Mehmet Eymür: 'Ergenekon'u Bilmiyorum'

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

'MİT'in kara kutusu': Ergenekon'u bilmiyorum!

'MİT'in kara kutusu': Ergenekon'u bilmiyorum!

Eski MİT yöneticisi Mehmet Eymür, Ergenekon Davası'nda tanık sıfatıyla ifade verirken, 'Çok şey biliyorum, Ergenekon'u bilmiyorum' dedi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 215'inci duruşmasına CHP İzmir Milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile Hurşit Tolon, Doğu Perinçek, İbrahim Şahin ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Veli Küçük, Levent Ersöz, Hasan Iğsız ve Sedat Peker'in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanığın gelmediği duruşmada, tutuksuz sanıklardan ise Yalçın Küçük, Nusret Senem, Gerit İlsever ve İbrahim Benli katıldı. Yalçın Küçük, Odatv davasından tutuklu bulunduğu için tutuklu sanık bölümünde yer aldı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanık olarak çağırdıkları eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün hazır olduğunu açıkladı. Duruşma salonunda tanık kürsüsüne alınan Eymür ile sanıklar arasına, güvenlik tedbiri nedeniyle 4 jandarma erinin yerleştirilmiş olması dikkat çekti.

Eymür'ün kimlik bilgilerini kayıtlara geçen Mahkeme Başkanı, sonrasında bildiklerini anlatmasını istedi. Eymür şöyle konuştu:

1966'da teşkilata girdim. Çocukluğum babamdan dolayı MİT lojmanlarında geçti. Uzun bir süre çalıştım. Hep aktif görevlerde yer aldım. Uzun görev süremin sonlarına doğru terörle mücadele alanında görev verildi. Sonrasında Amerika'da bir görev aldım ve ondan sonra da emekli oldum. O kadar çok şey biliyorum ki, o kadar çok olayın içinde yer aldım ki anlatmamdan ziyade sizin spesifik olarak soracağınız konulara yanıt verebilirim. Birçok olayı da sitemden yazdım zaten.

Mahkeme Başkanı'nın Ergenekon hakkında bildiklerini anlatmasını istemesi üzerine Eymür,"Ergenekon konusunda çok fazla bilgim yok. Ergenekon ilk ortaya atıldığında ben Amerika'daydım. İlk olarak o zaman ortaya atılmıştı. O zaman da sitemde bir yazı yazmıştım. Ama hep kulaktan dolma bilgilerdi. Görevimden dolayı bir bilgim yok" dedi.

Buradaki sanıklardan bazılarıyla, özellikle de İşçi Partisi Doğu Perinçek ve birçoğuyla problemlerimiz oldu. Yaptıkları asılsız yayınlar ve haberlerle defalarca ifşa ettiler, deşifre etmeye çalıştılar. Terör örgütlerinin hedefi haline getirdiler. Aramızdaki çekişme halen devam etmektedir. Yakın zamanda mahkemenizde Alaattin Çakıcı'nın da tanıklığına başvuruldu. Çakıcı, birtakım şeyler anlattı, bazı yayınlar yapıldı. Bunların hepsi asılsız, yıpratmak amaçlı yapılan şeyler. Bu iddiaların komik iddialar olduğu yapılan soruşturmalar neticesinde ortaya kondu. İddiaları soruşturan Cumhuriyet Savcılığı kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdi. 2000 senesinden beri suikast iddiasını öne sürüyorlar. Mahkemeleri bu konuda bir hayli meşgul ettiler. Yanlış, asılsız ve kasıtlı yapılan şeylerdir.

Haberin Tamamı İçin:

CIA ajanları cirit atıyor

CIA ajanları cirit atıyor

Ergenekon davası kapsamında ifade veren emekli MİT yöneticisi Mehmet Eymür, ABD ve Alman ajanlarının Türkiye'de cirit attığını kendilerinin de bunu üzülerek izlediğini söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 215. duruşmasına Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, Hurşit Tolon, Doğu Perinçek, İbrahim Şahin ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık katıldı. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Veli Küçük, Levent Ersöz, Hasan Iğsız ve Sedat Peker gibi 20 tutuklu sanık ise gelmedi.

Duruşma salonunda tanık kürsüsüne alınan Eymür ile sanıklar arasına 4 jandarma erinin yerleştirilmesi dikkat çekti. Eymür, babasının da MİT mensubu olması nedeniyle MİT lojmanlarında büyüdüğünü söyledi. 1966'da MİT'te meslek hayatına başladığını anlatan Eymür, son yıllarında terörle mücadelede görev aldığını vurguladı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, Ergenekon sanıklarıyla ilgili bildiklerini anlatmasını istedi. Birçok konuda bilgi sahibi olduğunu belirten Eymür, "O kadar çok şey biliyorum ki ve o kadar çok olayın içinde yer aldım ki spesifik sorularınıza cevap vermem daha doğru olur" karşılığını verdi.

Eymür, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in bir sorusu üzerine "Türkiye'de birçok ülke, hatta müttefik dediğimiz birçok ülke istedikleri şekilde at koşturuyor. Basını ve kamuoyunu yönlendiriyorlar. Biz de üzüntü içinde olanları takip ediyoruz" yakınmasında bulundu. Eymür, Başkan Özese'nin bahsettiği ülkeleri sorması üzerine "Amerika ve Almanya" dedi.

Amerika'nın Türkiye'deki etkinliğini ise şu cümlelerle anlattı: "Ben üst düzey bir MİT yöneticisi olarak bile Genelkurmay'a randevu ile gidebilen biriyim. Ancak Amerikalı meslektaşlarımın Genekurmay'da istedikleri gibi dolaştıklarını biliyorum." Kendisine ait 'atin.org' sitesinde 'NATO ülkelerinde faaliyet yürüten beyaz ve siyah kuvvetler' başlığı altında bir yazısı bulunduğunu hatırlatan ve bu yazıyı okuyan savcı Mehmet Ali Pekgüzel, "Türkiye'de de böyle yapılanmalar var mı" diye sordu. Ülkede bazı örgütlenmelerin olduğundan bahseden Eymür, "Bu tarz örgütlenmeler ülke menfaatine gibi görünse de kontrol dışındaysa devlet aleyhine faaliyetler yürütebilir" diye konuştu.

Eymür, görev yaptığı dönemde dava sanıklarından Doğu Perinçek gibi isimlerin kendilerini sürekli ifşa ederek, PKK'nın hedefi haline getirmeye çalıştığını söyledi. Eymür, bu girişimin hâlâ da sürdüğünü savundu. Sanıklar arasında tanıdıkları olup olmadığı sorulan Eymür, " Veli Paşa'yı tanıyorum. Mardin'de birlikte çalıştık. Ben bölge müdürüydüm. O da Mardin tabur komutanıydı. Güler Kömürcü Amerika'da komşumdu. Tuncay Özkan'ı da tanırım. Şimdilik tanıdığımı söyleyebileceklerim bu kadar" dedi.

Savcı Pekgüzel'in, gercekergenekon. 4t isimli internet sitesinde yayınlanan ve dava konusu Ergenekon örgütü yapılanmasıyla alakalı yazıları okuyarak sorduğu sorulara Eymür, sitenin iddia edildiğinin aksine kendisine ait olmadığını söyledi. Eymür, "Aydınlıkçıların anti Amerikancı olduğunu düşünmüyorum. Bunu da ilişkide olduklarını bildiğim iki Amerikan casusuna dayandırıyorum. Birine kitap bastırdılar. Diğeri de haber kaynaklarıydı. ABD'deki Aydınlık muhabiri bir Yahudi'dir ve ABD vatandaşıdır" iddiasında bulundu.

Savcı Pekgüzel, "İnternet sitesinde sizin alıntılarınızdan oluşan bir yazı ve devamında sizin yorumunuz olduğu anlaşılan bir yazı var. Ergenekon belgelerinde doğruların yansıtıldığını söylüyorsunuz" hatırlatması üzerine Eymür, bütün belgeler olmasa da katıldığı belgeler olduğunu kaydetti.

Eymür, Tarık Ümit soruşturması ile ilgili bilgisinin sorulması üzerine şunları dile getirdi: "Tarık Ümit tahkikatı engellenmiştir. Tahkikatı yürüten subay görevden alınarak Diyarbakır'da görev yapan Veli Küçük'ün emrine verilmiştir. Veli Küçük'e bu durumun aslını sorduğumda da 'Korunsun diye verilmiştir' cevabını verdi."

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in, Ergenekon yapılanmasını ilk ne zaman duyduğunu sorması üzerine Eymür, kural dışı güçler olduğunu bildiğini belirterek, ''NATO örgütlenmesinin isminin Ergenekon olup olmadığını bilmiyorum'' diye konuştu. Eymür, ''Ergenekon'' adını ilk defa ABD'de bulunduğu sırada, 2000 yılından sonra duyduğunu, yöneticilerinin arasında eski bir MiT mensubunun olduğunu öğrendiğini ifade etti.

Savcı Pekgüzel'in ilk kez 1997'de bazı yazarlar tarafından gündeme getirilen ''Ergenekon'' örgütüne ilişkin MiT'te herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını sorması üzerine Eymür, şunları kaydetti: ''Genel olarak Susurluk raporunda ismi geçmese bile buna yönelik, siyasi yapılanmaya doğru gidildiği ve ağır silahların kullanıldığı bir çeteleşmeden bahsedildi. Daha sonra bu raporun doğru olduğu da ortaya çıktı. Yapılanmanın ismi ne olursa olsun devletin içindeillegal bir yapılanmaydı. Devletin içindeki kontrolsüz yapıların milli gayelerle kurulsa bile zamanla devletin aleyhine döneceğini düşünüyorum.''

Savcı Pekgüzel'in, ''Ergenekon'' belgesinin Doğu Perinçek tarafından yazıldığı ve Perinçek'in yeniden yapılanma içinde görev aldığına ilişkin bilgilere nasıl ulaştığı yönündeki sorusunu Eymür, şu şekilde yanıtladı: ''30 yıldan fazla istihbaratta çalıştım. Geniş bir tanıdık muhitim var. Bir çok bilgi bana gelir. Ben kafama göre süzerim. Yazılarımda abartma yoktur. Doğu Perinçek'i 70'li yıllardan beri tanıyorum. Bu tip faaliyetler içerisinde olduğunu biliyorum."

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırErgenekonGenelkurmay Başkanıİlker BaşbuğİstanbulİzmirKitapMardinNATOTerörYalçın Küçük
Görüş Bildir