Marmara İçin Korkutan Deprem Senaryosu: 'En Az 7.2 ve 100 Bin Ölü'

 > 
148PAYLAŞIM

CNN Türk'te katıldıkları programda Marmara'da gerçekleşmesi muhtemel depremi masaya yatıran Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Naci Görür ve Mimar ve Kent Bilimci Ahmet Vefik Alp kritik uyarılarda bulundu. Görür, "En az 7.2 şiddetinde deprem bekliyoruz" dedi, ayrıca deprem sonrası oluşabilecek tsunamiye dikkat çekti. Alp de, "7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir, 100 bin vatandaşımız yaşamını yitirebilir" diye konuştu.

CNN Türk'te Hakan Çelik'in programına katılan Jeoloji Profesörü Naci Görür ve Mimar ve Kent Bilimci Ahmet Vefik Alp, olası bir Marmara depremi ve sonuçlarına ilişkin soruları yanıtladı.

Marmara'da en az 7,2 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini açıklayan Prof. Görür, "Kırılacak parçaya da bağlı. Orta Marmara Çukuru'ndan Adalar'a kadar gelen kol 110 kilometre uzunluğunda. O kırılırsa 7,3 gibi deprem bekliyoruz" dedi.

"Bu bakımdan bir önceki deprem kadar yıkım etkisi yaratabilir" diyen Görür sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok ciddi çok büyük deprem bu. Diğer bir olasılık da Adalar'ın güneyindeki fay parçası kırılırsa o da 60 kilometre uzunluğunda. O en fazla 7.0 büyüklüğünde, diğer faylar da 6.0'lar seviyesidedir."

'Marmara'da tsunami görülmüştür'

Prof.Dr. Naci Görür

Prof.Dr. Naci Görür, olası Marmara Depremi'nde büyük bir tsunami oluşabileceğini söyledi. Görür şunları söyledi:

"Okyanuslarla kıyaslanırsa, o kadar olmasa da Marmara'da da tsunami görülmüştür. Son depremde de oldu. Değirmendere ve çevresi su altında kaldı. İTÜ olarak çalışmalarda Tuzla açıklarında 17 bin sene önce denizaltı heyelanı tespit ettik. Burada da 10 metrelik tsunami dalgaları oluştu."

'100 bin kişi ölebilir'

Mimar-mühendis Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ise İstanbul'daki yapılaşmaya dikkat çekerek, 100 bin kişinin ölebileceğini dile getirdi.

Alp, "İstanbul'un yapıları depreme hazır değil. Çeşitli araştırmalara dayanarak edindiğim bilgilere göre, 7 ve üstü büyüklüğünde bir depremde 300 bin yapı yıkılabilir, 100 bin vatandaşımız yaşamını yitirebilir. Bizim düşünemediğimiz olaylar yaşanacak" dedi.

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir