Mcdonald'a Sahte Helal Belgesi Cezası

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Mcdonald'a Sahte Helal Belgesi Cezası

Mcdonald'a Sahte Helal Belgesi Cezası

Mc Donalds 'ın ABD'deki Detroit merkezli bir restoranının yiyeceklerinin İslami şartlara uygun olarak hazırlandığına dair yanıltıcı tanıtım yaptığı iddiası ile açılan bir davadan dolayı McDonald'sve şirketin işletim hakkına sahip bir firma (franchise sahibi) bölgedeki İslami toplumun üyelerine 700 bin dolar ödeyecek.

Associated Press'in haberine göre McDonald's ve Finley's Management Co.'nun ödeyecekleri para davacı Detroit-Dearbornlu Ahmed Ahmed, Detroit'teki bir sağlık kliniği, Dearborn'da bulunan Arap Amerika n Ulusal Müzesi (Arab American National Museum) ve avukatlar arasında paylaşılacak.

Ahmed Ahmed 2011 Eylül ayında Dearborn'da bulunan bir McDonald 's restoranından bir tavuklu sandviç satın aldı. Fakat dava dosyasındaki iddialara göre Ahmed aldığı sandviçin İslami şartlara uygun hazırlanmadığını öğrendi.

Ahmed'in avukatı ABD çapında sadece iki McDonald's restoranında "helal" ürünler satılıyor olduğunu ve her ikisinin de ABD'nin en geniş Arap ve Müslüman toplumlarına ev sahipliği yapan Dearborn'da olduklarını belirtti. Dakhlallah bu iki restorandan birinin elindeki helal ürünler tükenince helal olmayan ürünler satmış olduğunu iddia etti.

Dakhlallah, Ahmed'in kendisine başvurmasından sonra birlikte bir araştırma yürüttüklerini belirtti. Dakhlallah'ın firmasından McDonald's Corp. ve Finley's Management'a içerisinde, Ahmed'in restoranın birçok kez helal olmayan ürünler satmış olduğunu mal stokuna dair bilgisi olan bir kaynaktan doğruladığının yazılı olduğu bir mektup gönderildi.

Dakhlallah mektuplarına bir cevap alamadıkları için 2011 Kasım ayında grup davası açtıklarını belirtti.

Dava helal tanıtımlı ürünleri satın alan herkes adına açıldı. Dakhlallah bu kişilerin tespit edilmesinin imkansız olacağından dolayı davadan elde edilen paranın bölge sakinlerine hizmet veren kuruluşlara aktarılmasına karar verildiğini belirtti.

Dakhlallah anlaşmayı davaya ilişkin son duruşmanın netleştireceğini fakat yaklaşık olarak 275 bin doların Huda Clinic'e, 150 bin doların Arap Amerikan Ulusal Müzesi'ne, 230 bin doların avukatlara ve 20 bin doların Ahmed'e verilmesinin söz konusu olduğunu söyledi.

Dakhlallah davanın McDonald's ve helal gıda ile ilgili türünün ilk davası olduğunu düşündüğünü belirtti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik Devletleri
Görüş Bildir