Görüş Bildir

Mehmet Eymür'den Önemli Açıklamalar: Mehmet Eymür Kimdir, Hangi Görevlerde Bulunmuştur?

Anasayfa > Güncel

Eski MİT görevlisi Mehmet Eymür, yaptığı açıklamalarda yeniden gündeme geldi. Eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, T24’ten Gökçer Tahincioğlu'na önemli açıklamalarda bulundu. Sedat Peker ile sadece bir kez karşılaştığını söyleyen Mehmet Eymür, daha birçok önemli konuda da açıklamalarda bulundu. Türkiye yakın siyasi tarihinin kilit isimlerinden biri olan Mehmet Eymür, açıklamaları sonrasında sosyal medyada da gündem oldu. Vatandaşlar, ‘Mehmet Eymür kimdir?’ sorusuna cevap arıyor. İşte Mehmet Eymür’ün çok tartışılan hayatı ve kariyeri…

Mehmet Eymür, yaptığı açıklamalarda gündemde. Yakın siyasi tarihin en merak edilen figürlerinden biri olan Mehmet Eymür, birçok konu başlığında açıklamada bulunurken, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek hakkında da çarpıcı ifadeler kullandı. Eymür, Perinçek'in 'İngiliz istihbaratı ve ABD'nin adamı' olduğunu ifade etti. İşte sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında gelen Mehmet Eymür ile ilgili bilgiler…

Mehmet Eymür Kimdir?

Mehmet Eymür Kimdir?

1943 İstanbul doğumlu olan Mehmet Eymür 9 Mart 1971 darbe teşebbüsünden sonra MİT’te Hiram Abas’la birlikte Ziverbey’de 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün’ün emrinde çalıştı. Kızıldere ve Ulaş Bardakçı’nın öldürüldüğü operasyonlara katıldı. 1975’te Ankara MİT Bölge Dairesi Başkanlığı Takip Şube Müdürlüğü de yapan Mehmet Eymür, 1980’de Bulgaristan’a gittikten sonra 1982’de Kenan Evren’in damadı Erkan Gürvit tarafından Köşk’e çağırıldı. ASALA’ya karşı eylemlerde görevlendirildi.

Türkiye’ye geri döndükten sonra Mardin MİT Bölge Müdürlüğü’ne getirildi. Daha sonra Ankara’da Kontrespiyonaj Dairesi içinde kurulan Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne tayin edildi. Başkan yardımcılığı görevine getirildikten sonra 1984’te Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan izinle Babalar Operasyonu’nu başlattı.

Abdullah Çatlı’nın istihbarat amaçlı kullanıldığını ancak daha sonra kontrolden çıkıp kendisini bile görevden aldırmak istediğini ileri sürdü. MİT görevlisi Tarık Ümit’in kaçırılmasının ardından Mehmet Ağar’ı aradığını ve serbest bırakılmasını söylediğini açıkladı. Ergenekon çetesine sızan Tuncay Güney’in de MİT Kontrterör Dairesine bilgi aktardığı öne sürülmektedir.

70’li yılların başında girdiği MİT’te Alaattin Çakıcı’nın yakalanmasının ardından Washington’dan merkeze çağırıldı. Emeklilik kararına direnince MİT Yasası’nın 19. Maddesi işletildi ve Mesut Yılmaz’ın onayıyla Şeker Fabrikaları’na müşavir olarak atandı. Daha sonra emekliye ayrılarak Washington’a yerleşen Eymür, en son İnternet’te açtığı sitede yaptığı açıklamalarıyla gündeme geldi.

Mehmet Eymür, 2000’de bir gazeteye verdiği demeçte, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım konusunun MİT’le değil kendisiyle özdeşleştirilmesinden rahatsız olduğunu belirterek, “Teşkilatın elemanları arasında yüzlerce Yeşil var. Yeşil önce de vardı, yetkililer ne derse desinler, bundan sonra da olacaktır” dedi.

Mehmet Eymür hakkında, e-posta yoluyla ve açtığı web sitesindeki açıklamaları nedeniyle basına “Devletin gizli sırlarını ifşa etmek” suçundan soruşturma başlatıldı. Sitede yer alan bilgiler üzerine MİT, Eymür hakkında Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu. DGM Savcılığı yetkisizlik kararı vererek dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Cumhuriyet Savcısı Kasım Hacıkamiloğlu tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde, Eymür’ün adres tespiti ve kimlik bilgileri için Başbakanlığa yazı gönderildi.

MİT’in, adından en fazla söz ettiren isimlerin biri. Emekli olduktan sonra Washington’a yerleşen Eymür, yeniden İstanbul’da. Bu kez çok farklı bir görevi var. Gazino, otel ve kumarhaneler zinciri sahibi Sudi Özkan’ın danışmanlığını yapan Eymür, “sentez” isimli yeni bir kitap çıkardı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?