Market ya da Kafeye Çevirdiğimiz Tarihi Yapılardan İçinizi Acıtacak Bazı Örnekler ve Haklı Eleştiriler

1.7bPAYLAŞIM

Tarih bizi hiç affetmeyecek!

Restorasyon adı altında tarihi eserleri birer faciaya dönüştürme konusunda hiçbir ülke Türkiye'nin eline su dökemez. Zamana kafa tutup binlerce yıl dayanan bu eserlere hiçbir şekilde saygı duymuyoruz.

Eserlerin çok yanlış anladığımız restorasyon kapsamında tarihi dokusu kaybediliyor.

Bu çalışmaları görünce insanın içi acıyor resmen! Birileri sürekli güzel olanı çirkinleştirip sunuyor bizlere. Yapılar amacına uygun kullanılmıyor, adeta acı çekiyor!

Twitter'dan @ahmetkus6 isimli kullanıcı da bu acı fotoğrafı gösterdi bizlere. 20. yüzyılın başlarında yaptırılan bu yapı şimdilerde Konya'da BİM olarak kullanılıyormuş.

@ahmetkus6

1982 yılında tescil edilen ev, bir süre sonra yıkılıp aslına uygun şekilde yeniden yaptırılmış ve zincir market BİM'e işletilmesi için verilmiş.

Sadece Konya'daki bu ev değil, ülkenin birçok yerinde tarihi yapıların marketlere ya da kafelere çevrildiğini görebilirsiniz.

İnsanlar tarih kokusunu içlerine çekmek yerine buralarda yağ kokluyorlar resmen! Kültürel mirasımıza sahip çıkmadığımızın kanıtı bunlar. Sırf para uğruna güzel olan ne varsa yok ediyoruz!

Bakın Hatuniye Medresesi Millet Kıraathanesi’ne dönüştürülmüştü. Daha sonra da nem ve rutubetten dolayı zarar görmüştü. Yıllara meydan okuyan bu eseri sadece 8 ay içerisinde mahvetmişiz.

Burada da 450 yıllık camiyi çirkin bir kafeye dönüştürmüşler...

Bu faciaları gören insanlar da haklı olarak eleştirilerini dile getirdi.

Market yerine müze olarak kullanılması hiç kimsenin aklına gelmiyor mu yahu?

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercan-gundogdu

uzaylılar dünyayı yok etmek için istila etse . ''dünya'yı artık türkler yönetecek dese '' sadece yol masrafıyla bu işi bitirmiş olurlar . biraz zaman alır ama masraf yapmadan giderler .

smile2die

Biz tarihimize sahip çıkıyoruz. !

reshontheway

Sorun market ya da kafeye döndürülmesi değil, aslına uygun olarak restore edilmemesi ve kafelerin ya da diğer işletmelerin kafasına göre iç tasarım yaptırması. Yoksa her ülkede benzer amaçlarla kullanılır. Hatta muazzam mekanlar da ortaya çıkar.

Gizli Kullanıcı

İzmir'de 300 yıllık camiyi yıkmıştı Kültür Bakanlığı.

bigromantic

CeHaPe’yi camileri ahır yaptılar diye suçlamıyorlar mı? O keşke kazansaydı denilen Yunan yaptı gerçi de, onu söylediğinde malzeme çıkmaz.. Şimdi de birileri camileri McDonalds yapmış, içinde belki de kumar oynanan kıraathane yapmış. Yine mi CeHaPe?

Görüş Bildir