Uçak Enkazında Sır Ayak

 > -

Tekirdağ'da Eğitim Uçağı Düştü

Tekirdağ'da Eğitim Uçağı Düştü

Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi açıklarında eğitim uçağı denize düştü.

TEKİRDAĞ

Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi açıklarında eğitim uçağının denize düştüğü bildirildi.

Marmara Ereğlisi Kaymakamı İrfan Demiröz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Marmara Ereğlisinin 2.5 mil açıklarında, eğitim amaçlı içinde 2 kişinin bulunduğu uçağın denize düştüğü ihbarını aldıklarını belirtti.

Demiröz, polis ve sahil güvenlik ekiplerinin denizde düşen uçağı aradıklarını söyledi.

Tekirdağ Valiliği ise düşen eğitim uçağının İstanbul'un Hezarfen Hava alanından kalkış yaptığını ve Edremit'e gittiğini belirtti.

Valilik, düşen uçağın pilotları Lisa Şenel ve Hikmet Aral'ı arama çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Haberin Tamamı İçin:

Marmara Denizi'nde Uçak Düştü!

Marmara Denizi'nde Uçak Düştü!

İstanbul Büyükçekmece'deki Hezarfen Havaalanı'ndan kalkan tek motorlu uçak ile Marmara Ereğlisi açıklarında düştü.

Pilot Hikmet Aral ile öğrenci pilot Lisa Şener'i arama çalışması başlatıldı.

Edremit'e gitmek üzere bugün öğleden sonra Hezarfen Havaalanı'ndan kalkan TC-CAS tescilli SR22 tescilli 'Cirrus' tipi pervaneli uçak, Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi'nin 2.5 mil açığındayken radar teması kesildi. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki hava trafik kontrol merkezi uçağa çağrı yapmasının ardından cevap alamayınca arama kurtarma ekipleri harekete geçirildi.

Öğretmen Pilot Hikmet Aral ve öğrenci pilot Lisa Şener'in bulunduğu uçağın düştüğü belirlendi. Sahil Güvenlik ekipleri, Marmara Ereğlisi'nin 2.5 mil açığında uçağa ait parçaları buldu. Kaybolan öğretmen Pilot Hikmet Aral ve öğrenci pilot Lisa Şener arama çalışmaları başlatıldı. Bölgeye ulaşan dalgıç ekibiyle Sahil Güvenlik arama çalışmalarını sürdürüyor.

Haberin Tamamı İçin:

Eğitim uçağı düştü: 2 pilot öldü

Eğitim uçağı düştü: 2 pilot öldü

TEKİRDAĞ - Hezarfen Havaalanından kalkan tek motorlu bir uçak ile Marmara Ereğlisi açıklarında radar teması kayboldu. Edremit'e gitmek üzere havalanan CIRRUS tipi pervaneli uçak kalkmasının ardından Tekirdağ'ın Marmara Ereğilisi'nin yaklaşık 5 kilometre açıklarında radar teması kesildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı 'ndaki hava trafik kontrol merkezi, uçağa yaptığı çağrıdan cevap alamayınca arama kurtarma ekipleri harekete geçirildi.

Arama çalışmalarına sahil güvenlik ekipleri, bir helikopter ve balıkçılar da katılırken; ilk önce uçağın parçalarına ulaşılırken, akşam saatlerinde de dalgıçlar, öğretmen Pilot Hikmet Aral ve Öğrenci Pilot Liza Şener'in cesetlerine ulaştı.

GÖRGÜ TANIĞI

Haberin Tamamı İçin:

Eğitimi bitiren pilot Lisa'yı fırtına yuttu

Eğitimi bitiren pilot Lisa'yı fırtına yuttu

Türkiye'de kendi uçağını satın alan ilk kadın jet pilotu olan Lisa Şener, dün öğretmen pilot Hikmet Aral ile Edremit'e giderken fırtınaya yakalandı.

Sinemadan turizme kadar birçok alanda faaliyet gösteren şirketleri olan Lisa Şener’in kullandığı uçak Marmara Ereğlisi açıklarında denize düştü. Şener ve eğitmen pilot Hikmet Aral'ın cesetleri Marmara’nın sularında bulundu.

Milliyet gazetesinde Musa Kesler imzalı habere göre, Lisa Şener (39) başarılı bir iş kadınıydı. Sinema sektöründen turizm sektörüne kadar birçok alanda faaliyet gösteren Şener, kendi anlatımıyla hem iş hayatının stresinden kurtulmak hem de işi gereği Türkiye’nin dört bir yanına yaptığı seyahatlerde zaman kazanmak için uçak kullanmaya merak sardı. Haftaiçi işlerini bitirdikten sonra uçuş okulunda eğitim aldı. Ardından da “Paraşütlü Uçak” olarak bilinen Cirrus marka tek motorlu bir uçak satın aldı. Derslerine de kendi uçağıyla devam etti. İlk şehirlerarası uçuşunu ise Zonguldak’a yapmayı planlıyordu. Eğitimini geçen hafta tamamladı ve lisans almaya hak kazandı. Lisans işlemleri tamamlanmadığıı için yanında bir deneyimli pilot ile uçabiliyordu. Eğer lisansını almış olsaydı tek başına uçacaktı.

Ablasını ziyarete gidiyordu

Bir çocuk annesi Lisa Şener, Ayvalık’taki ablasını ziyaret etmek için dün 14.00’da Hazerfen Havaalanı’ndan havalandı. Beraberinde eğitmen pilot Hikmet Aral (65) da vardı. Ancak uçak 20 dakika sonra radardan kayboldu, kule irtibatı kesildi. Uçağın Marmara Ereğlisi açıklarında denize düştüğünü gören vatandaşların ihbarı üzerine aramalar başlatıldı. Uçağın kuyruk kısmı ve pilotlara ait bazı özel eşyalar bulundu.

Cesetler bulundu

Ardından kötü haber geldi. Yapılan arama kurma çalışmalarında güvenlik ekipleri Lisa Şenel ve Hikmet Aral’ın cesetlerine ulaştı. Denizden çıkartılan cesetler, sahil güvenliğe ait botla limana getirildi. Cenazelerin getirilişi sırasında özellikle havacılık tutkunu sinemalar zinciri sahibi Lisa Şenel’in yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Yıldırım bulutları

Meteorojinin verilerine göre; dün CB (kümülonimbus) olarak adlandırılan ve yıldırımlara neden olan elektrikli bulutlar, Atatürk Havalimanı’nda hava ulaşımını olumsuz etkiledi. Havalimanına inmesi planlanan bazı uçaklar Sabiha Gökçen Havalimanı’na yönlendirildi.

Paraşütlü uçak

Cirrus, Amerika’da yeni jenerasyon uçaklar içerisinde yıllık satış ortalaması en yüksek uçak olarak biliniyor. 3 model üretilen uçağın bu sınıftaki diğer uçaklardan en belirgin farkı güvenlik açısından da büyük önem taşıyan uçağı taşıyabilen paraşütün bulunuyor. Gövdesinin kompozit uzay teknolojisiyle üretiliyor olması ve uçuşta çevresindeki uçakları kontrol edebilmesini sağlayan “Traffic awereness sisteminin” bulunması yine kendi sınıfındaki uçaklara göre üstün yanlarından biri olarak gösteriliyor.

6 bin saat uçmuştu

Öğretmen pilot Hikmet Aral, Kara Kuvvetleri’nden yarbay rütbesiyle emekli olduktan sonra havacılığa merak sardı. Pilot olmamasına rağmen, Hezarfen’de Top Service şirketinden önce Özel Pilot Lisansı, daha sonra eğitimini tamamlayarak CPL olarak adlandırılan Ticari Pilot Lisansı ve arkasından öğretmenlik yetkisi aldı. 15 yıldır öğretmen pilotluk yapan Aral’ın toplam 6 bin saat uçuş tecrübesi bulunuyordu.

‘İlk uçuş muhteşemdi’

Lisa Şener ilk yanlız eğitim uçuşunun ardından yaşadıklarını bir ropörtajda şöyle anlatmıştı:
“İlk etapta biraz çekiniyordum. Erkekler ‘Bir kadın bunu yapabilir mi?’ diye düşünüyordu. Ben yaptım ve yapılabilir. Keşke daha erken başlasaydım. Uçak almadan önce uçak tipini de çok araştırdım. Cirrus çok güvenilir bir uçak. Çünkü paraşütü var. İlk uçuşumu ifade edebilecek sözler bulamıyorum. Muhteşem bir şey, keşke herkes yaşayabilse... ”

Cep sinemasıyla başladı

1992 yılında Ataköy Galleria’da cep sineması işletmesiyle işe başlayan, Prestige Group Sinemaları’nın Kurucusu ve İşletme Sahibi Lisa Şener, Türkiye çapında 90 civarında sinema salonuna sahip. Serdar Şener ile birlikte sahibi olduğu Şener Turizm ile bowling salonu, bar, restaurant ve similatör araçları işletmeciliği de yapan Şener, Bahçeşehir’de Prestige Mall’u inşa ettirmişti. Şener, büyük kentlerden çok Anadolu’da yatırımlara önem verdiklerini söylüyordu.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Uçak Enkazında Sır Ayak

Uçak kazasında ölen Lisa Şener önceki gün defnedildi. Ancak, denizden çıkarılan uçak enkazı yanında kopmuş bir kadın ayağı bulundu. Organın kime ait olduğu DNA testiyle belirlenecek.

Tekirdağ Marmara Ereğlisi'nin 400 metre açığında "Cirrus" tipi pervaneli uçağın düşmesinin ardından 30 metre derinlikte cansız bedenleri bulunan pilot Hikmet Aral ve uçağın sahibi pilot Lisa Şener'in cenazeleri defnedildiği sırada, Sahil Güvenlik ekipleri uçağın gövdesi ile birlikte bilekten kopmuş bir ayak buldu. Şener ve Aral ailelerinin kopan ayak ile ilgili bilgisinin olmadığı öğrenildi. Adli Tıp Kurumu bulunan ayakta DNA incelemesi yapıyor. Sahil Güvenlik ekipleri 30 metre derinlikteki uçağın parçalarını incelediğinde paraşütün açık şekilde olduğunu tespit etti.

PARAŞÜT NE ZAMAN AÇILDI?

Prestige Sinemaları sahibi Lisa Şener ve öğretmen pilot Hikmet Aral, pazar günü Cunda Adası'na gitmek için kalkış yaptıktan sonra Marmara Ereğlisi açıklarında "Cirrus" tipi uçakla denize düşerek hayatlarını kaybetmişti.. Oğlu Sascha'yı almak için Cunda Adası'na giden anne Lisa Şener'in cenazeleri önceki gün Bahçeşehir ve Büyükçekmece'de toprağa verildi. Cenazelerin defnedildiği sırada ise uçağın düştüğü Marmara Ereğlisi Sahil Güvenlik ekiplerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uçağın çıkartılması için izin geldi. 'Cirrus' tipi pervaneli uçağın enkazını çıkartmak için İstanbul Boğaz Komutanlığı'na bağlı Su Altı Ekibi ve Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Deniz Polisi çalışma başlattı. Önceki gün 17.00 sıralarında halatlara bağlanan uçağın gövdesi, motoru, kuyruğu ve pervanesi arama gemisine çıkartıldı. Su altı ekipleri, uçağa bağlı olan paraşütün suyun içinde açık konumda durduğunu tespit etti. Paraşütün uçak düştüğü sırada pilotların talimatıyla mı açıldığı, yoksa suyun altında elektrik tesisatının ıslanması sonucu mu açıldığı kaza kırım ekibi tarafından belirlenecek.

AİLENİN BİLE HABERİ YOK

Su altı ekipleri uçağın enkaz çıkartma çalışmaları sırasında uçağın yanında bilekten kopmuş bir ayak buldu. Bileğinden kopmuş ayağın küçük olması nedeniyle kadın ayağı olabileceği üzerinde duran ekipler, DNA testi için ayağı önceki gece yarısı İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderdi. Pilot Lisa Şener'e ait olabileceği düşünülen ayağın DNA testine tabi tutulduktan sonra Lisa Şener'e ait olduğu belirlenirse aileye haber verilecek. Önceki gün cenazesini defneden Şener Ailesi ise kopmuş bileğin bulunmasının ardından "Bize Adli Tıp Kurumu ya da diğer resmi kurumlardan böyle bir bilgi verilmedi" dedi.

DENİZ DERİN / SABAH

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EdremitFırtınaİstanbulÖğretmenPolisSahil GüvenlikSinemaTekirdağUzay
Görüş Bildir