Medeniyetin Farkı! Çocukları Başarılı Bir Hayata Hazırlayan Japon Eğitim Sisteminin 12 Sırrı

130PAYLAŞIM

Japonların başarısı tartışılmaz...

1. Japon çocuklar 4. sınıfa gelene kadar sınava girmezler.

Japon okullarının 3. sınıfa kadar hedefleri çocukların bilgilerini ölçmek değil, karakterlerini geliştirmek ve görgü kurallarını öğretmektir. Okullarda başkalarına saygı duymaları, doğa ve hayvanlarla nazik bir bağ geliştirmeleri öğretilir.

2. Çocuklar okulu kendileri temizler.

www.facebook.com

Dünyanın geri kalanındaki okullarda, okulu düzenli tutmak için hademeler bulunuyor ancak Japonya'da durum böyle değil. Orada sınıfların, kantinlerin ve hatta tuvaletlerin temizliğinden bile öğrenciler sorumludur. Japon eğitim sistemi, birlikte temizlemenin öğrencilere birbirlerine yardım etmeyi ve takım halinde çalışmayı öğrettiğine inanıyor. Zamanlarını masaları silerek, yerleri süpürerek ve paspaslayarak geçiren öğrenciler kendi çalışmalarına ve başkalarının çalışmalarına saygı duymayı öğrenirler.

3. Öğrenciler öğretmenleriyle birlikte sınıfta yemek yer.

Diğer ülkelerde, bir öğretmenin öğrencileriyle birlikte yemek yediğini görmek söz konusu olmayabilir, ancak Japonya'da bu olumlu bir öğrenci-öğretmen bağının kurulmasında önemlidir. Yemek yerken, bir aile ortamı oluşturmaya çalışılır.

4. Öğrenciler okul sonrası atölyelere katılırlar.

Okul sonrası atölyeler veya hazırlık okulları Japonya'da çok popülerdir. Bu atölyelerde öğrenciler 6 saatlik okulları dışında yeni şeyler öğrenebilirler. Dersler akşamları yapılır ve çoğu Japon öğrenci, iyi bir ortaokula gidebilmek için bu atölyelere katılır. Dünyadaki birçok öğrencinin aksine, Japonlar hafta sonları ve tatillerde bile ders çalışıyor.

5. Japon öğrenciler diğer derslerin dışında şiir ve Japon kaligrafisini öğrenirler.

Shodo olarak da adlandırılan Japon kaligrafisi, insanların anlamlı ve yaratıcı bir şekilde anlamlı kanji karakterleri yazdıkları bir sanat biçimidir. Haiku ise okuyuculara yoğun duyguları iletmek için basit ifadelerin kullanıldığı bir şiir biçimidir. Bu şiir biçiminin entelektüel, tedavi edici ve estetik etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu derslerin her ikisi de çocuklara tarihlerinin asırlık geleneklerine saygı duymayı ve kültürlerini takdir etmeyi öğretir.

6. Hemen hemen her öğrenci okul üniforması giymek zorundadır.

Japonya'daki hemen hemen her ortaokuldaki tek tip üniforma kuralı engelleri kaldırmayı ve öğrenciler arasında bir topluluk, aile ve beraberlik duygusunu geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır,

7. Japonya'da okula devam oranı %99.99'dur.

Öğrenciler ne olursa olsun okula gelmeye devam ederler ve okulu çok severler.

8. Dış görünüş ve düzen oldukça önemlidir.

Öğrenciler yalnızca beyaz, siyah veya lacivert çorap giyebilirler Bir öğrenci, okul kurallarına aykırı olan kahverengi çoraplar giyerse, bu giysiye el konulabilir.

9. Kimse not veya devamsızlık nedeniyle sınıfta kalmaz. Öğrenciler lisenin sonunda, üniversiteye kayıt olup olmayacaklarına karar veren bir sınava girer.

10. 18 yaşın altındaki tüm öğrenciler için, saat 22:00'de sokağa çıkma yasağı vardır.

Kurallar farklı şehirlerde değişiklik gösterebilir. Ancak, Tokyo ve Yokohama'da öğrenciler için 22.00'de sokağa çıkma yasağı vardır. 18 yaşından küçük çocukların saat 22:00'den sonra sinema ve kumar makinelerini ziyaret etmesine izin verilmez.

11. Okul servisi diye bir şey yoktur.

Japonya'da okul servisi diye bir şey yoktur. Öğrenciler yürür, bisiklete biner veya toplu taşıma araçlarını kullanır. İlkokul öğrencileri küçük gruplar halinde okula giderler.

12. Okul ayakkabıları ve sokak ayakkabıları farklıdır.

Öğrenciler okul veya ev ayakkabılarını dolaplarında tutar ve sınıfa gitmeden önce dışarıda giydikleri ayakkabılarını değiştirirler. Bu, okulun temizliğini korumak içindir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Turistlerin Taşındıktan Sonra Kültür Şokuna Uğradıkları İsrail Yaşamının Birbirinden Garip 15 Özelliği - onedio.com
Turistlerin Taşındıktan Sonra Kültür Şokuna Uğradıkları İsrail Yaşamının Birbirinden Garip 15 Özelliği - onedio.com
Japonlar Neden Yemeklerin Yanında Su İçmez? - onedio.com
Japonlar Neden Yemeklerin Yanında Su İçmez? - onedio.com
Keşke Gidebilsek! Güney Kore'nin Dünyadaki Hiçbir Yere Benzemediğinin Kanıtı 23 Etkileyici Fotoğraf - onedio.com
Keşke Gidebilsek! Güney Kore'nin Dünyadaki Hiçbir Yere Benzemediğinin Kanıtı 23 Etkileyici Fotoğraf - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uydurukcan

japon sapıklığı diye bir konuyu ne zaman öğrenecek acaba buradakiler? hala japonya'yı 70'lerde şekilmiş 2. hatta 3. sınıf kungfu filmlerinden birde islamcıların über saçma uydurmalarından biliyoruz. japonya kapalı bir toplum. hiç dışarı çıkmadan yaşayan ciddi bir kesim var. türkiye'nin yarısı kadar adalar ülkesinde türkiye kadar nüfus yaşar. ırkçılık hat safhadadır. disiplinlidir ama asla zeki değildir. robotların da ruhu olduğuna inanan yaşlanmış bir acayip toplumdur.

vortia

Japon eğitim sisteminin iyi tarafları var fakat en fazla öğrenci intihar oranına sahip ülke. Ayrıca bizim ülkemize uyacak bir sistem değil. Sadece çocukluktan itibaren sınav odaklı yetiştirilmeyip ahlaki ve sorumluluk yönünden geliştirilmeleri güzel.

nightmare5

Birkaç yüzyıl geriden geliyoruz biz herhalde

umitmustafa.akdogan

Bizim problemimiz eğitim.. öğretim değil . Çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren bilgi ağırlıklı yetiştiriyoruz. Bilgiler eninde sonunda unutuluyor ama davranışlar toplumun yapı harcı. Bu kadar insanın davranış bozukluğunun olması her şeyi açık ediyor zaten ... acil yeni nesile bunlar verilmeli yoksa toplum ahlak, saygı, adalet yoksunluğundan batacak... çocuklar 2 ,3 bilgiyi bilmeyi versin ne olacak...

Gizli Kullanıcı

Onedio'nun saçma sapan şeyleri link olarak algılayıp yorum yapmaya engel olması bıktırdı artık. En basitinden gogle bile yazamıyorsun imla hatasına başvurmadan.

Görüş Bildir