Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mehmetçiğin Ölümden Döndüğü An 'Terörist Kamerasında'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mehmetçiğin Ölümden Döndüğü An 'Terörist Kamerasında'

Mehmetçiğin Ölümden Döndüğü An 'Terörist Kamerasında'

Teröristlerce Irak'ın Kuzeyi'ndeki bir mağarada çekildiği değerlendirilen görüntülerde, bölücü örgüt mensuplarının el yapımı patlayıcıyı hazırlaması, katırla yurda sokması ve yol kontrolü yapan iki Mehmetçiğin, teröristlerce patlatılan bombadan son anda kurtulması yer aldı.

Şemdinli kırsalında teslim alınan bir teröristin üzerinde, örgütle ilgili bazı görüntüler ele geçirildi. Teröristlerce Irak'ın kuzeyindeki bir mağarada çekildiği değerlendirilen görüntüde, bir teröristin, patlayıcının telsiz düzeneğini hazırlaması kameraya yansıdı.

Bu sırada aralarında kadınların da bulunduğu başka bir grup terörist de, patlayıcı yapımında kullanılan gübreyi (amonyum nitrat), patlamanın şiddetini arttırmak için eleyerek saf hale getiriyor. Teröristlerin patlayıcı hazırlarken bir yandan da fıkra anlatmaları, birbiriyle şakalaşmaları dikkat çekiyor.

Katırlarla taşıyorlar-

Teröristler daha sonra hazırladıkları patlayıcıyı şarapnel etkisi için mutfak tüpüne yerleştirip, etkisini arttırmak için sıkıştırıyorlar. Teröristlerin araların yaptığı konuşmada bomba için 'oyuncak' ifadelerini kullandıkları duyuluyor. Daha sonra patlayıcının üzerine telsiz düzeneği yerleştirilerek etrafı koli bandıyla sarılıyor.

Hazırlanan el yapımı patlayıcı Irak'ın kuzeyinden yurda sokulmak üzere katıra yükleniyor.

Kabloyu fark ettiler-

Görüntülerin devamında, el yapımı bombanın yerleştirildiği yerde arama faaliyeti yapan iki asker kameraya yansıyor. İki astsubay, 'tehlikeli bölge' olarak değerlendirdikleri yolda, zırhlı araçlarından inerek gözle patlayıcı kontrolü yapıyor.

Bu esnada teröristler de askerlerin el yapımı patlayıcıya yaklaşmalarını bekliyor. Yolda kontrol yapan astsubaylar, son anda bombanın kablosunu fark edip koşarak bölgeden uzaklaşıyor. Askerlerin uzaklaştığını gören teröristler, bombayı patlatıyor. İki astsubay, patlamadan yara almadan kurtuluyor.

Bu sırada teröristler, aralarında yaptığı konuşmada, 'İkisi de kaçtılar, hiçbir şey olmadı, yapma ya, kar etmedi' ifadelerini kullanıyor.

Uzman desteği almışlar-

Görüntüler, teröristlerin bomba yapma konusunda eğitim aldıklarını da ortaya koyuyor. Uzmanlar, hiç kimsenin profesyonel bir eğitim almadan böyle bir bombayı yapamayacaklarını ifade ediyor. Bomba yapan teröristler, tüm ihtimalleri değerlendirerek çoklu düzenekler hazırlıyorlar. Bu düzenekler, 200 metre aralıklarla yerleştirilerek patlatılıyor. Teröristlerin hazırladığı tetikleyici düzenek sayesinde bir patlamadan 3-4 saniye sonra diğer patlayıcı infilak ediyor. Teröristler, sinyal bozucuların ve diğer telsiz frekanslarının patlayıcı düzeneğini etkilememesi için de önlem alıyorlar.

Bu patlamada, teröristlerin düzeneği patlatmak için düğmeye basmaları ile patlamanın gerçekleşmesi arasındaki zamanda askerlerin bölgeden uzaklaşarak hayatta kalmayı başardığı öğrenildi.

Mehmetçikten insanlık dersi-

Öte yandan, Mehmetçiğin, teslim aldıkları teröristlere gösterdiği muamele de 'Mehmetçikten insanlık dersi' dedirtiyor.

Mehmetçik, mağaralardan teslim aldıkları teröristleri 'hoş geldin' diye karşılıyor ve sağ salim ailene ulaştırmak için uğraşıyor.

Teslim olan küçük yaştaki bir terörist ağlıyor. Askerlerin korkmaması yönünde telkin ettiği teröriste, 'Her şey bitti, sağlıkla evine gideceksin tamam mı oğlum. Bağırdık size niye gelmiyorsunuz, gelseniz sağ salim götüreceğiz sizi. Onlara seslen. Alacağız ve götüreceğiz' dediği duyuluyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Irak
Görüş Bildir