mekanizmalarının etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan , şöyle devam etti:
“Güçlü ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında ülkelerin kendi politikaları tek başına yetersiz kalabiliyor. Bu noktada, özellikle sistemik öneme sahip ülkelerin politikalarını yayılma etkilerini de dikkate alarak oluşturması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bizim tecrübemiz, güvenilir orta vadeli programların krizin etkilerini en aza indirmede ve istihdamı artırmada kilit önem taşıdığını ortaya koymuştur. Bilhassa son dönemde Türkiye'de iyi tasarlanan orta vadeli programların uygulanması büyümede, istihdamda, kamu maliyesi göstergelerinde ve piyasada güvenin artmasında merkezi bir rol oynadı. Bu bağlamda, gelişmiş ülkelerin güvenilir orta vadeli programları kararlılıkla uygulamaları, küresel ekonominin güçlü ve sürdürülebilir bir büyüme rotasına oturtulması bakımından önem taşıyor.”

Putin ile görüştü
G20 Zirvesi'nin ilk gün temaslarının ardından konakladığı Sheraton Oteli'ne gelen Başbakan Erdoğan , basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, “Sayın Putin ile görüştünüz. Daha önce görüşmenin ana gündem maddelerinden birinin Suriye olacağını söylemiştiniz. Suriye konusunda Rusya'nın tavrında bir değişiklik olacak mı? Suriye konusunda atılacak yeni bir adım beklemeli miyiz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Sayın Putin ile bizim yaptığımız görüşme tabii geleceğe yönelik neler yapabiliriz istikametinde oldu. Şu anda bu akşam çok açık net olarak, Sayın Putin dışişleri bakanına, ben dışişleri bakanıma görevleri verdik. Bundan sonraki süreçte dışişleri bakanları müşterek olarak çalışmaları yürütecekler. Bu arada belki doğrudan komşular diyebileceğimiz ülkelerle veyahutta, daha önce alınmış olan bir karar var biliyorsunuz, o kararda da BM, Arap Ligi bu işin içindeydi. Onlarla beraber tekrar bu sürecin sürdürülmesine yönelik bazı adımlar atılabilir. Yarın da tabii Sayın Obama ile bu konuyu görüşeceğiz. Sayın Obama ile de görüştükten sonra onların bugün Sayın Putin ile yaptığı görüşme de var. Onların da tabii gerçi ortak bir açıklamaları olmuş. Biz kendileriyle de görüştükten sonra neler yapılabileceğini, ne gibi adımlar atabileceğimizi tekrar konuşacağız. Bundan sonraki süreci ağırlıklı olarak dışişleri bakanlarımız yürütecek.”

Başbakan Erdoğan , G20 Zirvesi'nin ilk günü konusunda değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi:

Haberin Tamamı İçin:

13 bin kilometre ötedeki zirveden kritik kararlar çıktı

13 bin kilometre ötedeki zirveden kritik kararlar çıktı

Bir yılı aşkın süredir şiddetin bir türlü sona erdirilemediği Suriye'deki durum, kendisine 13 bin kilometre mesafedeki Meksika'da düzenlenen G20 zirvesine damgasını vuruyor.

Zirvenin ilk gününde Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Putin, bir diğer görüşmesini de ABD Başkanı Barack Obama ile yaptı. Erdoğan ile Obama da bugün bir araya geliyor.

Görüşmelerin ana gündem maddesi Suriye. Batılı devletler, Annan planının fiilen başarısız olmasının ardından çözüm için yaşanan tıkanıklığı aşmaya çalışıyor. Rusya da, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gitmesini ve askeri müdahaleyi içeren çözüm önerilerini kabul etmeme tutumunu sürdürüyor.

Böyle bir ortamda gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesinden dışişleri bakanlarının görevlendirilmesi kararı çıktı.

DAVUTOĞLU VE LAVROV’A GÖREV

Erdoğan görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sayın Putin ile bizim yaptığımız görüşme tabii geleceğe yönelik neler yapabiliriz istikametinde oldu. Şu anda çok açık ve net olarak, Sayın Putin dışişleri bakanına, ben dışişleri bakanıma görevleri verdik. Bundan sonraki süreçte dışişleri bakanları müşterek olarak çalışmaları yürütecekler” dedi.

Obama ile bugün yapacağı görüşmesinde de bu konunun ele alınacağını belirten Erdoğan, bu süreçte "doğrudan komşular diyebileceğimiz ülkelerle" ya da BM ve Arap Birliği ile beraber adımlar atılabileceğini ifade etti.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Bin Hilli başkanlığında bir heyetinse, Suriye'deki son gelişmeleri görüşmek üzere Moskova'ya gitmesi bekleniyor.

ÇOK KONUDA HEMFİKİRLER, HİÇBİR KONUDA ANLAŞAMIYORLAR

Obama-Putin görüşmesindeyse Suriye'deki şiddetin sona ermesi gerektiği yönünde bir görüş birliği çıkmasına karşın, çözüme gidecek sürece ilişkin iki ülke arasındaki görüş ayrılıklarının sürdüğü görüldü. Liderlerin iki saat ile beklenenden uzun sürdü.

Obama, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şiddet olaylarının kesilmesi ve iç savaşın önüne geçilmesi için siyasi bir sürecin oluşturulması gerektiği konusunda görüş birliğine vardık" dedi.

Putin de kendi bakış açısına göre, Suriye konusunda ABD ile çok fazla ortak noktalarının bulunduğuna dikkat çekerek, görüşmelerin süreceğini ifade etti.

“CİDDİ VE MESAFELİ”

Reuters haber ajansı, ABD'li ve Rus yetkililere göre, toplantı olumlu ve ciddi geçmiş olsa da her iki liderin birbirine soğuk ve mesafeli durduğunu belirtti.

Ajans, basın açıklaması öncesinde gazeteciler açıklamanın yapılacağı salona alındığı sırada Obama ve Putin'in oturduğu yerde bir şey konuşmakta olduğunu ve liderlerin ikisinin de yüzünün asık olduğunu ifade etti. Ayrıca, Obama'nın basın toplantısı sırasında Putin'e yönelik yaptığı vücut jestlerinin Rus liderden karşılık bulmadığı da öne sürüldü.

Haberin Tamamı İçin:

Türkiye'den Krizin Çözümü İçin 5 Milyar Dolar

Türkiye'den Krizin Çözümü İçin 5 Milyar Dolar

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan-Obama Görüşmesi Başladı

Erdoğan-Obama Görüşmesi Başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşme başladı.G20 zirve merkezindeki görüşme TSİ 22.15'te başladı.

Görüşmeye Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de katılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Erdoğan - Obama Görüşmesi Sona Erdi

G-20 Zirvesi için Meksika'nın Los Cabos kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, zirveye katılan ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü. Görüşme 40 dakika sürdü

Görüşmeye Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Maliye Baka...

Haberin Tamamı İçin:

40 Dakikalık Suriye Zirvesi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAli BabacanAmerika Birleşik DevletleriAvrupa BirliğiBarack ObamaBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşer EsadBirleşmiş MilletlerÇinİtalyaMehmet ŞimşekÖmer ÇelikRecep Tayyip ErdoğanRusyaSuriyeVladimir PutinYunanistangündem
Görüş Bildir