Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MEB En Kaliteli Okulları Seçiyor!

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Meb En Kaliteli Okulları Seçiyor!

Meb En Kaliteli Okulları Seçiyor!

2012-2013 Öğretim Yılı Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları kapsamında "Yılın Kaliteli Okul/Kurumu" ve "Yılın Kaliteli Ekibi" kategorileri ödül sürecinde saha ziyaretine kalan okul/kurumlar belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Toplam Kalite Yönetimini (TKY), diğer ülkelerde başarıyla uygulanmış yöntemlerinden de faydalanarak uygulamaya başlamıştır. Bu çerçevede, 1999 yılında "TKY Uygulama Yönergesi" ve "TKY Uygulama Projesi" ile çalışmalar başlatılmış ve 2001 yılında yayımlanan "MEB Taşra Teşkilatı TKY Yaygınlaştırma Projesi" ile de çalışmaların okullara kadar yaygınlaştırılması sağlanmıştır.

2005 yılında, TKY çalışmalarında ortaya çıkan başarılı uygulamaların tanıtılması ve bu başarıyı gösteren okul ve kurumlarımızın ödüllendirilebilmesi için "MEB TKY Uygulamaları Ödül Yönergesi" yayımlanmış ve bu yıldan itibaren her yıl artarak geniş katılımlarla "eğitimde kalite" ödülleri törenle sahiplerine verilmiştir. Ayrıca bu tören programlarında, paylaşım toplantıları, stant kurulumları gibi iyi uygulamaların katılımcılarla paylaşılması ve bu şekilde yaygınlaşmanın sağlanması hedeflenmiştir. Bugüne kadar, ülke genelinde ödül sürecine 22.000 okul\kurum başvuruda bulunmuş ve bunlardan 224'ü ödüllendirilmiştir.

2012-2013 eğitim öğretim yılındada il birincisi olarak okul/kurum kategorisinde 61, ekip kategorisinde 76 olmak üzere toplam 137 ödül başvuru raporu Bakanlığımıza gelmiştir. Bakanlık Değerlendiricileri ile il kalite temsilcilerden oluşturulan komisyonlarca 18-27 Mart 2013 tarihleri arasında yapılan değerlendirme sonucunda aşağıda isimleri belirtilen okul/kurum kategorisinde 10, ekip kategorisinde 10 okul/kurum saha ziyaretine kalmıştır. Söz konusu okul ve kurumlara Nisan ve Mayıs aylarında saha ziyaretleri yapılacaktır.

Yılın en kaliteli okulları adayları

Hasan Ali Yücel Anadolu Öğretmen Lisesi (Ankara/Çankaya)
Hanım Ömer Çağıran İlköğretim Okulu (Antalya/Muratpaşa)
Atatürk İlkokulu (Balıkesir/Ayvalık)
TOKİ Ortaokulu (Bartın/Merkez)
Tiryaki Hasan Paşa İlköğretim Okulu (İstanbul/Bağcılar)
Derviş Güneş İlköğretim Okulu (Kayseri/Talas)
Suphi Öner Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu (Mersin/Yenişehir)
Özel Çağlayan İlkokulu/Ortaokulu (Şanlıurfa/Merkez)
Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi (Tokat/Merkez)
Kasımlı İlköğretim Okulu (Zonguldak/Alaplı)

Yılın en kaliteli ekibi adayları:

Mevlana Ortaokulu (Adıyaman/Kahta)
İl Milli Eğitim Müdürlüğü (Antalya/Merkez)
Aşağı Yakacık İlköğretim Okulu (Aydın/Nazilli)
Vala Gedik Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (İstanbul/Tuzla)
Yavru Vatan Anaokulu (Kayseri/Talas)
Çağatay Uluçay İlköğretim Okulu (Manisa/Merkez)
Tarsus Şehit Yurdakul Alcan Ortaokulu (Mersin/Tarsus)
Muş Anadolu İmam Hatip Lisesi (Muş/Merkez)
Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (Tokat/Merkez)
Ormanlı İlkokulu/Ortaokulu (Zonguldak/Ereğli)”

Saha ziyaretleri, ödüle esas olan çalışmaların bizzat yerinde görülmesi amacıyla yapılacaktır. Ödül başvuru raporlarında anlatılanların saha ziyaretinde görülüp incelenmesi sonucunda yapılacak değerlendirme ile raporlara tekrar puan verilecektir. Bu puanlar esas alınarak okul/kurum ve ekip kategorilerinde birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri alacaklar belirlenecektir.

2012-2013 eğitim öğretim yılı Eğitimde Kalite Yönetimi Ödülleri Ankara'da Haziran ayında düzenlenecek "Eğitimde Kalite Yönetimi Uygulamaları 9. Paylaşım Toplantısı ve Ödül Töreni"nde sahiplerine verilecektir.

Millî Eğitim Bakanlığı

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraAntalyaAydınİstanbulKayseriManisaMersinMuşÖğretmenŞanlıurfaŞehit
Görüş Bildir