KKTC'de Rüşvet Skandalı!

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Kktc Meclisi'nde Rüşvet İddiası

KKTC Meclisi, rüşvet iddiasıyla çalkalandı. Koalisyon hükümetinin güven oylamasında, Milletvekili Ejder Aslanbaba kürsüye çıkarak, ''Beni 7700 dolara satın aldılar'' dedi. CNN TÜRK'e konuşan eski hükümetin Başbakanı İrsen Küçük, ''Bunun gibi daha birçok pazarlığın yapıldığını biliyoruz, belgeleriyle açıklayacağız" diye konuştu.

50 sandalyeli parlamentoda 26 oyla ucu ucuna güvenoyu alan hükümete "evet" diyen milletvekillerinden Ejder Aslanbaba kürsüye çıkarak 7700 dolarlık para tomarını gösterdi ve "Beni 7700 dolara satın aldılar. Bu para karşılığında evet dedim. Pazarlığın CD kaydı da burada'' dedi.

Aslanbaba, "rüşvetle güvenoyu" verdiğini açıklarken, Meclis'ten canlı yayın yapan devlet televizyonu yayınını kesti.

Gensoru ile yıkılan eski hükümetin başbakanı UBP lideri İrsen Küçük ise, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, "Bizi yıkarak kurulan bu hükümet dolar hükümetidir, meşru değildir, daha bir çok pazarlığın da yapıldığını biliyoruz, belgeleriyle açıklayacağız" diye konuştu.

Hükümet güvenoyu aldı

Bu arada, Derviş Eroğlu tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Sibel Siber başkanlığındaki seçim hükümeti güvenoyu aldı.

Cumhuriyet Meclisi'nde yapılan Cumhuriyetci Toplum Partisi - Birleşik Güçler (CTP- BG), Demoktak Parti - Ulusal Güçler (DP-UG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi'nden (TDP) oluşan koalisyon hükümeti güvenoyu aldı. Meclis İç Tüzüğü'ne göre açık oyla yapılan oylamada, 50 sandalyeden oluşan Mecliste hükümete 26 kabul, 15 ret oyu verildi.

Güvenoylamasının ardından teşekkür konuşması için kürsüye çıkan Başbakan Sibel Siber, hükümetin şeffaflık ve açıklıkla göreve geldiğini ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Bu durumun birilerini rahatsız ettiğini, bunun üzerine itibarsızlaştırma çabası içine girildiğini söyleyen Siber, "Bizi itibarsızlaştırmak için son bir oyun oynandı" dedi.

Hükümet 26 kabul oyuna karşı 15 ret ile güvenoyunu kazanırken, 8 milletvekili de oylamaya katılmadı. Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekilleri ret oyu kullanırken DP-UG İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba da rüşvet iddiasında bulunmasının ardından salonu terk etti. Güvenoylamasının tamamlanmasından sonra Aslanbaba'nın istifa dilekçesi okundu.

Haberin Tamamı İçin:

KKTC'de Rüşvet İddiaları

Demokrat Parti-Ulusal Güçler'den istifa eden milletvekili Aslanbaba, güven oylamasında ''evet'' demesi için 7 bin 700 Avro teklif edildiğini öne sürdü.

KKTC'de Demokrat Parti-Ulusal Güçler’den (DP-UG) bu sabah istifa eden İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denkaş ile Milletvekili Ahmet Kaşif’in kendisinde güven oylamasında ''Evet'' demesi ve milletvekilliğinden istifa etmesi karşılığında 7700 avro rüşvet teklif ettiğini ileri sürdü.

Aslanbaba, Kaşif ve Denktaş’ın kendisine ayrıca maaş bağlama, İskele Belediye Başkanlığı gibi vaatlerde bulunduklarını iddia etti.

Cumhuriyet Meclisi Hasan Bozer başkanlığında güven oylaması gündemiyle toplanan Genel Kurul’da, oylama başlamadan önce Ejder Aslanbaba, kürsüde konuşma yapmak istedi ancak bu talebi Bozer tarafından reddedildi. Bunun üzerine Aslanbaba’nın elinde paralar ve CD ile kürsüye çıkması üzerine oturuma ara verildi.

Milletvekillerinin salonu terk etmesinden sonra Aslanbaba basına yaptığı açıklamada, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denkaş ile Ahmet Kaşif’in kendisinden güven oylamasında ''Evet'' demesi ve milletvekilliğinden istifa etmesi karşılığında 7700 avro rüşvet teklif ettiğini öne sürdü. Aslanbaba, Kaşif ve Denktaş’ın kendisine maaş bağlama, İskele Belediye Başkanlığı gibi vaatlerde bulunduklarını da belirtti.

Aslanbaba, elinde iddialarını kanıtlayacak ses kayıtları olduğunu söyledi. 7700 avroyu Dipkarpaz İlkokuluna bağışlayacağını kaydeden Aslanbaba, polise suç duyurusunda bulunacağını bildirdi.

Küçük: "Hükümetin istifa etmesi gerekir"

Eski Başbakan, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük de vatandaşların mecliste yaşananları görmemesi için Bayrak Radyo Televizyonu’nun canlı yayınını kestiğini iddia ederek, “Bizi konuşturmak istemiyorlar. Üç siyasi parti bunun peşinde düştü. Mecliste dolarlar havada uçuyor. Cumhurbaşkanı ve buna ve destek verenler, bundan sonra 10 defa düşünsün. Hükümetin istifa etmesi gerekir" diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Meclis'te Rüşvet İtirafı!

Meclis'te Rüşvet İtirafı!

KKTC Meclisi yeni kurulan geçici hükümetin güven oylaması için toplandı. Ancak Güven oylaması gündemiyle toplanan Meclis rüşvet iddiaları ile karıştı.

Demokrat Parti- Ulusal Güçler'den (DP-UG) bu sabah istifa eden İskele Milletvekili Ejder Aslanbaba, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Milletvekili Ahmet Kaşif’in kendisine güven oylamasında 'Evet' demesi ve milletvekilliğinden istifa etmesi karşılığında 7 bin 700 dolar rüşvet teklif ettiğini iddia etti. Aslanbaba, Kaşif ve Denktaş’ın kendisine ayrıca maaş bağlama, İskele Belediye Başkanlığı gibi vaatlerde bulunduklarını da öne sürdü.

ELİNDE PARA VE CD İLE KÜRSÜYE ÇIKTI

Cumhuriyet Meclisi Hasan Bozer başkanlığında, güven oylaması gündemi ile toplanan Genel Kurul’da, güven oylaması başlamadan önce Ejder Aslanbaba, kürsüde konuşma yapmak istedi. Ancak, bu talebi Meclis başkanı Bozer tarafından reddedildi. Bunun üzerine Aslanbaba’nın, elinde paralar ve CD ile kürsüye çıkması üzerine oturuma ara verildi.

Milletvekillerinin salonu terk etmesinden sonra Aslanbaba, basına yaptığı açıklamada, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Ahmet Kaşif’in kendisinden güven oylamasında 'Evet' demesi ve milletvekilliğinden istifa etmesi karşılığında 7 bin 700 Euro rüşvet teklif ettiğini iddia etti. Aslanbaba, Kaşif ve Denktaş’ın kendisine ayrıca maaş bağlama, İskele Belediye Başkanlığı gibi vaatlerde bulunduklarını da öne sürdü.

Aslanbaba, elinde, iddialarını kanıtlayacak ses kayıtları olduğunu öne sürdü. Ejder Aslanbaba aldığı paradan sadece 1 şişe viski kola buz ve puro aldığını kalan parayı ise Dipkarpaz İlkokuluna bağışlayacağını kaydederek, polise suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

KAŞİF: RÜŞVET DEĞİL BORÇ VERDİK

Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP-UG) Milletvekili Ahmet Kaşif Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın iddialarının ardından basına açıklama yaptı. Açıklamada, Ejder Aslanbaba’nın maddi açıdan sıkıntı çektiği devlete olan elektrik ve diğer borçlarını kapatabilmek için kendilerinden borç istediğini kaydetti. Milletvekili Ejder Aslanbaba’ ya verilen paranın kesinlikle rüşvet olmadığını, paranın borç olarak verdiklerini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanKKTCRüşvetoyun
Görüş Bildir