Mardin Artuklu İle Yök Arasında Kürtçe Eğitim Gerginliği

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Mardin Artuklu İle Yök Arasında Kürtçe Eğitim Gerginliği

Mardin Artuklu İle Yök Arasında Kürtçe Eğitim Gerginliği

Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe bölümle ilgili öne çıktı. Bu alanda ilk eğitim verme iddiası ile harekete geçti. Bir hayli de ilgi çekti. Ancak, geçtiğimiz günlerde üniversite ile YÖK’ün arası bozuldu.

Çünkü, üniversite yüksek lisans bölümüne fazla öğrenci alacağını ilan ederek, başvuruları YöK’ün onayını beklemeden kabul etti. Ancak, YÖK de az sayıda hoca ile binlerce master öğrencisi yetiştirmenin zor olacağı düşüncesiyle kontenjanı azaltarak, makul ölçüye çekti. Üniversite ise bu durumun haksızlık olduğunu iddia ederek başta ulusal televizyonlar olmak üzere basın kuruluşlarına açıklama yaptı. Bütün bunların sonucunda gerilen ipler kopma noktasına geldi. Yakında rektörlük hakkında soruşturma açılırsa şaşırmamak gerek.


Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Yüksek Lisans Programı’nın tarihçesi

26.08.2010’da Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Tezli Yüksek Lisans Programı Mardin Artuklu Üniversitesi’nde uygun görüldü. 2011’de üniversitenin Edebiyat Fakültesi Kürt Dili ve Edebiyatı Programı’na 2011 yılı Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda 20 öğrenci alınması kabul edildi. Bu yıl da Kürt Dili ve Kültürü Tezsiz Yüksek Lisans Programı açılması ve 250 öğrenci alınması onaylandı. Ancak, ikinci öğretim tezsiz yüksek lisans programı 29.08.2012’deki Genel Kurul toplantısında reddedildi. Kürt Dili ve Kültürü Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na devam eden öğrencilere Kürtçe Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Sertifika Programı açılmasına ilişkin teklif reddedilmedi. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 20 Eylül’de Kürtçe Öğretmenliği olmadığı için ivedi olarak görüş istendi. Üniversiteye sadece Süryani Dili ve Kültürü Tezsiz Yüksek Lisans Programı açılarak 25 öğrenci alınması izni verildi.


Kürtçe yüksek lisans programı olan üniversiteler

Bingöl Üniversitesi’nde Zaza Dili ve Edebiyatı Tezli Yüksek Lisans Programı ile Kürt Dili ve Edebiyatı Tezli/ Tezsiz Yüksek Lisans Programı bulunuyor. Dicle ile Muş Alparslan Üniversitesi’nde Kürt Dili ve Kültürü Tezsiz Yüksek Lisans Programı açıldı. Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Zaza Dili ve Edebiyatı Programı’na 2012 Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda 40 öğrenci alınması uygun görüldü.


İpleri geren açıklama

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin açıklaması

Kürdoloji birimimizi Kürt dili, edebiyatı ve kültürü alanlarında ihtisasları ve en az 10 yıllık çalışmaları olan 10 kişilik kadrolu öğretim elemanıyla güçlendirdik; bunu yaparken ilgili elemanların sadece “liyakat”larını ölçü olarak kabul ettik. Yeni alınanlarla birlikte sayıları 60’ı bulan ve bir kısmı tezlerini teslim edip mezun olan tezli yüksek lisans öğrencisini yine liyakatı önceleyerek aldık. Geçen yıl 20, bu yıl 35 olmak üzere 55 kişilik Kürt Dili ve Edebiyatı lisans öğrencisi kabul ettik. İki yıl önce açtığımız “Sertifikalı Kürtçe Okutman Adayı Kursu”na müracaat eden 500 küsur kişiyi çok ciddi bir yazılı ve sözlü sınavdan geçirdikten sonra içlerinden seçtiğimiz ve yaz ayları boyunca okutman adayı olarak eğittiğimiz 50 kişiye okutman adayı sertifikası verdik. Yurtdışında çeşitli üniversitelerde lisansüstü eğitim gören ve Kürtçe kurs görme amacıyla üniversiteleri tarafından bireysel ve grupsal olarak Kürdoloji birimimize gönderilen yabancı uyruklu öğrencilere programlarına göre Kürtçe kurslar verdik.

“Zaza Edebiyatı”, “Kürtçe Dilbilgisi” ders kitaplarımızı kendimiz hazırladık. Şu anda sorun haline getirilmek istenen “Seçmeli Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Eğitimi” için verdiğimiz ilana müracaat eden 2528 adayı ÖSYM İl Sınav Birimimizin koordinasyonu altında 10 ayrı okulda bilim sınavına tabi tuttuk ve liyakattan başka hiçbir şeyi ölçü olarak kabul etmediğimiz objektif bir değerlendirme neticesinde 500 kişinin kesin kayıt ve yerleştirme işlemlerini tamamladık. Bu adayların büyük bir kısmı yurtiçi ve yurtdışındaki işlerini bırakıp bireysel ya da ailesiyle Mardin’e taşınarak eğitime başlamayı bekliyor.

2528 kişi başvurdu, 500 kişi aldık

Programa 500 kişilik bir kontenjan için çıktığımız ilana 2528 gibi büyük bir başvuru ve teveccüh söz konusu oldu. Yaptığımız sınav neticesinde en yüksek puandan başlayarak aldığımız 500 kişiden ilk 250 kişiyi birinci öğretime, sonraki 250 kişiyi de ikinci öğretime alma yönünde üniversitemiz yönetim kurulu karar aldı ve durumu YÖK’e bildirerek kesin kayıtlar sonuçlandırıldı.

İlk 500 kişi arasına girenlerden bir kısmı yurtiçinde, bir kısmı da yurtdışında çalıştıkları işlerini bırakarak Mardin’e yerleşti. Ancak bize verilen haberde hem 500 kişilik talebimizin 250’ye indirgendiği, hem de formasyon onayının verilmeyeceği bildirildi.

Bu tutum kabul edildiği takdirde, büyük teveccüh gören, ülkemizin geçtiği hassas bir süreçte arzulanan normalizasyona katkı sunmada üzerine düşeni yapan Kürdoloji birimimizin itibar kaybına uğrayacağı, Kürtçe’nin ilk öğretmenleri olma heyecanıyla alacakları eğitim için Mardin’e yerleşen adaylarımızın telafisi mümkün olmayacak şekilde mağdur olacakları muhakkaktır. Ümidimizi koruduğumuzu belirtmekle birlikte, Seçmeli Kürtçe Dersi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’na kesin kayıt yaptıran 500 adayımızın bu sayısı onaylanmadığı ve bunlardan pedagojik formasyonu olmayan 234 adaya pedagojik formasyon izni verilmediği takdirde 10 günlüğüne askıya aldığımız Seçmeli Kürtçe Dersi ile ilgili süreçten çekileceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilimBingölMardinMuşÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziTunceli
Görüş Bildir