Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Matematiksel Evrim Yaz Okulu Başladı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Matematiksel Evrim Yaz Okulu Başladı

Matematiksel Evrim Yaz Okulu Başladı

TÜBİTAK'ın "evrim tartışmalı bir konu" gerekçesiyle destek başvurusunu reddettiği Yaz Okulu'nda evrimsel biyolojide kullanılan matematiksel yöntemler ve güncel evrim araştırmaları inceleniyor.

Matematiksel Evrim Yaz Okulu ve Çalıştayı, İzmir Şirince'deki Nesin Vakfı Matematik Köyü'nde başladı.

26 öğrencinin katılıyla düzenlenen yaz okulunda, yurtiçi ve yurtdışından gelen 9 araştırmacı popülasyon genetiği, türleşme, ekoloji modelleri, soyoluş ağaçları, evrimsel demografi, filocoğrafya, biyofizik modelleri gibi konularda giriş dersleri verecek.

Yaz okulu düzenleyicilerinden Murat Tuğrul'un verdiği bilgiye göre, bir yandan katılan biyoloji öğrencilerine matematiksel modelleme yetenekleri ve kuramsal bakışaçısı kazandırmak, bir yandan da bilgisayar mühendisliği, fizik ve matematik gibi sayısal alanlardan gelan öğrencilere evrimsel biyolojiyi tanıtmak amaçlanıyor.

Bu yıl ilk defa düzenlenen Matematiksel Evrim Yaz Okulu'nun düzenleyicileri 2013 yılı başında TÜBİTAK'ın yaz okulu destek programına başvurmuşlardı.

TÜBİTAK panelinin başvuruyu "evrim ortaokul seviyesinde öğretilen tartışmalı bir konudur" diyerek reddetmesi yurtiçi ve yurtdışında basına yansımış ve geniş tepki çekmişti.

Murat Tuğrul, TÜBİTAK'ın red kararının ardından çok sayıda kişi ve kurumun yaz okuluna maddi destek önerdiğini kaydetti. Tuğrul, bu destekler sayesinde yaz okuluna katılan öğrencilerin kalış masraflarını karşılayabildiklerini aktardı.

Destek sunan kurumlar arasında Eğitim-Sen, Bilim Akademisi Derneği ve ABD'den Institute for Complex Adaptive Matter yer alıyor.

Yaz Okulu'na Avusturya Bilim ve Teknik Enstitüsü'nden Murat Tuğrul, Boğaziçi Üniversitesi'nden Raşit Bilgin, Georgia Teknoloji Enstitüsü'nden Betül Kacar, Hacettepe Üniversitesi'nden İsmail Sağlam, İTÜ'den Ayşe Erzan, ODTÜ'den Ayşegül Birand ve Mehmet Somel, Pennsylvania Üniversitesi'nden Erol Akçay, Zürih Üniversitesi'nde Arpat Özgül gönüllü eğitimci olarak katılıyorlar.

9-11 Eylül tarihleri arasında devam edecek olan yaz okulundan sonra yine Nesin Vakfı Köyü'nde 12-15 Eylül tarihlerinde 26 evrimsel biyoloğun sözlü sunum ve poster sunuşu yapacağı bir sempozyum düzenlenecek.

Tuğrul, gelecek senelerde de yaz okulu ve çalıştayı tekrar etmeyi planladıklarını kaydetti.

Yaz okulunun sayfasına http://matematikselevrim.org adresinden ulaşılabilir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkçayAmerika Birleşik DevletleriAvusturyaBilimİzmirOrta Doğu Teknik Üniversitesi
Görüş Bildir