Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meclis 'Sürece' Araştırma Komisyonuyla Dahil Olacak

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Meclis 'Sürece' Araştırma Komisyonuyla Dahil Olacak

AKP, Abdullah Öcalan ile başlatılan 'çözüm süreci'ne araştırma komisyonu kurularak Meclis'in de dahil olması için TBMM Başkanlığı'na önerge verdi. TBMM'nin süreçle sağlıklı şekilde irtibatının kurulmasının amaçlandığı kaydedilirken, komisyona CHP ve MHP'nin üye vereceği kesin değil

Hükümet dün bir yandan ‘Akil İnsanlar Heyeti’nde yer alacak isimleri açıklarken bir yandan da Meclis’te ‘çözüm süreci’yle ilgili bir araştırma komisyon kurulması için TBMM Başkanlığı’na önerge verdi. AKP’nin beş grup başkanvekilinin imzasını da taşıyan araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergenin gerekçesinde, “terör sorununun çözümüne yönelik önemli bir süreç yürütüldüğü”ne vurgu yapıldı. ‘Çözüm süreci’nin “daha güçlü, daha demokratik, daha özgür, daha huzurlu bir Türkiye hedefinin ileri bir adımı” olduğu ifade edilen gerekçede, toplumun değişik kesimlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının görüş ve katkılarının alınması için ‘Akil İnsanlar Heyeti’nin oluşturulduğu, Meclis’in de kurulacak bir araştırma komisyonu aracılığıyla süreçle irtibatının sağlanacağı kaydedildi. Gerekçede, “Bu önerge ile, TBMM’de bir araştırma komisyonu kurularak, Yüce Meclisin ve bütün siyasi partilerin çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerinin tekliflerinin alınması hedeflenmektedir. Böylece, hem TBMM’nin süreçle sağlıklı irtibatı kurulabilecek, hem de komisyonun yapacağı kapsamlı çalışmalara Meclisin ve siyasi partilerimizin görüş, eleştiri, teklif veya çözüme katkıları alınabilecektir” denildi.

ADI ‘ÇÖZÜM SÜRECINI DEĞERLENDIRME KOMISYONU’ OLACAK

Araştırma komisyonu kurulması yönündeki önergelerine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenleyen AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, komisyonun ”Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu” adı altında kurulacağını belirtti. Diğer siyasi partilerin de sürece dahil olmasını isteyen Ünal, “Bu sürece dahil olması ve nihayetinde büyük bir sorumluluk gerektiren ve siyasi bir risk gerektiren bu süreçte herkesin elini taşın altına koymasını sağlamak ve siyasi sorumluluk almasını sağlamak için böyle bir komisyonun kurulmasını biz öneriyoruz” derken, ”Muhalefet partileriyle bir temasınız oldu mu?” sorusuna, ”Bunun öncesinde bir temas söz konusu olmadı” yanıtını verdi.

CHP VE MHP ÜYE VERECEK MI?

AKP’nin kurulmasını istediği araştırma komisyonuna kendisinin dışında süreci desteklediğini ifade eden BDP’nin üye vermesinde bir sorun beklenmezken diğer iki muhalefet partisinin konuya yaklaşımlarının merak ediliyor. Sürece tamamen karşı olan MHP’nin komisyona üye vererek katkı sunması ‘büyük sürpriz olur’ diye değerlendirilirken, sürece ‘kredi veren’ ancak daha sonraki gelişmeler nedeniyle eleştirilerini sertleştiren CHP’nin ise konuyu yetkili kurullarda değerlendireceği belirtiliyor. Ancak araştırma önergesinin Genel Kurul’da kabul edilmesi halinde parti gruplarından bazıları üye vermese de komisyon kurulup çalışabiliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiMilliyetçi Hareket PartisiTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir