Marmaris'te Korkulan Senaryo

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Marmaris'te Korkulan Senaryo

Marmaris'te Korkulan Senaryo

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde meydana gelen depremleri inceleyen 12 bilim adamı "yanardağ olabilir" tezlerini doğruladı. Sismik ölçer aletlerle inceleme yapan bilim adamları, Bozburun Beldesi Küdür Mevkii Oğlan Boğuldu Koyu'nun 150 metre açığında denizde 25 metre derinlikte yanardağ ağzı tespit etti.

Marmaris'te bir ayda meydana gelen toplam 2 bin 340 depremi araştırmak için aralarında Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi yüksek mühendis Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın da bulunduğu 12 bilim adamı incelemelerine devam ediyor.

Bilim adamları bugün tekne ile Bozburun beldesinden açıldı ve Bozburun, Söğüt ve Sömbeki (Simi) Adası çevresine yerleştirdikleri sismik ölçer cihazları incelemeye aldı.

Yapılan incelemeler sonucunda Bozburun Beldesi Küdür Mevkii Oğlan Boğuldu Koyu'nun 150 metre açığında denizde yüksek sıcaklıklar tespit edildi. Araştırmalarını bu bölgede yoğunlaştıran bilim adamları su seviyesinin 25 metre altında yanardağ ağzı tespit etti.

Yapılan incelemeler hakkında DHA muhabirine telefonla bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Ercan, şunları söyledi:

"Marmaris çevresinde bir ayda meydana gelen 2 bin 340 depremin nedeni tespit ettiğimiz yanardağ püskürmelerinden dolayıdır. Bu yanardağın, Bozburun Beldesi Küdür Mevkii'nde halk arasındaki ismiyle Oğlan Boğuldu Koyu'nun Simi Adası'na doğru 150 metre açığında ve denizin 25 metre altında olduğu belirlendi. Yanardağ olan bir yerde bu tür depremler olması doğal. Bu depremlerin büyüklüğü 4'ü geçmez. Bir ayda Marmaris'te meydana gelen depremleri incelediğinizde büyüklüklerinin 1 ile 4.8 arasında olduğu da bunun ispatıdır.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimMarmarisMuğla
Görüş Bildir