Meclis İyi Mi Yaptı?

-

Meclis İyi Mi Yaptı?

Meclis İyi Mi Yaptı?

TBMM’de Temmuz ayında kabul edilen torba kanun ile, ilkokul mezunlarına da sürücü ehliyeti alma hakkı getirildi. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğünün istatistikleri en çok kazayı ilkokul mezunu sürücülerin yaptığını ortaya çıkardı.

Son bir yılda yurt çapında meydana gelen ölümlü, yaralamalı ve hasarlı 110 bin kazayı inceleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, bu kazalardan 53 bininin ilkokul mezunu sürücüler tarafından yapıldığını belirledi. Lise mezunu olup kaza yapanlar ikinci sırada yer alırken, üniversite mezunlarından ise sadece 3 bin 500 sürücü kazaya karıştı.

TBMM Genel Kurulunda Temmuz ayında benimsenen torba kanun ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunda değişiklik yapıldı ve ilkokul mezunlarına da ehliyet alma hakkı getirildi. 8 yıllık temel eğitim kanunu sonrası 5 yıl süreyle okuyup ilkokulu bitirenlere ehliyet verilmiyor ve 8 yıllık eğitim şartı aranıyordu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik kazalarına neden olan sürücü kusurlarını da inceledi. Ölümlü kazaların yüzde 90’ı sürücü yüzde 10’u yaya hatasından kaynaklandı. Hatalı sollama, kırmızı ışık ihlali, aşırı hız ve alkol de trafik kazalarının başlıca etkeni oldu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir