Mars'ta Yaşam Belirtisi

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Mars'ta Bir Zamanlar Hayatın Var Olması Mümkün

Mars'ta Bir Zamanlar Hayatın Var Olması Mümkün

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), kaya örneklerindeki minerallerin analizinin geçmişte Mars'ta hayatın var olmuş olabileceğini gösterdiğini açıkladı.

WASHINGTON

NASA'nın Mars Keşif Programı yetkili uzmanlarından Michael Meyer, düzenlediği basın toplantısında, Mars'ın yaşamaya uygun olup olmadığının, gezegenin yüzeyindeki ilk kaya delme çalışmasını 9 Şubat'ta yapan ''Curiosity'' misyonunun cevabını vermesi gereken önemli soruların başında geldiğini belirtti.

Meyer, ''bugün bilinenlerin ışığında söz konusu soruya olumlu yanıtın verilebileceğini'' vurguladı.

İncelenen kaya tozunda kil minerallerinin belirlendiği, bu minerallerin suyun olduğu bir ortamda bulunduğu bildirildi.

Curiosity, delme işlemi sırasında ortaya çıkan bir tutam tozu, kimyasal ve mineral yapıyı analiz etmek amacıyla üzerinde bulunan laboratuvara başarıyla boşaltmıştı.

Mars'a yapılacak olası yolculuk kapsamında şimdiye kadar üretilen en gelişmiş robot olan Curiosity, 12'den fazla kamerası, bir meteoroloji istasyonu, delme ve çevreyi incelemesine olanak sağlayan araçlarıyla Kızıl Gezegen'de hayata ilişkin kimyasal temel yapı taşlarını bulmaya çalışıyor.

Haberin Tamamı İçin:

NASA Kritik Soruyu Yanıtladı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

NASA'nın yayımladığı fotoğrafta, sol tarafta Opportunity uzay aracı tarafından incelenen kaya görülüyor. Kayanın, sülfat bakımından zengin kumtaşı olduğu ve suyun bulunduğu ortamda oluştuğu belirtildi. Opportunity'nin bu keşfine rağmen, bilim insanları suyun çok tuzlu ve asitli olması nedeniyle Mars'ta geçmişte yaşam olamayacağını düşünüyordu. Curiosity keşif aracı tarafından çekilen sağdaki fotoğrafta yer alan kayada ise nötr PH seviyesinde, mikrobiyolojik yaşam için ideal bir kimyasal bileşik tespit edildi. Suyun tuz oranının sanıldığından daha düşük olduğuna işaret eden keşif, bir zamanlar Kızıl Gezegen'de yaşam olabileceğini gösterdi.

Mars'ta Yaşam Belirtisi

NASA’nın verilerine göre, Mars’ta geçmişte yaşam olabileceğine dair bulgular mevcut. Ancak uzmanlar henüz kesin bir sonuca varılmadığı konusunda uyarıyor.

NASA'nın yedi ay önce Kızıl Gezegen'e gönderilen keşif aracı “Curiosity” önemli bulgulara ulaştı. NASA'dan yapılan açıklamada, robotun sondaj sırasında açığa çıkardığı kayaç tozunda gezegende geçmişte mikroskobik bir yaşam olabileceğine işaret eden bazı mineraller bulunduğu belirtildi. NASA'nın açıklamasında, ‘kayaç tozu analizinin, Kızıl Gezegen'de bir zamanlar hayat olabileceği ihtimalini ortaya koyduğu' ifade edildi.

NASA yöneticisi John Grotzinger, “Bir zamanlar yaşam alanı olan bir bölge bulduk” dedi ve çok heyecanlı olduklarını belirtti. Fakat Grotzinger, mikroskobik ölçüdeki canlıların ne zaman Mars'ta yaşadığının veya yaşayıp yaşamadığının ise şu anda netliğe kavuşmamış olduğunu ifade etti. Bilim insanı, “Dünya'da yaşamın bulunduğu bir döneme denk gelip gelmediğini henüz söyleyemeyiz. Bütün bunların araştırılması gerekiyor” diye konuştu.

Alman uzmanlar da kesin sonuçlara varmak için henüz erken olduğunu ifade ediyor. Astronomi dergisi “Sterne und Weltraum”a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan mineral uzmanı Tilmann Althaus, Mars'ta yaşama elverişli koşulların olabileceğine dair bulguların, Dünya'daki yaşamla karşılaştırılamayacağını söyledi. Uzman, karmaşık organik moleküllerin varlığına dair henüz hiçbir bulguya ulaşılmadığını kaydetti.

Mars'ta halihazırdaki çevresel koşulların ‘yaşam düşmanı' olduğunu belirten Max-Planck Enstitüsü uzmanı Walter Goetz de bu nedenle orada bir zamanlar yaşamın mümkün olabileceğini düşünmenin çok heyecan verici olduğunu vurguladı.

Gri toz

NASA'nın araştırma robotu “Curiosity” şubat ayında mars yüzeyindeki sondajı sırasında kayaç tozu almış, tozun içerisinde kükürt, fosfor, azot ve kömür gibi mineraller tespit edilmişti.

Bu mineraller, yaşam oluşumunda büyük öneme sahip. Sonuçlara göre, kayacın önemli bir kısmı ise kilden oluşuyor. Kayaç tozunun, Mars'ın yüzeyinin ‘kızıl' renginin aksine gri olduğu, buna minerallerin kimyasal tepkimeye girmesinin yol açtığı ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimCuriosityRobotUzay
Görüş Bildir