Görüş Bildir

Mehmet Metiner'e 'Cumhuriyet Artıkları' İçin Suç Duyurusu

Anasayfa > Gündem

Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen bir panelde Ak Parti Milletvekili Mehmet Metiner'in kendisine 'Cumhuriyet artığı' dediğini ileri süren Avukat Ayla Yıldırım, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Okulu tarafından düzenlenen bir panele konuşmacı olarak katılan Ak Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'in Cumhuriyet ile ilgili yaptığı konuşmada sarf ettiği 'Cumhuriyetin bir baas rejimi olduğu ve miadının dolduğu' sözlerine gösterdiği tepki üzerine, Metiner'in korumalarına 'Atın bu Cumhuriyet artığını' dediğini öne süren Avukat Ayla Yıldırım İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Avukat Ayla Yıldırım'a CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile CHP Kadın Kolları üyesi yaklaşık 20 kadın da destek vermek için adliyeye geldi. Avukat Ayla Yıldırım ve beraberindekiler suç duyurusu öncesi adliye binasının C kapısı önünde basın açıklaması yaptı.

'Cumhuriyet artıkları' diyerek bağırdı

17 Ocak 2015 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlenen Siyaset Okulu programına izleyici olarak katıldığını belirten Yıldırım, 'Mehmet Metiner konuk olarak oraya geldi. Konuşmasına başlar başlamaz 'Cumhuriyetin bir baas rejimi olduğunu ve miadının dolduğunu, Cumhuriyet nedeniyle ülkede sonsuz acılar yaşadığını' belirtmesi üzerine kendisinin 'Türkiye Cumhuriyeti'nin milletvekili olduğunu, milletvekili maaşı aldığını ve milletvekili yeminini' kendisine hatırlatmam üzerine beni ve benimle beraber orayı terk etmek isteyen arkadaşlarımıza 'Cumhuriyet artıkları' diyerek bağırdı ve korumalarından, bizim dışarıya atılmamızı istedi' diye konuştu. 'Artık; bitmiş bir şeyin ardında kalan parçalardır' diyen Yıldırım, 'Biz hiçbirimiz artık değiliz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti ayaktadır ilelebet de ayakta olacaktır. Üstelik Milletvekili yemini etmiş ve maaşını aradan alan bir kişinin bunu söylemesi abesle iştigaldir. Bu nedenle kendisini Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhuriyet Savcılarına şikayet etmek için toplandık. Savcılığa hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz' dedi.

'Hakaret hatta küfür anlamına gelir'

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da eğer bir karşılaştırma yapılacaksa Osmanlı döneminde hulukun üstünlüğünün bulunmadığını, demokrasinin bulunmadığını, kadınların seçme ve seçilme hakkının bulunmadığını belirterek, Cumhuriyetle birlikte halkın teba olmaktan çıkıp çağdaş bir birey olduğunu söyledi. Tanal, 'Atatürk Cumhuriyeti'ne 'Cumhuriyetin artıklarısınız' demek, Cumhuriyet rejimimizi aşağılama, yok etme, onla mücadele etme anlamına gelir. Toplantıya katılan kadın arkadaşlarımıza hakaret anlamına gelir. Hatta küfür anlamına gelir' dedi.

Konuşmaların ardından Avukat Ayla Yıldırım, Ak Parti Milletvekili Mehmet Metiner hakkında, 'Türkiye Cumhuriyeti'ni aşağılamak ve hakaret' suçlamasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?