Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meb'den "Temassız Oyunlar" Kitabı

0PAYLAŞIM

Meb'den "Temassız Oyunlar" Kitabı

ANKARA Anadolu Ajansı - Ulusal Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı, mektep evveli ve ilkokul 1. sınıf talebelerinin maske, sosyal mesafe ve şahsi hijyen şartlarını daha basit bir biçimde manevileştirerek, yeni klasiğe cümbüşlü bir biçimde geçim sağlayabilmeleri için "Temassız Oyunlar Kitabı" hazırladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara Yenimahalle Çiğdemtepe'deki Şehit Aytaç Akılda İlkokulu'nun bahçesinde temassız oyunların provasını yapan hocalara eşlik etti.

21 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlayacak surat surata eğitimde, tüm mektep evveli ve ilkokul 1. sınıf talebeleriyle buluşacak temassız oyunlara ait bilgi veren Bakan Selçuk, Bakanlığın, çocukların mektebe ve yeni klasiğe geçim süreçlerini sevinçli hale getirmek ismine "Temassız Oyunlar Kitabı" hazırladığını ve kitapların 21 Eylül haysiyetiyle tüm mekteplerde uygulanmak üzere hocalara eriştirildiğini ifade etti.

Bakan Ziya Selçuk, kitabı tasarlarken mekteplerin açılacağı ilk günü hayal ettiklerini, ilk günün çocuklar için ne kadar ehemmiyetli olduğunu bildiklerini belirterek şunları kaydoldu:

"Emelimiz, çocukların sıhhatli ve mutlu bir biçimde hayatlarındaki en ehemmiyetli yarıyıllardan biri olan ilkokula başlamalarını sağlamaktı. Bunun için oyunun eforundan bereketlendik ama yaşadığımız sürece uygun 'Temassız Oyunlar'dan. Çocukların hem eğleneceği hem de mektep hayatına, dostlarına ve hocasına geçim sağlayacağı cümbüş dolu oyunlar."

Kitapta yer alan ve hiçbir fiziksel temas kapsamayan toplam 60 oyunun her birinin çocuklarda "tanışma, irtibat, dikkat, hareket ve iş birliği"nin büyümesine dayanakçı olacağını vurgulayan Bakan Selçuk, oyunların, çocukların mektep etrafında ve hayatlarında "maske, sosyal mesafe ve şahsi hijyen" kaidelerini manevileştirmelerine dayanakçı olacağını, her türlü evham ve kaygıdan sıyrılarak mektep yaşamına geçim sağlamalarını da destekleyeceğini bildirdi.

Selçuk, şunları kaydoldu:

"Biz hocaların şöyle bir kaideyi vardır; talebeye öğreteceğin her şeyi evvel kendin yaşa, kendin sına. O surattan da burada meslektaşlarımızla birlikte temassız oyunlar nasıl oynanıyor, hangileri ne biçimde tertip edilebilir, hangisinden başlanabilir? İşte bunların provasını yapıyoruz. Evvel oyunlarımızı tasarladık, sonra çocuklarla uyguladık ve çocukların gülümselerini ve mutlu anlarını oyunların arasına gizledik. Daha evvelden uygulanmış ve çocukların çok sevinç aldığı birbirinden değişik oyunları şimdi hocalarımıza sunuyoruz. İnanıyoruz ki hocalarımız, bu oyunlarla talebelerine unutamayacakları anlar yaşatacaklar ve böylece bu kitap sayesinde çocuklarımız mekteplerine hem sıhhatli hem de mutlu bir biçimde başlayacaklar. Hocalarımızın takviyesiyle bu süreci zaferli bir biçimde yürüteceğimizden kuşkum yok."

"Temassız Oyunlar Kitabı" sayesinde bu oyunların Türkiye standartlarının oluşturularak müfredatla geçimli hale getirildiğini belirten Bakan Selçuk, çalışmada büyük katkısı olan Prof. Dr. Tolga Erdoğan'a çocuklar ve hocalar ismine teşekkür etti.

  • Ortak materyal kullanımına gereksinim dinlenmeyecek

Hem sınıfta hem de sarih alanlarda oynanabilecek biçimde planlanan oyunlar, talebeler arasında yeterli sosyal mesafe sağlanarak ortak materyal kullanımına gereksinim dinlenmeyecek biçimde hazırlandı.

Kitapta yer alan oyunların tamamına çocuklarla beraber oynanarak son biçimi verilirken, reyin içeriklerinde çocukların değişik gelişim alanlarındaki yeteneklerine hitap etmesi kastedildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir