Görüş Bildir

Matematik Köyü'ne Çok Yakın: Şirince'ye Mermer Ocağı Projesi

Anasayfa > Gündem

Kaz Dağları’na yapılacak altın madeni hakkında tartışmalar sürerken, Şirince’de de zeytinliklerin kesilip mermer ocağı yapılması planlandığı ortaya çıktı. Proje alanı Ali Nesin'in kurduğu Matematik Köyü'ne 1 kilometre mesafede. 

Ali Nesin’in kurucusu olduğu Şirince’deki Matematik Köyü’nün yakınındaki bir alanda kurulacak mermer ocağına bölge halkı tepki gösteriyor. 

Medyascope'tan Satiye Özdemir'in aktardığı bilgiye göre, Ali Nesin “Şirince için korkunç bir şey olacak, köyümüzü mahvedecekler” dedi.

"Matematik Köyü’ne izin vermediler ama bir mermer ocağına izin veriyorlar"

"Matematik Köyü’ne izin vermediler ama bir mermer ocağına izin veriyorlar"

Şirince'de bulunan Matematik Köyü 

Konudan yeni haberdar olduğunu söyleyen Nesin, “Üç beş kuruş para için doğa mahvediliyor.  Matematik Köyü’ne izin vermediler ama bir mermer ocağına izin veriyorlar. Şirince’de zeytincilik bayağı bir iş yapıyor, bunu öldürmek doğru değil” diye konuştu.

"Buna izin vermeyeceğiz”

"Buna izin vermeyeceğiz”

Nesin Matematik Köyü İşletme Müdürü Emrah Bakırcıoğlu da konu hakkında düşüncelerini paylaştı. Bu olaydan yakın bir zamanda haberdar olduklarını ama işlemin bir süredir devam ettiğini öğrendiğini söyleyen Bakırcıoğlu, bu işin gizli yürütüldüğünü tahmin ettiğini söyledi. Bakırcıoğlu valilikle görüşüldüğünü, imza kampanyası yapmaya başlandığını belirtti, “Biz buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

"Sağlığı, turizmi ve eğitimi olumsuz etkileyecek"

"Sağlığı, turizmi ve eğitimi olumsuz etkileyecek"

Şirince Köyü Muhtarı İsmail Yıldırdı ise konuyla ilgili, Biz buna karşıyız. Ağaç kesilir mi? Biz her ağacı bir insan olarak görüyoruz” diye konuştu. 

Mermer ocağının sağlık ve turizm açısından kötü olacağını söyleyen Yıldırdı, halk olarak bu duruma karşı çıktıklarını belirtti. Yıldırdı’ya göre maden ocağının açılması, Nesin Matematik Okulu’ndaki öğrencileri de mağdur edecek.

Yıldırdı, “Burası dünya mirası Şirince köyü. Bizim en büyük destekçimiz halk. Halk yürüyüşleri yapacağız. İtiraz dilekçelerimizi İzmir Valiliği’ne de ilettik” dedi.

Mermer ocağı projesine karşı Change. org sitesinde imza kampanyası başlatıldı.

Şirince'ye mermer ocağına sosyal medyadan yoğun tepki var...

Şirince'ye mermer ocağına sosyal medyadan yoğun tepki var...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
157
62
20
6
5
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
joker_leo

Bir ülkeyi nasıl yok edersiniz önce etnik ayrımcılık sonra dini sonra mesheplere böler onları çatıştırıp o çatışma arasında tüm zenginliklerini alıp onlara b... Devamını Gör

Ilker Ilerler

İşin içinde olduğumdan biliyorum. Bu ülkenin en büyük sorunu nedir biliyor musunuz (en azından teknik bağlamda) "ama yasal engel yok ki" kelimesi. Daha önce ... Devamını Gör

Tuna Karahan

Matematik Köyü'ne okula yapı izni vermeyenler, doğayı tahrip edenlere tüm kapıları açıyorlar.