Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meclis'ten 4 Bakan Önlemi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Meclis'ten 4 Bakan Önlemi

Meclis'ten 4 Bakan Önlemi

4 bakanla ilgili TBMM’ye dosya gönderileceği tartışmaları sürerken TBMM yönetimi, savcılığın doğrudan Meclis’e göndermesi olasılığına karşı tavır belirledi.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna adı karışan 4 bakanla ilgili olarak savcılığın TBMM’ye delil ve bulgu içeren dosya gönderip göndermediği tartışmaları sürerken; TBMM yönetimi savcılığın Adalet Bakanlığı ve Başbakanlık’ı aşarak doğrudan TBMM’ye göndermesi durumunda dosyaları iade edecek. Meclis yönetimi, savcılığın dosyayı Adalet Bakanlığı kanalıyla göndermesi gerektiğini, doğrudan TBMM’yi muhatap alamayacağını belirttiler.

4 bakanla ilgili TBMM’ye dosya gönderildiği tartışmaları sürüyor. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, kendilerine ulaşan bir dosya olmadığını açıklamıştı. TBMM yöneticileri, savcılığın söz konusu bakanlarla ilgili bilgi ve belgenin yer aldığı dosya ya da bilgi notu içeren yazısını önce Adalet Bakanlığı’na göndermesi, yazının Başbakanlık kanalıyla TBMM’ye sunulması gerektiğini belirtiyor. Bakanlarla ilgili yazıya ilişkin işlemlerin milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezleke kapsamında olduğuna dikkat çekilirken; TBMM yönetimi savcılığın bu prosedüre aykırı olarak doğrudan yazıyı Meclis’e gönderme olasılığına karşı da bir değerlendirme yaptı. Savcılığın muhatabının TBMM değil Adalet Bakanlığı olduğuna dikkat çeken Meclis yönetimi, “Savcılığın dosyaları Adalet Bakanlığı ve Başbakanlık aşılarak doğrudan TBMM’ye gönderilmesi durumunda iade edilmesi” kararı aldı.

Bakanlarla ilgili yazının gerekli aşamalardan geçtikten sonra TBMM’nin bilgisine sunulması durumunda anayasanın 100. maddesi gereği 55 milletvekilinin imzasıyla soruşturma komisyonu kurulabiliyor. Soruşturma komisyonu, gizli oyla ve basit çoğunlukla kurulabiliyor. Soruşturma komisyonu kurulması durumunda, en fazla 4 ay süreyle çalışacak olan komisyonun raporu doğrultusunda ilgili bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi için gizli oyla ve salt çoğunlukla, yani en az 276 milletvekilinin “evet” oyu gerekiyor.

Muhalefet bekliyor

TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekilleri savcının bakanlarla ilgili yazıyı TBMM’ye bir an önce göndermesi gerektiğini belirttiler. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “O savcılara buradan sesleniyorum. Meclis’e bilgi ve belge gönderecekmiş. Sen kim oluyorsun da Meclis’e bilgi ve belge gönderiyorsun? Kimi uyutuyorsun savcı? Sen Meclis’e bilgi ve belge değil, sen Meclis’e fezleke göndereceksin. Buraya o fezlekeler gelecek. 89 saat geçti olayın üzerinden, nerede fezlekeler? Bakanların fezlekelerinin buraya gelmesi lazım” dedi.

Emine Kaplan / Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiMuharrem İnceRüşvetTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir