Marmara Denizi'nden Haç Çıkardılar

 > -

Marmara Denizi'nden Haç Çıkardılar

Marmara Denizi'nden Haç Çıkardılar

Hristiyan inancına göre Hz. İsa'nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü, Fener Rum Patrikhanesi'nde düzenlenen ayin ve denizden haç çıkarma töreniyle kutlandı.

Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'ne sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan ziyaretçiler, Patrikhane'nin bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi'nde düzenlenen ayinde mum yakarak, dua etti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yönetilen ve 4 saat süren ayinde ilahiler okundu. "Ayazma" adı verilen okunmuş suyun dağıtıldığı ayinin ardından, cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, patrikhaneden çıkarak dualar eşliğinde Fener İskelesi'ne doğru yürüdü.

Burada Bartholomeos'un denize attığı haçı çıkarmak için 23 kişi denize atladı. Su üstündeki haça ilk ulaşan, Yunanistan'ın Dedeağaç kentinden ailesiyle birlikte İstanbul'a gelen 22 yaşındaki Lukas Kokinis oldu.

Bartholomeos'tan altın kolye

Eline aldığı haçı öpen Kokinis, daha sonra haçı denize atlayan arkadaşlarına verdi. Bartholomeos, haçı kendisine getiren Kokinis'e ucunda haç bulunan altın kolye hediye ederek, tebrik etti.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınİstanbulYunanistan
Görüş Bildir