Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gözler Meclis Başkanlığı Yarışında: Hangi Parti Kimi Aday Gösterecek?

 > -
Abone ol

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 25. dönemi, seçilen 550 milletvekilinin yemini ile 23 Haziran'da başlıyor. Yemin töreninin ardından hareketlenecek koalisyon trafiği öncesinde Meclis'in ilk işi Meclis Başkanlığı seçimi olacak.

TBMM Başkanlığı için aday olacak isimler bu hafta içerisinde belirlenecek. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Meclis Başkanlığı seçimi yapılmadan önce hükümet kurma görevi verme düşüncem yok” açıklaması gözleri 28 Haziran’da yapılacak Meclis Başkanlığı seçimlerine çevirdi.

Milliyet'te yer alan habere göre Ankara kulislerinde, Meclis’te çoğunluğu bulunan AKP’nin, MHP’ye Meclis Başkanlığı için jest yapacağı dillendiriliyor. MHP’de ise TBMM Başkanlığı için kimin aday olacağı yönünde çalışmalar sürüyor.

Meclis Başkanlığı için ilk tur 28 Haziran'da

Bugün yapılacak yemin töreninin ardından 5 gün içinde Meclis Başkanı olmak isteyen vekiller dilekçelerini TBMM Başkanlık Divanı’na iletecek. Meclis Başkanlığı için ilk tur oylama 28 Haziran’da yapılacak.

Oylamalarda milletvekilleri gizli oy ile tercihlerini belirleyecek. Oylamanın seyrine göre diğer turlar, 5 gün içerisinde yapılacak. TBMM’nin 26. Başkanının en geç 2 Temmuz’a kadar seçilmesi bekleniyor.

Her partinin aday çıkarması bekleniyor

TBMM Başkanlığı için her partinin aday çıkarması bekleniyor. İlk iki turda Meclis Başkanlığı seçimi için gerekli üye tam sayısının üçte ikilik çoğunluğu olan 367 sayısına, hiçbir partinin adayının ulaşması beklenmiyor. Salt çoğunluk olan 276 sayısının aranacağı 3. turda yeni Meclis başkanının seçilmesi bekleniyor.

Partilerde başkanlık için bazı isimler öne çıkmaya başladı.

AK Parti'de öne çıkan isimler:

Ayşenur Bahçekapılı

Ahmet İyimaya

Numan Kurtulmuş

Nabi Avcı

Mustafa Şentop

CHP'de Haluk Koç ön planda

CHP'de Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç’un ismi ön plana çıkıyor. CHP'de Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın TBMM Başkanlığı için aday olarak gösterilmesi fikrinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası değiştiği konuşuluyordu. Baykal, Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili olarak geçici başkanlık görevini yürütecek.

Haluk Koç

CHP'de Haluk Koç ile birlikte diğer öne çıkan diğer isimler:

Akif Hamzaçebi

Engin Altay

Şafak Pavey

MHP'de çatı aday sürprizi

MHP'de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı aday olarak gösterilen Ekmeleddin İhsanoğlu ön plana çıkıyor. MHP'de konuşulan isimler şöyle:

Ekmeleddin İhsanoğlu

Murat Başesgioğlu

Ruhsar Demirel

Yusuf Halaçoğlu

HDP adayı belli oldu: Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis Başkanı adaylarının Dengir Mir Mehmet Fırat olduğunu açıkladı.

HDP'nin ön plana çıkan isimleri şu şekildeydi:

Sırrı Süreyya Önder

Celal Doğan

Dengir Mir Mehmet Fırat

Kaynak: Milliyet ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir