Mark Zuckerberg'in Facebook Duvarına Girildi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Mark Zuckerberg'in Facebook Duvarına Girildi

Mark Zuckerberg'in Facebook Duvarına Girildi

Facebook'un geçtiğimiz yıllar içerisinde sahip olduğu açıklara birer birer son verdiği ve böylece kullanıcılar için daha güvenli bir sosyal medya deneyimi sunduğu ortada. Sürekli olarak hackerlar ve güvenlik uzmanları tarafından denenen Facebook'un güvenlik sistemleri, böylece tüm açıklardan korunabilir hale geliyor. Ancak bu sefer iyi niyetli bir güvenlik uzmanı, bulduğu büyük bir açıktan faydalanarak Facebook'u bilgilendirmeyi uygun görmüş olsa gerek.

Filistinli bir güvenlik uzmanı olan Khalil Shreateh, Facebook'ta bulduğu güvenlik açığını daha önce iki defa hata bildirme ve ödül alma bölümlerinden şirkete bildirdi. Ancak Emrakul isimli Facebook çalışanı ona olumsuz bir geri dönüm yaptı ve hatasının hiç bir şekilde uygulanmadığını bildirdi. Bunun üzerine ikinci defa bildirim yapan Shreateh, yine Emrakul tarafından bunun bir hata olmadığına dair olumsuz bir bilgilendirme aldı.

Bunun üzerine hayır cevabını kabul etmeyen Khalil Shreateh, bulduğu açığı Facebook'a bildirmek üzere Mark Zuckerberg'in duvarına onunla arkadaş olmadan bir paylaşım yapmayı seçti. Elbette problem anında Facebook yetkililerinin dikkatini çekti ve Shreateh'in hesabı sorun çözülene kadar kapatılmış bir şekilde bırakıldı.

Ancak sorun resmi olarak hata bildirimi bölümünden yapılmadığı için 500 dolarlık ödülden mahrum bırakılan güvenlik görevlisinin bu durumdan pek de memnun olmadığı belirtildi. Zira başka kullanıcıların hesabının sorun bildiriminde alet olarak kullanılmasının diğerlerini de benzer yollar izlemeye itilebileceğinden bahsediliyor.

Haberin Tamamı İçin:

Mark Zuckerberg'in Sayfasını Hack'ledi!

Önce bulduğu bu önemli açığı Facebook'a bildirdi, ciddiye alınmayınca bakın ne yaptı!

Yazılımlar oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduklarından geliştiricilerin gözünden kaçan hatalar her zaman çıkabiliyor. Yazılım firmaları bu nedenle yazılımlarındaki hataları ve güvenlik açıklarını bulan kullanıcılara çeşitli ödüller dağıtıyorlar. Facebook da yaklaşık 2 yıl önce başlattığı bir program kapsamında hataları rapor eden kullanıcılarına ödeme yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde Filistin'den Khalil adındaki bir güvenlik araştırmacısı, RT News 'un raporuna göre bulduğu açığı Facebook'a bir hata raporu gönderdi. Gönderdiği raporda bahsettiği açığın " bir hata olmadığı " cevabını alan Khalil, ciddiye alınmadığını görünce bu kez hedefine Facebook CEO'su Mark Zuckerberg 'i aldı.

Khalil, bulduğu açık sayesinde normalde yazma iznine sahip olmadığı Mark Zuckerberg'in duvarına açıkla ilgili bilgiler yapıştırdı. Khalil'in Zuckerberg'in duvarına yazdığı bu mesajın üstünden dakikalar geçmeden Facebook, açığın detaylarını öğrenmek üzere Khalil'e ulaştı. Khalil'in hesabı, bu davranışı üzerine dondurulurken açık kısa sürede onarıldı. Ancak Facebook, Khalil'e herhangi bir ödemeye yapmayacağını, araştırmacının hareketinin hizmet şartlarını çiğnediğini ileri sürüyor.

Bu açığın, aslında bir açık olmadığı, kullanıcıları izlemekte kullanılan NSA PRISM programının bir parçası olduğu iddiaları da var. Ancak bu iddialara inanmak, bizce biraz güç.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEOFacebookFilistinMark ZuckerbergSosyal Medyahack
Görüş Bildir